11 علت دلخراش که چرا افراد مهربان جذب افراد خودشیفته می شوند

به گزارش مجله عکسها، اگر در خصوص ویژگی های شخصیتی و رفتاری افراد مهربان (Empath) و افراد خودشیفته (Narcissistic) تحقیق کنید، معمولاً همه جا آن ها را دارای روحیه ای متضاد و بالعکس یکدیگر توصیف نموده اند. اما حقیقت این است که مسأله به این سادگی ها هم نیست.

11 علت دلخراش که چرا افراد مهربان جذب افراد خودشیفته می شوند

با توجه به این که تعداد زیادی از افراد مهربان و خوش قلب معمولاً به رابطه با افراد خودشیفته روی می آورند، برای محققین هم آنالیز این موضوع که چرا این اتفاق می افتد، جالب بوده است. اما برای پاسخ به این سؤال لازم است که اول جواب این پرسش را بیابیم آیا فرد مهربان و خوش قلب هم می تواند خودشیفته باشد؟

یا به عبارت دیگر، آیا ممکن است که فرد خودشیفته هم با دیگران احساس همدلی کند؟ پاسخ این پرسش ممکن است شما را شگفت زده کند. یا ممکن است جوابش برای شما آشنا باشد و خودتان هم قبلاً به همین پاسخ رسیده باشید. به هر حال وقت آن رسیده است که پاسخ این سؤالات را با هم پیدا کنیم.

در ادامه این مقاله از خبرنگاران مگ، ما در پی پاسخ دادن به این پرسش هستیم که چرا افراد مهربان و خوش قلب معمولاً جذب افراد خودشیفته و سوءاستفاده گر می شوند. برای یافتن پاسخ همراه ما باشید.

افراد مهربان و افراد خودشیفته: 11 دلیل برای آغاز یک رابطه

وقتی صحبت از روابط بین این دو تیپ شخصیتی می گردد، به سادگی قرار گرفتن یک فرد مهربان در برابر فردی خودشیفته (یا برعکس) نیست.

قبل از اینکه بتوانید خود را از یک رابطه مبتنی بر سوءاستفاده رها کنید، باید بدانید که در وهله اول چه چیزی شما را به این رابطه کشانده است.

1. فرد خودشیفته فرد مهربان را دوست داشتنی، فداکار و خوشایند می داند

فرد خودشیفته به دلیل این که مانند یک اسفنج عواطف و احساسات دیگران را جذب می نماید، به سمت افراد مهربان و فداکار کشیده می گردد. وقتی که فرد مهربان و خوش قلب عاشق فرد خودشیفته گردد، با تمام وجود خودش را وقف او می نماید و با علاقه تمام به صحبت ها و خواسته های او گوش می دهد.

زمانی هم که فرد خودشیفته از این همه فداکاری و گگرددگی او قدردانی می نماید، فرد مهربان احساس می نماید که پاداش بزرگی دریافت نموده و احساس خاص بودن به او دست می دهد.

2. شخص مهربان و همدل اعتماد به نفس، جذابیت و قاطعیت فرد خودشیفته را تحسین می نماید

افراد خودشیفته معمولاً به شدت با اعتماد به نفس و با انگیزه هستند و اغلب اوقات به اسم افرادی بسیار پیروز ظاهر می شوند. آن ها همواره در پی آن چیزهایی که می خواهند می فرایند و غالباً هم به آن می رسند.

فرد مهربان که هدفش بیشتر شادمان کردن دیگران است و کمتر محتمل است که رفتاری با اعتماد به نفس و بی باک از خود بروز دهد، این ویژگی ها را در شخص تحسین می نماید و از توجه آن ها شادمان می گردد.

3. فرد خودشیفته می داند چگونه رفتار کند که برای فرد مهربان به اسم برترین گزینه به نظر برسد

افراد خودشیفته معمولاً دارای ظاهری آراسته هستند و غالباً از نظر اقتصادی هم اوضاع خوبی دارند. به همین دلیل به راحتی می توانند روی کسی که توجه آن ها را به خود جلب نموده تأثیری مثبت و قوی بگذارند.

آن ها می دانند چگونه می توانند برترین ویژگی های خود را بدون این که خودشان را مغرور یا سطح بالا نشان دهند، به نمایش بگذارند. این یک استعداد ذاتی است که افراد خودشیفته از آن به نفع خود استفاده می نمایند.

4. شخص مهربان و دلسوز در رابطه با یک خودشیفته تبدیل به هوادار پرشور او می گردد

شخص مهربان و دلسوز فقط هاله درخشان اطراف فرد خودشیفته را می بیند که شخصیت واقعی او را در بر گرفته است. آن ها همه چیز افراد خودشیفته را می پرستند، حتی صفات بد آن ها را و این مسأله را با تمام وجود نشان می دهند.

فرد خودشیفته هم از هر دقیقه آن لذت می برد. آن ها بعلاوه هدایایی اندیشمندانه و تمجیدهای اغراق شده ای را نثار شخص دلسوز می نمایند تا او باز هم از آن ها تعریف و تمجید کند.

5. وقتی که فرد خودشیفته شکایت یا اعتراضی می نماید، شخص مهربان با شفقت و مهربانی پاسخ می دهد

هیچ وقت جهان ارزش واقعی افراد خودشیفته را درک نمی نماید و احترامی را که شایسته آن هستند به آن ها ابراز نمی نماید. اما وقتی که آن ها در خصوص این موضوع به سراغ شخصی مهربان و دلسوز می فرایند، می توانند از او انتظار همدردی قلبی، تعریف و تمجید و محبت و مهربانی را داشته باشند.

فرد مهربان و دلسوز همه جا در پی ایجاد هماهنگی و آرامش است و به همین دلیل با تمام وجودش برای ایجاد احساس رفاه و راحتی برای فرد خودشیفته کوشش می نماید، بنابراین هر دوی آن ها می توانند از هم بودنشان لذت ببرند.

6. فرد خودشیفته روحیه ای حمایتگر دارد و از شخص مهربان و دلسوز در برابر دیگران دفاع می نماید

اگر شخص مهربان به وسیله شخص دیگری مورد حمله قرار گیرد، فرد خودشیفته (اگر به نفعش باشد) سریع وارد عمل می گردد و به یاری او می آید، در کنار شریک همدل خود ایستاده و آمادگی خود را برای محافظت از او در برابر سوءاستفاده دیگران و مقابله با متجاوزان نشان می دهد.

اما باید به خاطر داشت که وقتی فرد خودشیفته از شخص مهربان ناراضی باشد یا رابطه شان به انتها خود رسیده باشد، همه حمایت های بی دریغ او ناگهان محو می شوند، چون از نظر آن ها شخص مهربان دیگر ارزش به زحمت افتادن را ندارند.

7. شخص مهربان دوست دارد که طرف مقابلش را راضی و شادمان نگه دارد

افراد همدل تمایل دارند برای اطرافیان خود احساس خوبی ایجاد نمایند. بنابراین، با جلب رضایت دیگران، خودشان هم احساس بهتری را تجربه می نمایند.

اگر شریک زندگی آن ها شادمان و راضی باشد، آن ها هم شادمان هستند. و اگر شریک زندگی آن ها از چیزی ناراحت باشد، آن ها برای برطرف ناراحتی او هر چه در توان دارند انجام می دهند.

8. فرد خودشیفته دوست دارد همواره به او توجه و رسیدگی گردد

این افراد می دانند که فرد مهربان و همدل چقدر در پی ایجاد آرامش، هماهنگی و احساسات خوب برای اطرافیانش است. اگر فرد خودشیفته احساس احتیاج کند، او به فرد مهربان اجازه می دهد تا در خدمت او و احتیاجهایش باشد، یا اینکه این فرد دلسوز او را تحسین کند و پس از یک روز سخت به آن ها رسیدگی کند.

حتی ممکن است در بعضی موارد، این افراد سطح انگیزه و تمایل به خدمتگزاری فرد مهربان و خوش قلب را مورد آزمایش و ارزیابی قرار دهند.

9. فرد مهربان همواره برترین ها را برای شریک زندگی خود می خواهد

افراد مهربان و دلسوز روزانه با احساسات منفی زیادی دست و پنجه نرم می نمایند. آن ها عمیقاً باور دارند که برترین صفات وجودی آن ها دقیقاً همین موارد است؛ خوب، دوست داشتنی و حامی بودن. آن ها می خواهند باور نمایند که شریک زندگی آن ها در صورت احتیاج در کنار آن ها خواهد بود. آن ها می خواهند باور نمایند که اهمیت دارند.

وقتی اتفاقی این باورهایشان زیر سؤال برود، آن ها ممکن است پایان این سؤال را از خود مطرح نمایند که آیا شریک خودشیفته شان، آن ها را دوست دارد یا فقط از توجه و رسیدگی آن ها لذت می برد و خودش برای او اهمیت چندانی ندارد.

10. فرد خودشیفته در استفاده از تکنیک چراغ گاز، انکار و انحراف ذهنی مهارت زیادی دارد

افراد خودشیفته به ویژه آن هایی که هرگونه احساس همدلی را وجودشان سرکوب نموده اند باید نحوه دفاع از خود را در برابر برخوردهای خصمانه دیگران یاد بگیرند. به همین جهت آن ها خیلی زود یاد می گیرند که چگونه تکنیک های انکار، انحراف ذهنی و چراغ گاز را روی دیگران اجرا نمایند و آن ها را تحت تأثیر قرار دهند.

بودن در کنار یک فرد مهربان و دلسوز به آن ها فضای امنی برای تمرین این مهارت ها می دهد.

11. افراد مهربان به خطاها و اشتباهات خودشان خیلی توجه می نمایند

افراد مهربان روی خطاها و اشتباهات خودشان خیلی تمرکز می نمایند و فرد خودشیفته هم آن ها را تشویق می نماید که دقیقاً همین کار را انجام دهند. زیرا اگر فرد مهربان روی بهبود خودش تمرکز نموده باشد، به آنچه که آن ها انجام می دهند توجه چندانی نمی نماید. در واقع در این شرایط شما آن قدر درگیر اصلاح خود هستید که نشانه های خطرساز را در رابطه خود نمی بینید.

اگر با افراد خودشیفته روبرو شوید، آن ها احتمالاً به عیب های شما اشاره می نمایند و شما را به چالش می کشند که به جای کوشش برای تغییر آن ها، روی خودتان کار کنید.

آیا یک فرد خودشیفته می تواند تظاهر به همدلی و مهربانی کند؟

نوعی همدلی وجود دارد که خودشیفته ها برای جلب افراد مهربان و دلسوز و نفوذ به قلب آن ها از آن استفاده می نمایند. معمولاً افراد خودشیفته باهوش، از همدلی شناختی (یا همدلی فکری) برای ارتباط با افراد مهربان و جلب اعتماد آن ها استفاده می نمایند.

هنگامی که آن ها سوژه مورد نظرشان را جلب خود کردند و اعتماد او را جلب کردند، آنگاه به استفاده از روش پیوند ترومایی روی می آورند، که شامل استفاده از چرخه ای از بمباران عشقی، بی توجهی و سوءاستفاده و تکنیک چراغ گاز می باشد.

اگر هم شخص مهربان با آن ها مخالفت کند یا با آن ها برخورد کند، فرد خودشیفته دوباره از تکنیک همدلی شناختی به همراه ابراز محبت و عواطف و بعلاوه اهدای هدایای مختلف برای ارتباط مجدد و به دست آوردن دل فرد مهربان و دلسوز استفاده می نماید.

اگر آن ها بتوانند در این فرایند پیروز شوند، این چرخه بارها و بارها تکرار می گردد.

چرا افراد خودشیفته از افراد مهربان و دلسوز متنفرند؟

با توجه به آنچه که در خصوص رفتار افراد خودشیفته با افراد دلسوز و با محبت خواندیم، به نظر می رسد که افراد خودشیفته به طور کلی رفتاری جز تحقیر و سوءاستفاده نسبت به افراد همدل ندارند. اما باز هم مسأله به این سادگی ها نیست.

خودشیفتگی، همچون بسیاری از اختلالات روانی دیگر، در یک طیف قرار می گیرد و به این شکل طبقه بندی می گردد.

بعضی از افراد خودشیفته ها احساس همدلی را نسبت به دیگران بیشتر تجربه می نمایند اما از وجود آن در خودشان ناراضی هستند و تمام کوشش خود را می نمایند تا وسوسه های همدلانه خود را خنثی نمایند. آن ها حتی اگر با فرد مهربانی دیدار نمایند که از خودش متنفر نباشد، ممکن است از او هم ناراحت شوند.

یا، در بعضی از سطوح، ممکن است برای آن ها این سؤال مطرح گردد که آیا افراد مهربان و با محبت علیرغم وجود احساسات دلسوزانه و همدلانه خود چگونه احساس خوشبختی می نمایند؟

آن دسته از افراد خودشیفته که کمتر با دیگران احساس همدردی می نمایند، این نوع احساس را به اسم عاملی می بینند که مانع پیشرفت دیگران می گردد.

بنابراین، افراد مهربان و همدل چگونه باید از خودشان در برابر افراد خودشیفته محافظت نمایند؟

تعامل فرد مهربان با یک خودشیفته چگونه است؟

چه در خصوصیم فرد مهربان خودشیفته صحبت کنیم یا فرد خودشیفته ای که از همدلی شناختی برای به رسیدن به خواسته های خود استفاده می نماید، اقداماتی وجود دارد که فرد مهربان می تواند برای رهایی خودش آن ها را انجام دهد.

مانند هر رابطه عاشقانه دیگری، این نوع رابطه هم می تواند با قصد تجربه کردن یک رابطه سالم آغاز گردد. اما در بیشتر موارد، تفاوت این افراد باهم از منظر همدلی و شفقت، بسیار عمیق تر از دلبستگی آن هاست.

بنابراین، وقتی که به اسم یک فرد همدل و مهربان می دانید که رابطه شما باید به انتها برسد، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

  • فاصله گرفتن: برای خودتان وقت بگذارید و اجازه ندهید که فرد خودشیفته با شما مکالمه ای داشته باشد (نه تماس تلفنی، نه پیامک، نه تعامل در رسانه های اجتماعی)
  • رفتارهای اشتباه فرد خودشیفته را به او متذکر شوید: بسته به موقعیت تان، می توانید رفتارهای خودپسندانه آن ها را به ایشان گوشزد کنید.
  • در را به روی فرد خودشیفته ببندید: به فرد خودشیفته این فرصت را ندهید که با شما بحث کند یا شما را قانع کند که مشکل از جانب شما است. هر گونه ارتباط با او باید محدود گردد.
  • کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید: هنگامی که به جای قربانی منافع خود در جهت اجرای خواسته های فرد خودشیفته، خواسته ها و منافع خود را دنبال می کنید، دوباره در زندگی تان شادی را کشف می کنید.
  • وقت گذراندن با دوستان: با افرادی که واقعاً به شما اهمیت می دهند و یاری شما می نمایند ارتباط برقرار کنید و وقت خود را با آن ها سپری کنید. اجازه دهید آن ها به شما در بازسازی زندگی دلخواهتان یاری نمایند.

آیا شما هم فردی دلسوز و مهربان هستید که مجذوب یک فرد خودشیفته شده است؟

اکنون که با 11 دلیل مختلف جذب شدن افراد مهربان و با شفقت به افراد خودشیفته آشنا شدید، کدام یک از این دلایل در خصوص شما بیشتر صدق می نماید؟

علاوه بر این امروز برای محافظت از خودتان در مقابل افراد خودشیفته و ساختن یک زندگی شادی و سرشار از پیروزیت، قصد دارید چه اقدامی انجام دهید.

هر تصمیمی که می گیرید بر روابط فعلی شما تأثیر می گذارد و هر انتخاب فرصتی است برای رسیدن به حق خود مبنی بر دوست داشتن و دوست داشته شدن به یک اندازه.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Live Bold and Bloom

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1881

به "11 علت دلخراش که چرا افراد مهربان جذب افراد خودشیفته می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 علت دلخراش که چرا افراد مهربان جذب افراد خودشیفته می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید