دندان قروچه چه بلایی سر دندان های شما می آورد؟

به گزارش مجله عکسها، نمناک/ به هم ساییدن و فشار دادن دندان ها به هم به صورت ارادی یا غیرارادی را بروکسیم یا دندان قروچه می گویند .بروکسیم ،دندان ها را خم یا خرد می نماید، بیشتر مردم نمی دانند که این کار را انجام می دهند چرا که بعضی افراد دندان هایشان را فقط در طول خواب بهم می سایند که این مورد را بروکسیم شبانه یا بروکسیم در طول خواب می نامند ، دیگران نیز دندان های خود را در طول روز دچار سایش می نمایند، اینگونه تصور می گردد که اینکار مربوط به استرس یا اضطراب میباشد.

دندان قروچه چه بلایی سر دندان های شما می آورد؟

استرس می تواند به دلایل بسیاری رخ دهد، از جمله وقایع غم انگیز و دردناک مانند مرگ یک دوست و یا از دست دادن یک شغل ؛ همچنین می تواند از وقایع شاد مانند کار جدید یا تولد یک کودک نیز رخ دهد.

اگر علائم زیر را در خود دیدید، ممکن است در معرض بروکسیسم باشید:

- انقباضات ریتمیک عضلات فک

- صدای کشیدن دندان ها روی هم در طول شب،که ممکن است کسی را که با شما در یک اتاق می خوابید، اذیت کند

- عضلات فک که تنگ و یا دردناک هستند

- دردهای طولانی مدت ،در صورت

- وجود دندان های آسیب دیده، شکافته شدن دندان های پر شده و صدمه بر لثه ها

- سردرد

- تورم (گاهی اوقات) در طرف فک پایین که به علت فشارهای دندان ها روی هم ایجاد میگردد.

علت بروکسیم یا دندان قروچه

بروکسیسم می تواند علل مختلفی داشته باشد ، بعضی از کارشناسان بروکسیسم را به عنوان چیزی بیش از عادت نمیدانند این نیز می تواند نتیجه واکنش بدن، هنگامی که دندان ها روی هم قرار نمیگیرند باشد. بعضی از کارشناسان، بروکسیم را یک نوع عادت می دانند، در حالی که دیگران آن را به علت یکی از موارد زیر می دانند:

- استرس، اضطراب، سرخوردگی و خشم

- یک ضعف کوچک، یا زمانی که دندان ها و فک ها به درستی روی هم قرار نداشته باشند

- علامت بیماری های نادر اعصاب و عضلات صورت

- در مواردی نادر، ممکن است یکی از عوارض جانبی بعضی داروهای افسردگی باشد که شامل پروزاک (فلوکستین)، زولوفت (سرترالین) و پاکسیل (پاروکستین) است.

- یکی از عوارض بیماری های هانتینگتون یا پارکینسون

- برکسیسم همچنین می تواند نشانه ای از بیماری های نادر خاصی از اعصاب و عضلات

عوارض بروکسیم یا دندان قروچه

افراد مبتلا به بروکسیم شدید می توانند مواد پر شده دندانپزشکی را بشنمایند و یا به دندان هایشان آسیب برسانند.

کشیدن دندان ها روی هم می تواند لایه های بیرونی مینای دندان را ازبین ببرد و آنها را در معرض عاج دندان قرار دهد. که این می تواند به حساسیت دندان منجر گردد.

بعضی از موارد اختلال فکی، همچنین سردرد ناشی از اختلالات تمپوروماندیبولار (tmd) را هنگامی که از صبح بیدار می شوید، نامعلوم میگردد.

تشخیص بروکسیم یا دندان قروچه

اگر هر یک از این علائم و نشانه ها را تجربه نموده اید، به دندانپزشک مراجعه کنید، او می تواند تشخیص دهد که آیا شما یک بروکسر هستید یا نه و بهترین درمان ممکن را به شما خواهد داد. دندانپزشک شما درباره سلامت عمومی دندان هایتان سوال هایی خواهد نمود، چه منابع استرسی ای در زندگی شما وجود دارد و از چه داروهایی استفاده میکنید. اگر اتاق خواب خود را با کسی مشترک هستید، دندانپزشک ممکن است بخواهد با آن فرد نیز صحبت کند ، دندانپزشک در خصوص عادات خوابتان، به ویژه در خصوص هر گونه صدای غیر معمول در طول شب سوال خواهد نمود و شما را مورد آنالیز قرار می دهد، توجه ویژه ای به عضلات داخل و اطراف فک شما می نماید.

دندانپزشک همچنین دندان های شما را برای شواهد کشیدگی روی هم نگاه خواهد نمود در طول این آزمایش، دندانپزشک ،عضلات فک و مفصل های فکرتان را نیز آنالیز خواهد نمود. او همچنین دندان های شکسته، دندان های کشیده شده، و دندان های ترمیم شده تان را آنالیز خواهد نمود.اگر متقاعد گردد که بروکسیسم شما مربوط به مسائل دندان است، معاینه دقیق تری را انجام خواهد داد.

علاوه بر این، به آنالیز دندان نیش خواهد پرداخت (اینکه چطور دندان های بالایی و پایین تر شما روی هم می آیند) .دندانپزشک دندان ها و لثه ها را برای آسیب های ناشی از بروکسیم یا دندان قروچه آنالیز می نماید و همچنین ممکن است از دندان ها و فک شما عکس اشعه ایکس را تجویز کند.

آماری نگران نماینده از بروکسیم یا دندان قروچه

حدود 30 هزار کودک دندان هایشان را به واسطه سایش و قروچه خرد می نمایند این میزان در بچه ها زیر 5 سال بیشتر است. اگر فرزند شما دندان هایش را خرد و به هم می کشد، با دندان پزشک خانواده خود درمیان بگذارید بیشتر بچه ها در نهایت بروکسیسم را از بین می برند و به دندان هایشان آسیب دائمی نمی زنند.

طول مدت درمان برای بروکسیم یا دندان قروچه

از بین بچه هایی که بین 3 تا 10 سال سن دارند، بیش از نیمی از آنها تا 13 سالگی بروکسیسم خود را متوقف می نمایند ، در نوجوانی و بزرگسالان، مدت زمانی که بروکسیسم طول می کشد، بستگی به علت آن دارد.به عنوان مثال، بروکسیسم می تواند برای سال های بسیاری ادامه یابد، اگر به استرس مربوط گردد که البته استرس هیچ وقت از بین نمی رود با این حال، اگر برکسیسم به علت مشکل دندان ایجاد گردد، باید در زمانی که دندان ها اصلاح و ترمیم شدند، متوقف گردد. این اغلب در چند دفعه ویزیت دندانپزشک اتفاق می افتد و تمام میگردد.

راههای پیشگیری و برطرف بروکسیم یا دندان قروچه

اگر بروکسیسم شما به استرس مربوط باشد، مشاوره حرفه ای ممکن است یاریتان کند.شما همچنین می توانید استراتژی هایی را امتحان کنید تا به شما آرامش ببخشد. ممکن است کافئین ها به کاهش محرک ها یاری نمایند.در بچه ها و بزرگسالان، آسیب دندان مرتبط با بروکسیسم می تواند جلوگیری گردد روش معمول، این است که صفحه و پلاک پاز گرفتنی مربوطه را بخرید (یک وسیله دندانی که در شب میگذارید تا مانع گردد). گذاشتن صفحه گاز گرفتنی نیز می تواند به کاهش فشار روی عضلات صورت و مفصل فک یاری کند. گذاشتن کمپرس داغ روی عضلات صورت ممکن است به کاهش بعضی از دردهای ناشی از فشار بروکسیسم یاری کند.

درمان بروکسیم یا دندان قروچه

درمان برکسیسم بسته به علت آن، متنوع است:

استرس

اگر برکسیسم شما مربوط به استرس باشد، دندانپزشک یا پزشک شما ممکن است مشاوره حرفه ای، روان درمانی، تمرینات زیست شناختی یا استراتژی های دیگری به شما دهند تا شما را آرام کند.

دندانپزشک شما ممکن است داروهایی مانند دیازپام (والیم) تجویز کند که برای استفاده کوتاه مدت، معمولا یک هفته یا بیشتر خواهد بود. قرص ها را باید قبل خواب بخورید تا دندان کشیدگیتان در طول خواب کاهش پیدا کند ؛ همچنین ممکن است برای شما داروهای آرامبخش عضلانی تجویز گردد ،تا به طور موقت باعث کاهش اسپاسم در فک شما گردد. شما همچنین می توانید یک صفحه گاز سفارشی در دهانتان نصب کنید .اگر این یاری نکرد، دندانپزشک شما ممکن است شما را به یک جراح دهان یا دندانپزشکی که آموزش پیشرفته در درد سر و گردن را ارائه نموده است، ارجاع دهد.

مسائل دندان

اگر بروکسیسم شما با مسائل دندان مرتبط است، دندانپزشکتان احتمالا اصلاح دندان هایتان را توصیه میکند. در موارد شدید ،دندانپزشک ممکن است احتیاج به استفاده از تکیه یا تاج روی دندان ها داشته باشد، تا از خراب شدن آنها جلوگیری کند و ممکن است گارد دهان یا دندان را که متناسب با دهان و دندان شما باشد، تجویز کند این به جلوگیری از آسیب بیشتر دندان ها یاری خواهد نمود در بعضی موارد ،ممکن است دندان ها و عضلات شما را به هم بریزد.

داروها

اگر شما بروکسیسم پیشرفته دارید که به واسطه عارضه جانبی از داروهای ضد افسردگی ایجاد شده، شما چند گزینه دارید پزشک شما ممکن است شما را به یک داروی متفاوت تغییر دهد یا دارو دیگری برای مقابله با برکسیسم را به شما ارائه دهد.

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیریم:

اگر در معرض علائم بروکسیسم هستید، یا اگر به شما درباره ابتلا به آن در حالی که در خواب هستید ،چیزی گفته شد، یا دندان هایتان را خرد می کنید، پزشک یا دندانپزشک خود را آگاه کنید. دندانپزشک خود را بلافاصله پس از شکستن دندان، از بین رفتن پر شدگی، و یا شل و لق شدن دندان هایتان، آگاه سازید.

منبع: همگردی
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1477

به "دندان قروچه چه بلایی سر دندان های شما می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دندان قروچه چه بلایی سر دندان های شما می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید