کاهش 40 درصدی بارش ها در سال آبی جاری

به گزارش مجله عکسها، خبرگزاری خبرنگاران- از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه99 تا انتهای شهریور 1400) تا بیست اردیبهشت ماه امسال بارش ها نسبت به دوره بلندمدت با کاهش بیش از 40درصدی روبرو شده است.

کاهش 40 درصدی بارش ها در سال آبی جاری

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی، میزان بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا بیست اردیبهشت ماه به رقم 126.8 میلیمتر رسیده است و این درحالی است که در دوره بلندمدت بارش ها 212.9 میلیمتر بوده که نشان از اختلافی 40.5 درصدی دارد.

این میزان بارش گویای آن است که انتظار جبران کم آبی را نمی توان از آن داشت.

میزان بارش ها از ابتدای فصل بهار تا بیست اردیبهشت ماه نیز به رقم 19.3 میلیمتر رسیده که در مقایسه با دوره بلندمدت که 48.3 میلیمتر بارش ثبت شده داشته است با کاهش 60.1 درصدی همراه شده است.

براساس اعلام مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی از ابتدای اردیبهشت تا روز بیستم آن نیز 14.5 میلیمتر بارندگی در کشور اتفاق افتاده است و در مقایسه با دوره بلندمدت که 14.6 میلیمتر بارندگی داشته کاهش 1.1 درصدی را نشان می دهد.

طی هفت روز گذشته تا بیست اردیبهشت میزان بارش ها به رقم 5.6 میلیمتر رسید و این درحالی است که در دوره بلندمدت این رقم 4.6 میلیمتر بوده که رشد 21.2 درصدی را دارد.

میزان تامین آب کشور از ابتدای سال آبی جاری تا بیست اردیبهشت نیز 53.90 درصد شده است.

پیشترمدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: پیش بینی می شود با کاهش آب موجود در سد های برق آبی، با کمبود 30 تا 35 درصدی برای تامین برق روبرو شویم و همین مساله مدیریت مصرف را جدی تر می کند.

سید حسن رضوی همچنین اضافه نمود: امسال با کاهش بارش روبه رو شده ایم و این امر مسایل را پیچیده تر می کند ضمن اینکه تداوم خشکسالی در سال آینده، کشور را با مسائل جدی تری روبرو خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1746

به "کاهش 40 درصدی بارش ها در سال آبی جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 40 درصدی بارش ها در سال آبی جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید