افزایش فشارهای جامعه بین المللی به آمریکا برای لغو تحریم های ایران

به گزارش مجله عکسها، پایگاه خبری ـ تحلیلی آمریکایی گزارش داد به دنبال شیوع ویروس کووید-19، جامعه بین الملل فشارها به دولت ترامپ برای کاهش تحریم های ایران را افزایش داده است.

افزایش فشارهای جامعه بین المللی به آمریکا برای لغو تحریم های ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رسانه آمریکایی در گزارشی نوشته که شیوع ویروس کرونا در ایران موجب شده است که فشارهای جامعه بین الملل به ایالات متحده برای کاهش تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد اما این فشارهای بین المللی تا به امروز نتوانسته تکانی به دولت دونالد ترامپ دهد.

بلومبرگ با این مقدمه ادامه داد، طبق گزارش های رسمی ایران، بیش از یکهزار و 650 تن در ایران بر اثر ابتلا به کووید-19 قربانی شده اند و بسکمک از مقام های ایران و گروههای امدادی تأکید کرده اند که کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، فاجعه انسانی در این کشور را تشدید می کند.

با اینحال علیرغم آنکه مقام های آمریکایی مدعی شده اند که آماده کمک به ایران برای مقابله با کرونا هستند، اما عملکرد دولت ترامپ در تناقض با لفاظی های مقامات این کشور است.

طبق این گزارش، برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه ای گفت: تحریم های آمریکا مانع از دسترسی کمک ها به ایران نیست.

با اینحال، بلومبرگ در گزارش خود نوشت، از زمان تشدید فشارهای دولت ترامپ به ایران در سال 2018، شرایط برای شرکت ها به منظور تعامل با ایران سختتر شده استو بنا به گفته تارا سپهری فر محقق مطالعات غرب آسیا و شمال آفریقا در دیده بان حقوق بشر، تحریم های آمریکا حتی رسیدن کمک های انسان محبت آمیز به ایران را نیز سخت کرده است.

وی توضیح داد: این معافیت ها (تحریمی) نتوانسته، بی میلی شدید شرکت های آمریکایی و اروپایی و بانک ها را رفع کند تا خطر تحریم ها و اقدامات قانونی صادرات یا تأمین بودجه کالاهای انسانمحبت آمیز تحریم شده (به ایران) را بپذیرند.

جرت بلانک عضو ارشد اندیشکده کارنگی تأکید کرد که آمریکا باید به مؤسسات و نهادها اطمینان دهد که در صورت ارسال کمک های انسانمحبت آمیز به ایران مصون هستند و خطری متوجه آنها نخواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا باید اقدامات زیادی انجام دهد تا به نهادها و مؤسسات اطمینان دهد که آنها مصون هستند در غیراینصورت هیچ کس به این موضوع (کمک به ایران) نزدیک نمی شود.

در ادامه سیاست های فشار حداکثری آمریکا به ایران علیرغم شیوع ویروس کرونا، چین و روسیه خواستار کاهش تحریم ها و فشارهای اقتصادی ایران شده اند.

از طرف دیگر، روزنامه انگلیسی گاردین بدون اشاره به جزئیات خبر، چندی پیش گزارش کرد که بریتانیا به صورت محرمانه، دولت ترامپ را ترغیب کرده که به دلیل بحران به وجود آمده کرونا، تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد.

جولین بارنس دیسی مدیر برنامه غرب آسیا و شمال آفریقا شورای روابط خارجی اروپا در این خصوص گفت: اختلافاتی میان آمریکا واروپا (در خصوص تحریم های ایران) وجود دارد و من فکر نمی کنم که این شرایط (شیوع کرونا) برای رفع این اختلافات و شکاف ها کاری انجام دهد.

وی ادامه داد: ناامیدی و خشم روزافزونی از عدم اقدام آمریکا در کاهش موانع برای رسیدن کمک ها به ایران و عدم اجازه آنها برای ایجاد اعتماد بسیار مورد نیاز وجود دارد.

بلومبرگ ادامه داد، علیرغم فشارهای حداکثری آمریکا به ایران، سازمانهای بشرمحبت آمیز بین المللی تمایلی به پیروی از سیاست های ضدایرانی آمریکا ندارند.

مایکل ریان مدیر ارشد برنامه اضطراری سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته در جمع خبرنگاران گفت: ما می خواهیم از سیاسی کردن این رخدادها بپرهیزیم.

به گفته او، هدف این است که ایران به بازارهای مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند تا منابع مورد نیاز خود را فراهم کند و تضمین های لازم به شرکت ها و دیگران داده شود.

طی یک ماه اخیر به دنبال شیوع بیماری کووید 19 در کشورهای جهان و ایران، شمار زیادی از سران کشورها مانند ترکیه، روسیه و پاکستان و چین خواستار لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شده اند. تحریم های آمریکا باعث شده است ارسال تجهیزات و مواد لازم برای مقابله با ویروس کرونا با مشکل روبرو شود.

دبیرکل حزب الله لبنان نیز اول فروردین ماه طی سخنرانی خود، درباره شیوع بیشتر کرونا در ایران به دلیل تحریم ها هشدار داد و گفت که این تحریم ها جنایت علیه بشریت است.

با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به درخواست های بین المللی گفته است که با لغو تحریم های این کشور علیه ایران مخالفت است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 969

به "افزایش فشارهای جامعه بین المللی به آمریکا برای لغو تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فشارهای جامعه بین المللی به آمریکا برای لغو تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید