واگذاری معادن سودده به افراد خاص!

به گزارش مجله عکسها، رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت ایران ضمن گلایه از کم توجهی ها به حوزه معدن در کشور از معادن به عنوان یک ظرفیت کم نظیر اما مغفول در کشور یاد کرد و گفت: معدن گرفتارترین بخش فراوری در ایران است.

واگذاری معادن سودده به افراد خاص!

به گزارش خبرنگار مجله عکسها، سیدعبدالوهاب سهل آبادی در گردهمایی خانه های صنعت و معدن کشور که طی 24 و 25 آبان ماه در سمنان برگزار گردید، اظهار کرد: در مظلومیت این بخش همین بس که ساخت اکثر قریب به اتفاق ماشین آلات معدنی کشور به قبل از 1975 میلادی برمی گردد و بانک ها نه تنها از اعطای تسهیلات ارزان قیمت به معدنداران خودداری می نمایند بلکه حتی اسناد معادن و محل کار ما را به عنوان وثیقه و ضمانت نمی پذیرند.

وی با انتقاد از واگذاری برخی معادن سوده به افراد خاص اعلام کرد: تا این ارتباطات و روابط که طی آن بهترین معادن در اختیار افراد خاص قرار می گیرد قطع گردد، وضعیت معادن بر همین منوال ناصواب است که وجود دارد.

سهل آبادی با برشمردن برخی واگذاری های خاص از کاشی سازی اصفهان به عنوان یکی از این واگذاری های نادرست نام برد و گفت: بعد از واگذاری و به فاصله کمی همه ابزارآلات و ماشین آلات و انبارهای این واحد خالی شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از خصوصی سازی ناموفق بوده اضافه نمود: تعدادی از کارخانه ها بعد از واگذاری و مثلا خصوصی سازی، به ویرانه و خرابه تبدیل شدند.

برخی کارخانه ها بعد از واگذاری به ویرانه تبدیل شدند

این فعال معدنی و صنعتی از خانه های صنعت، معدن و تجارت به عنوان مشاوران بی جیره و مواجب نام برد و اعلام کرد: شگفتی من از این است که چرا از این مشاوران متخصص و بی جیره و مواجب استفاده نمی نمایند.

وی با بیان اینکه مسوولان از ما به عنوان سربازان جنگ اقتصادی نام می برند ادامه داد: سئوال ما این است که چرا از این سربازان وطن پشتیبانی نمی گردد که سرانجام برخی از آنها در این جنگ اقتصادی به زندان و ورشکستگی ختم نگردد.

سهل آبادی با بیان اینکه سرباز به فشنگ و ابزارآلاتی برای جنگیدن در میدان احتیاج دارد، اضافه نمود: سرباز نباید در زندان با مرگ و سرطان دست و پنجه نرم نمایند. همین چندی پیش یک فراورینماینده در اصفهان که بالغ بر 1300 اشتغال ایجاد نموده بود و بارها می گفت باید تا پای جان کار کنیم، راهی زندان شد و در آنجا در جدال با سرطان از پای درآمد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه دولت و مسوولان کشور باید بپذیرند که این سربازان در میدان نبرد ممکن است هر آن مجروح شوند اعلام کرد: وقتی بانک ها به یک فرد می تواند 1200 میلیارد تومان تسهیلات و با تنفس یک ساله بدهند پس می توانند به واحدهای کوچک هم تنفس هزار میلیارد تومانی بدهند.

وی به مشکل وثیقه برای صنعتگران و صاحبان معادن اشاره نمود و گفت: شرایط برای فراورینماینده ها به گونه ای شده که دیگر سندی که در گرو بانک ها نباشد در بین صنعتگران وجود ندارد.

وی از کمیته حمایت قضایی در استانها به عنوان یک تجربه خوب و موفق نام برد و اضافه نمود: چرا چنین کمیته موفق و کارآمدی را منحل و کمیته دیگری را جایگزین آن کردند.

وی از خانه های صنعت و معدن به عنوان تخصصی ترین تشکل ها در بخش فراوری کشور نام برد و گفت: چرا در خصوصی سازی ها از ظرفیت این تشکل ها استفاده نمی گردد.

رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت ایران بر لزوم حمایت واحدهای صنعتی و معدنی از جوانان نخبه تاکید نمود و با بیان اینکه کسی از جوانان نخبه این حوزه حمایت نمی کند، اضافه نمود: ما با وجود همه مسائل فعلی وظیفه داریم که استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حمایت کنیم و به این حمایت همچون زکات و روزه به عنوان یک عمل و کار خیریه نگاه کنیم.

این فعال اقتصادی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را یک اشتباه و طرح شتاب زده خواند و اعلام کرد: اگر هم به جوان گرایی در مدیریت باور داریم که باید هم باور داشته باشیم باید این مهم در روندی تدریجی و آرام اتفاق می افتاد.

وی با بیان اینکه اصفهان به دلیل همین قانون الان دو سه ماه است که بلاتکلیف و تعطیل است و اتفاقی در آن نمی افتد، اضافه نمود: نباید تجربه مدیران به طور کلی کنار گذاشته گردد چرا که کشور به این تجربه ها احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 157

به "واگذاری معادن سودده به افراد خاص!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری معادن سودده به افراد خاص!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید