تاثیرگذارترین رویدادهای مالی سال 2019

به گزارش مجله عکسها، خبرنگاران: کاهش نرخ بهره بانکی توسط فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا، انتشار شرایط سهولت کسب وکار، اعتراض های شدید به قانون بازنشستگی در فرانسه و ... را می توان از مهمترین رویدادهای مالی دنیا عنوان نمود.

تاثیرگذارترین رویدادهای مالی سال 2019

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، در طول سال 2019 میلادی بانک های بزرگ جهانی از جمله فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش دادند. بانک مرکزی اروپا نیز خرید دارایی های به فروش گذاشته شده را دوباره شروع کرد.

بانک جهانی رتبه بندی کشورها در گزارش سهولت کسب وکار را به روز و مساعدترین خاک برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی را معرفی کرد. طبق نتایج این گزارش نیوزیلند با حفظ صندلی قبلی خود به عنوان مساعدترین کشور برای انجام کسب وکار در رده نخست نهاده شد. سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ و کره جنوبی نیز به ترتیب در رده های دوم تا پنجم این رتبه بندی نهاده شدند.

یکی دیگر از نکات این گزارش شرایط ایران در سهولت کسب وکار است. در این رتبه بندی، ایران با کسب نمره 98/ 56 در رده 128 نهاده شد. خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی به آنالیز مهم ترین رویدادهای اقتصادی جهان در سال 2019 از دید خود پرداخته که در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* ژانویه

- نرخ صادرات ترکیه در سال 2018 با 7.1 درصد رشد به 168.1 میلیارد دلار رسید که بدین وسیله بالاترین میزان صادرات در تاریخ جمهوری ترکیه رقم خورد.

- نخستین محموله ترانزیتی راه لاجورد یا لاپیس لازولی افغانستان که این کشور را به وسیله ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان، دریای سیاه، ترکیه، مدیترانه و اروپا متصل می نماید برای ارسال به اروپا به استانبول رسید.

- میزان صادرات افغانستان در سال 2018، در مقایسه با سال 2017 با رشد 19 درصدی به 581 میلیون دلار افزایش یافت.

- بانک جهانی سطح انتظارات خود از رشد اقتصادی جهان را برای سال 2019 از 3 درصد به میزان 2.9 درصد کاهش داد. همچنین میزان رشد جهانی در سال 2021 نیز در سطح 2.8 درصد پیش بینی شد.

- بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال 2018 را با یک 0.2 درصد افزایش به 2.9 درصد ارتقا داد. پیش بینی این نهاد برای سال 2019 در سطح 2.5 درصد بود. میزان رشد آمریکا در سال 2020 با کاهش 0.3 درصدی روبرو شده و به 1.7 درصد افت خواهد نمود. در سال 2021 نیز این میزان 1.6 درصد خواهد بود.

- بانک مرکزی روسیه سهم دلار را در ذخایر ارزهای خارجی این کشور از سطح 46.3 درصد به 21.9 درصد کاهش داد.

- مسئولین اقتصادی روسیه، کره جنوبی، چین و عراق خاطرنشان کردند که محتمل است در ازای خرید انرژی (نفت و گاز) و کالا از ایران، به جای دلار، روبل، وون، یوان، دینار به این کشور بپردازند.

- مقامات هند خاطرنشان کردند که خرید نفت ایران با روپیه (به جای دلار) را شروع نموده اند.

- براساس آمار وزارت بازرگانی چین، مازاد تجاری این کشور با آمریکا در سال 2018 با رسیدن به مبلغ 323 میلیارد و 300 میلیون دلار رکورد جدیدی را برجای گذاشت.

- محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی قرار است در سفری به پاکستان، یک قرارداد سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری را به امضا برساند.

- بنا بر اعلام مرکز آمار ترکیه٬ تعداد خانه های فروخته شده در سراسر کشور در سال 2018 نسبت به یک سال قبل از آن 2.4 درصد کاهش یافته و به 1 میلیون 375 هزار 398 واحد رسیده است.

- چهل و نهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با حضور رهبران اقتصادی و سیاسی کشورهای مختلف و با شعار جهانی شدن 4؛ شکل دهی به ساختار جهانی در عصر انقلاب صنعتی چهارم در داووس سوئیس شروع شد.

- بنا به اعلام سازمان آمار جمهوری خلق چین، اقتصاد این کشور در سال 2018 میلادی رشد 6.6 درصدی داشته است.

- کمیسیون ملی انفورماتیک و آزادی (CNIL) در فرانسه غول اینترنتی گوگل را به پرداخت جریمه نقدی به مبلغ 50 میلیون یورو محکوم کرد.

- درآمد گردشگری ترکیه در سال 2018 با 12.3 درصد افزایش در مقایسه با گذشته به 29.5 میلیارد دلار رسید.

-پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته ای و تحریم ها علیه ایران، آلمان، فرانسه و انگلیس خاطرنشان کردند که به طور مشترک مکانیسم پرداختی به نام اینستکس را برای تجارت با ایران راه اندازی نموده اند.

- شورای جهانی طلا خاطرنشان کرد ترکیه و روسیه در سال گذشته بیشترین میزان طلای جهان را خریداری نموده اند.

- وزارت دادگستری آمریکا شرکت چینی هواوی و مدیر ارشد اقتصادی آن را به تخلف، دور زدن و نقض تحریم های اقتصادی این کشور علیه کشورهایی نظیر ایران متهم کرد.

* فوریه

- درآمد روسیه از صادرات نفت در سال 2018 نسبت به سال پیش از آن 38.2 درصد و فروش گاز طبیعی به کشورهای خارجی 28.8 افزایش یافته است.

- شرکت هواپیماسازی ایرباس اروپا خاطرنشان کرد که فراوری بزرگ ترین

هواپیمای مدل A380 را به دلیل عدم تقاضای کافی٬ در سال 2021 متوقف می نماید.

- بر اساس داده های سازمان آمار ترکیه (TÜİK) صادرات کشور طی ماه ژانویه با افزایش 5.9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2018 به 13 میلیارد و 170 میلیون دلار رسید.

* مارس

- آژانس بین المللی انرژی طی گزارش نفتی 2019 که شامل تحلیل بازار جهانی نفت است، خاطرنشان کرد: تقاضای جهانی برای خرید نفت در بازه زمانی 2024-2019 میلادی روزانه7.1 میلیون بشکه افزایش می یاید.

- اتحادیه اروپا، گوگل را به اتهام سوء استفاده از بازار خود در ادسنس، یکی از سرویس های رایگان تبلیغاتی آن به پرداخت جریمه نقدی به مبلغ 1.49 میلیارد یورو محکوم کرد.

- مراد چتین کایا، رئیس بانک مرکزی ترکیه: ذخایر خالص ارزی کشور طی یک هفته گذشته با افزایش 2.4 میلیارد دلاری به 28.6 میلیارد دلار رسید.

* آوریل

- مجمع عمومی مجلس اروپا طرح معافیت ویزا بین انگلستان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به تصویب رساند.

- تونس قرارداد تامین اقتصادی 119 میلیون یورویی با بانک توسعه اسلامی به امضا رساند.

- اجلاس مجمع جهانی اقتصاد درباره خاورمیانه و شمال آفریقا در جنوب غرب امان، پایتخت اردن برگزار گردید.

- عربستان سعودی و امارات متحده عربی 3 میلیارد دلار به سودان یاری اقتصادی کردند.

* مه

- نشست وزرای کشاورزی کشورهای عضو جی-20 (بیست اقتصاد بزرگ) با حضور وزرا و معاونان 28 کشور، روسای 8 سازمان بین المللی و بعضی مدیران ارشد جهانی در ژاپن برگزار گردید.

- وزیر دارایی پاکستان خاطرنشان کرد که با صندوق بین المللی پول درباره بسته یاری اقتصادی به ارزش 6 میلیارد دلار به توافق رسیده اند.

- میزان فروش مسکن به اتباع خارجی در ترکیه در چهار ماه نخست 2019 نسبت به دوره مشابه در سال گذشته 82.1 درصد افزایش یافت.

- کاخ سفید با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نرخ تعرفه گمرکی واردات فولاد از ترکیه را که پیش تر به 50 درصد افزایش داده بود، مجددا به 25 درصد کاهش داد.

- مراجع قضایی آلمان بعضی دفاتر و خانه مشاورین اقتصادی شرکت خودروسازی پورشه این کشور را به اتهام دریافت رشوه و سوءاستفاده از موقعیت مورد بازرسی قرار دادند.

* ژوئن

- شورای اتحادیه اروپا افزایش هزینه های درخواست ویزا از 60 یورو به 80 یورو را تصویب کرد.

- شرکت نفت و گاز بریتانیایی بی پی میزان مصرف انرژی در سراسر جهان طی سال 2018 را معادل حدود 13.8 میلیارد تن نفت خاطرنشان کرد که رشد 2.9 درصدی داشته است.

- شرکت نفت و گاز بریتانیایی بی پی برای پنجمین سال متوالی آمریکا را عمده ترین فراورینماینده و مصرف نماینده نفت در سراسر جهان خاطرنشان کرد.

- فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا نرخ بهره بانکی در بازه 2.25-2.50 را ثابت نگه داشت.

- شورای اتحادیه اروپا طی بیانیه ای خاطرنشان کرد که تحریم های اقتصادی این نهاد علیه روسیه به دلیل نقش مسکو در بی ثباتی اوکراین تا 31 ژانویه 2020 تمدید خواهد شد.

- نشست دو روزه چهاردهمین نشست سران گروه 20 با میزبانی شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و شرکت سران کشورهای عضو و نمایندگان بعضی از سازمانهای بین المللی در سالن نمایشگاه INTEX در شهر اوساکای ژاپن شروع شد.

- کمیسیون اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد: توافق نامه تجارت آزاد و همچنین محافظت از سرمایه با ویتنام امضا شده است.

* ژوئیه

- صندوق بین المللی پول (IMF) اعطای وام 6 میلیارد دلاری به پاکستان طی یک قرارداد 39 ماهه را تایید کرد.

- رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی حکمی مراد اویسال را به جای مراد چتین کایا به عنوان رئیس بانک مرکزی کشور منصوب کرد.

- کمیسیون اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که درباره شرکت فروشگاه اینترنتی آمریکایی آمازون به اتهام انحصار رقابت تحقیقات را شروع کرد.

* اوت

- دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دستور توقیف دارایی های ونزوئلا در ایالات متحده را صادر کرد. بنا بر این دستور اجرایی دونالد ترامپ، همه املاک دولت ونزوئلا در ایالات متحده مسدود می گردد.

- نخستین نشست اقتصادی خزر با شرکت کشورهای حاشیه این دریا؛ شامل ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان دوازدهم اوت جاری در شهر ترکمن باشی برگزار گردید.

- آمریکا اعمال اقتصادیات اضافی بر بعضی کالاهای چینی به ویژه کالاهای الکتریکی را تا 15 دسامبر به تعویق انداخت.

- مقامات افغانستان و نمایندگان پنج کشور آسیای میانه (تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان) پس از انتها نشست خود در کابل بیانیه مشترکی را با موضوع توسعه روابط اقتصادی و تجاری، امور زیربنایی و صلح و ثبات صادر کردند.

-قرارداد احداث خط انتقال برق 500 کیلوولت از ازبکستان به افغانستان به امضا رسید.

- مجموع درآمد اعضای سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (OPEC) در سال 2018 با 32 درصد افزایش در مقایسه با گذشته، به 711 میلیارد دلار رسید.

* سپتامبر

- دولت آمریکا حکم توقیف نفتکش ایران موسوم به گریس 1 که بعدها به آدریان دریا تغییر نام یافت، در جبل الطارق را صادر کرد.

- وزارت صنعت و تجارت افغانستان خاطرنشان کرد صادرات این کشور طی 4 سال اخیر 57 درصد افزایش یافت.

- غول اینترنتی گوگل به پرداخت 965 میلیون یورو جریمه اقتصادیاتی به فرانسه محکوم شد.

- دو پالایشگاه نفتی شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) توسط پهپادها مورد حمله نهاده شد و دچار آتش سوزی شد.

- رئیس جمهور آمریکا به وزیر خزانه داری این کشور دستور تشدید تحریم ها علیه ایران به میزان قابل توجه را داد.

- بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره قرارداد بازخرید را با کاهش 25 واحدی به محدوده 1.75-2.00 درصد رساند.

- کریستالینا جورجیِوا، از سوی هیئت اجرایی صندوق بین المللی پول به عنوان رئیس جدید این صندوق انتخاب شد.

* اکتبر

- ترکیه و روسیه تصمیم گرفتند با امضای توافقی، استفاده از پول ملی در تجارت میان دو کشور را افزایش دهند.

- اتحادیه اروپا سوئیس و امارات متحده عربی را از فهرست سیاه بهشت اقتصادیاتی خارج کرد.

- بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره اوراق بازخرید هفتگی را از 16.5 درصد به 14 درصد کاهش داد.

* نوامبر

- سازمان بازار سرمایه عربستان سعودی با عرضه اولیه عمومی بخشی از سهام شرکت دولتی نفتی آرامکو موافقت کرد.

- شرکت نفت دولتی عربستان سعودی آرامکو خاطرنشان کرد که یک و نیم درصد از سهام خود به ارزش حدود 25 میلیارد دلار آمریکا را وارد بورس می نماید.

-شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران خاطرنشان کرد که قیمت بنزین 3 برابر افزایش یافته و با سهمیه بندی ارائه خواهد شد.

* دسامبر

- توافق نامه میان اوکراین و روسیه مبنی بر تحویل نفت به وسیله کی یف به اروپا٬ به مدت 10 سال تمدید شد.

- یکصد و هفتاد وهفتمین اجلاس کشورهای صادر نماینده نفت (اوپک) با حضور وزرای نیرو و نفت 14 کشور عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار گردید.

- کشورهای عضو اوپک و غیراوپک طی نشستی در وین پایتخت اتریش تصمیم به کاهش دوباره فراوری روزانه نفت خود به مقدار 500 هزار بشکه گرفتند.

- دولت فرانسه خاطرنشان کرد که سن قانونی بازنشستگی در این کشور 62 سال خواهد بود، اما کارگران برای دریافت حقوق کامل در دوران بازنشستگی مجبور خواهند شد تا 64 سالگی کار نمایند.

- ارزش شرکت نفتی دولتی عربستان سعودی آرامکو در دومین روز شروع کار در بازار بورس این کشور (تداول) به بیش از 2 تریلیون دلار رسید.

- شورای اتحادیه اروپا از تمدید تحریم های اقتصادی علیه روسیه برای 6 ماه دیگر اطلاع داد.

- فراوری سال جاری زعفران در افغانستان با افزایش 22 درصدی به حدود 20 تُن رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 747

به "تاثیرگذارترین رویدادهای مالی سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرگذارترین رویدادهای مالی سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید