ارزیابی اردوغان از دیدارش با رهبران اروپا

به گزارش مجله عکسها، ایرنا نوشت: رئیس جمهور ترکیه، نشست چهارجانبه با سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) درباره سوریه را مثبت ارزیابی کرد.

ارزیابی اردوغان از دیدارش با رهبران اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز چهارشنبه، رجب طیب اردوغان بعد از نشست چهارجانبه ای که با سران کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس درباره سوریه در لندن و در حاشیه نشست ناتو برگزار گردید، نسبت به همکاری این چهار کشور درباره سوریه ابراز امیدواری کرد.

در این نشست که با حضور هیئت ترک به ریاست اردوغان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس برگزار گردید، طرفین درباره همکاری در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و موضوعاتی مانند پناهندگان، اعضای اروپایی داعش و سامانه اس-400 روسی به بحث و گفتگو پرداختند.

بعد از این نشست چهارجانبه که 50 دقیقه به طول انجامید، رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر چگونگی جلسه گفت: جلسه بسیار پربار و خوبی بود.

در هیئت ترکیه علاوه بر اردوغان، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه، خلوصی آکار وزیر دفاع، فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه حضور داشتند.

مرکل: نشست چهارجانبه سوریه مثبت و سازنده بود

صدراعظم آلمان نیز نشست چهارجانبه سوریه در لندن را مثبت و سازنده ارزیابی نموده و آن را سرآغازی برای یک روند طولانی رایزنی خواند.

وی در گفت وگو با خبرنگاران درباره این نشست که در لندن صورت گرفت، اضافه نمود: آنالیز وضعیت سوریه محور اصلی این نشست بوده و بر سر تداوم مبارزه با داعش برای خاتمه دادن به موجودیت آن توافق حاصل شد.

صدراعظم آلمان همچنین از کوشش های گیر پدرسن، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در روند سیاسی اعلام حمایت کرد. وی بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوری به مناطق امن را منوط به مشارکت سازمان ملل دانسته و تاکید نمود که روند مذاکرات در این خصوص ادامه دارد.

مکرون: به همکاری با ترکیه احتیاج داریم

رئیس جمهوری فرانسه نیز که ترکیه را به همکاری با عناصر نیابتی داعش متهم نموده است، تاکید نمود: مواضع من همواره روشن بوده، ما به دنبال مبارزه علیه داعش هستیم نه درگیری با یکدیگر. ما به همکاری با ترکیه احتیاج داریم.

امانوئل مکرون سه شبه شب در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: من همواره شفاف بوده ام و به همگان احترام می گذارم. فکر می کنم هر کسی به مسئولیت خود آگاهی دارد. ترکیه کشوری بزرگ دارای نخبگان، دانشگاه ها و فرهنگ و تاریخی قوی است و ملتی که قابل احترام هستند. ما به همکاری با ترکیه احتیاج داریم.

در روزهای اخیر، مجادله کلامی سران و دولتمردان فرانسه و ترکیه درباره ناتو شدت یافته و تنش سیاسی میان دو کشور را افزایش داده است. مکرون ماه گذشته از فقدان هماهنگی میان اعضای ناتو و همچنین پیش بینی ناپذیری رفتارهای آمریکا انتقاد کرد و در مصاحبه با نشریه اکونومیست، نسبت به تداوم سیاست دفاع جمعی ناتو به رهبری کاخ سفید ابراز تردید کرد و گفت: آنچه ما در حال حاضر تجربه می کنیم مرگ مغزی ناتو است.

این اظهارات با واکنش رئیس جمهوری ترکیه و سپس پاسخ های پاریس همراه شد.

البته مکرون دیروز نیز در پاسخ به اظهارات اخیر ترامپ در مورد مرگ مغزی مطرح شده از سوی او تاکید نمود، در این مورد که ناتو دچار مرگ مغزی است همچنان اصرار دارم.

مکرون همچنین در نشست خبری خود گفت: من در مورد موضع فرانسه و اروپا و تامین منافع این دو، بسیار شفاف و عملگرا هستم؛ هر دوی این موارد را در چارچوب احترام به دیگران انجام می دهم و به دنبال یافتن راهکار هستیم.

رئیس جمهوری فرانسه اضافه نمود: ما پ.ک.ک و تروریست ها و اعضای این گروهک را را محکوم می کنیم؛ به وضوح برای تامین امنیت سرزمین هایمان جدی هستیم.

او با سودمند خواندن نشست سران ناتو و ابراز امیدواری در دستیابی به راه های مناسب بین اروپا و ترکیه گفت: اولویت مطلق ما در منطقه مبارزه علیه داعش و تروریسم بوده که در این ارتباط تعهد و کوشش جمعی در کنار ائتلاف برای تحقق این اولویت ضروری است.

مکرون اولویت دیگر را پیگیری همکاری ها و کوشش های جمعی درخصوص پناهندگان بویژه سوری، لبنانی و اردنی و یافتن راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه بیان کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 587

به "ارزیابی اردوغان از دیدارش با رهبران اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی اردوغان از دیدارش با رهبران اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید