روستای صخره ای کندوان

به گزارش مجله عکسها، روستای کندوان که به دلیل شباهتش به کندوی زنبور به کندوان معروف است یکی از خاص ترین و شگفت انگیز ترین روستا در دنیا است این روستا در استان آذربایجان شرقی نزدیک تبریز قرار گرفته است داخل خانه های روستایی کندوان در زمستان گرم و در تابستان خنک است. روستای کندوان به عسل هایش معروف است و همچنین هتل های روستای کندوان یک مکان دنج و زیبا برای استراحت گردشگرانی است که از سراسر دنیا برای دیدن این روستای بی نظیر می آیند:

روستای صخره ای کندوان

روستای کندوان کجاست ؟

کندوان یک روستای شگفت انگیز است که در جناح کوه سبلان، واقع دراستان آذربایجان شرقی نزدیک شهر تبریز واقع شده است. روستای کندوان به علت معماری صخره ای شگفت انگیز که در نتیجه فعالیتهای آتشفشانی و ساختارهای حکاکی شده با دست است مشهور می باشد.

این مکان دارای حداقل 800 سال قدمت که 670 نفراز مردم در آن سکونت دارند و زیبایی های دیدنی را برای مسافران خود ارائه می دهد. گفته می شود روستاهای کندوان بخشی از بقایای آتشفشانی ناشی از فوران کوه قوی سهند است که صدها سال پیش تشکیل شده است.

به نظر می رسد معماری مجذوب کننده این روستا از همه قوانین سرپیچی می کند و مسافران معمولاً شیفته شیب های باورنکردنی و راستاهای نامربوط آن می شوند.

ساکنان این روستا اساساً، صخره ای را برای ساخت هر اتاق مانند آشپزخانه، سالن و حتی سنگ ها را برای ساختن پنجره ها برای اتاق ها و بعد هم برای تزئین آن ها با شیشه های رنگی تراشیده اند.

دو روستای صخره ای دیگر با ساختارهای مشابه در کاپادوکیه ترکیه و خانه های صخره ای مانیتو آمریکا در کلرادو وجود دارد. با این حال، این دو روستای صخره ای مسکونی نیستند و کندوان را به عنوان تنها روستای صخره ای مسکونی در جهان می شناسند.

روستای صخره ای کندوان

داخل خانه های روستای کندوان

روستای کندوان دارای زمستان سرد و طولانی است، بنابراین این مکان به عنوان پناهگاهی امن در برابر هوای گرم و سرد و همچنین هجوم دشمنان محسوب می شود.

به طور کلی، بیشتر این خانه های روستایی دارای دو طبقه و در برخی موارد، سه و حتی چهار طبقه هستند که از داخل به یکدیگر مرتبط نیستند. خانه ها و راه پله های چند طبقه به طور کلی برای اتصال هر طبقه به طبقه دیگر در نظر گرفته شده است. این روستا دارای همه امکانات حمام عمومی، مدرسه، مسجد و آسیاب است.

چشمه های آب معدنی با کمترین درصد آلودگی اساساً برای درمان بیماریهای کلیوی استفاده می شود. معماری بی نظیر خانه ها، دره های سرسبز و زیبا، آب و هوای مطبوع، لبنیات ارگانیک و عسل و صنایع دستی منطقه، این منطقه را به یکی از منطقه ها گردشگری ایران تبدیل کرده است.

یکی از خانه های کندوان

روستای کندوان امروز

امروزه برخی از این خانه ها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند و از سنگ های مخروطی شکل تشکیل شده اند که تماشای آن ها واقعاً حیرت انگیز است.

بازدید از کندوان برای افرادی که در تبریز اقامت دارند الزامی است. در چند وقت اخیر، کندوان آغاز به تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری شده است و چند هتل و رستوران برای تجارت گردشگران خدمات رسانی می کنند. همچنین می توانید با هزینه ای اندک گشتی در غارخانه ها بزنید.

اخیراً هتلی ساخته شده است که از سبک روستا الهام گرفته و به آن متصل است. هتل راکی دارای ویژگی های داخلی غار زیبا با فضاهای بسیار راحت برای زندگی است.

راستا روستای کندوان

کندوان تقریباً 34در مایلی تبریز است حدود 1 ساعت و 10 دقیقه رانندگی از طریق راستا 21 که این شهر را به مقصدی عالی برای یک سفر یک روزه تبدیل کرده است.

راحت ترین راه برای رسیدن به اینجا با ماشین است، اما اتوبوس های کوچک اسکو نزدیک ترین شهر به کندوان است که از میدان راه آهن تبریز (کمی دورتر از مرکز اصلی) حرکت می کنند.

برای رسیدن به کندوان از اسکو، باید از تاکسی استفاده کنید 20 دقیقه رانندگی زیبا از میان تپه های صخره ای شما را شگفت زده خواهد کرد.

علت نامگذاری این روستا به کندوان

از آنجا که خانه های صخره ای در این روستا شبیه کندو است، به کندوان معروف است. در تاریخ کندوان گفته شده است که اولین گروهی که در منطقه ساکن شدند ساکنان روستایی به نام هیلوار در 2 کیلومتری کندوان بودند. آن ها با فرار از مغولان به این منطقه مهاجرت کردند و آغاز به تراشیدن کردند تا برای خود یک پناهگاه امن بسازند.

معماری روستای کندوان

معماری روستا یکی از شگفتی های آن است. ضخامت دیواره های آن در برخی نقاط به دو متر می رسد. این سنگ به عنوان یک ماده انرژی کارآمد عمل می کند و خانه را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می دارد. ارتفاع این صخره ها حدود 40 متر است.

صخره های هرمی تندی با حفره هایی در سطوح نامنظم در این روستا وجود دارد که بر اثر فوران آتشفشان در منطقه رشته کوه سهند ایجاد شده است.

صخره ها دارای سلولهای کندویی هستند که به کاران نیز معروف هستند. عموماً بیشتر این کاران ها در مواردی دو طبقه، سه و حتی چهار طبقه هستند که از داخل به یکدیگر مرتبط نیستند.

معماری خانه های روستای کندوان

روستای کندوان به چه چیزی مشهور است | شغل مردم روستای کندوان

از آنجایی که کندوان در دامنه کوههای سهند واقع شده است، دارای آب و هوای عالی است و سرسبزی و چشم اندازهای زیادی در اطراف آن وجود دارد.

دشت های پربار منطقه این امکان را برای عشایر فراهم می کند که زنبورهای عسل را پرورش داده و گیاهان دارویی را پرورش دهند، هر دو منبع درآمد مردم محلی هستند. مردم این روستا بیشتر کشاورز و دامدار هستند. این تنها روستای صخره ای جهان است که هنوز مسکونی است و در حال حاضر، 117 خانواده در این روستا زندگی می کنند. این روستا دارای مسجد، حمام عمومی، مدرسه، آسیاب، سوغات فروشی، بوفه و رستوران است.

عکس از روستای کندوان

فضای داخلی کارائان ها مرتب و ساده است. هر کدام بسته به ثروت صاحب اتاق، دارای اتاق هایی هستند که با طاقچه، پرده و کوسن تزئین شده اند. کندوان، مانند دیگر روستاهای روی تپه، شکل راه پله را با کوچه های تنگ و باریک حفظ می کند. اقامت در دل صخره ها باعث می شود که محل زندگی شما در تابستان خنک و مطلوب و در زمستان گرم و دنج باشد. با این حال، کندوان تقریباً زمستانی طولانی دارد و فصل گردشگری آن از بهار آغاز می شود و فقط تا اوایل پاییز ادامه دارد.

سوغات روستای کندوان

عسل معروف ترین سوغات کندوان است. زردآلو و آلبالو، میوه خشک، قالیچه و جاجیم از دیگر سوغات کندوان است. چشمه های آب معدنی کندوان نیز شناخته شده است و اساساً برای درمان بیماری های کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد.

دشتهای پربار منطقه این امکان را برای عشایر فراهم می کند که زنبورهای عسل را پرورش دهند و گیاهان دارویی را پرورش دهند، که هر دو منبع درآمد برای مردم محلی است. صنایع دستی مانند بافت گلیم و روسری های رنگارنگ از مشاغل زنان کندوان است.

هتل روستای کندوان

هتل بین المللی راک لاله در کندوان که سومین هتل از این نوع در جهان است به گردشگران از سراسر جهان این شانس را می دهد که سفری لذت بخش به این منطقه داشته باشند. این هتل دارای 40 کارائان (اتاقهای سنگ طبیعی) است که 10 اتاق آن در حال حاضر با خدمات اتاق کامل و جکوزی موجود است. همه آن ها مجهز به سیستم گرمایش برای زمستان هستند.

در تابستان هتل نیازی به سیستم خنک کننده ندارد زیرا آب و هوا در کندوان بسیار مطبوع است. رستوران مجلل با انواع غذاهای ایرانی و خارجی آماده پذیرایی از 120 نفر از دیگر امکانات این هتل است.

قرار است با افزودن 30 کارائان دیگر و امکانات بیشتر مانند مرکز تجاری، استخر و پارکینگ، توسعه یابد. پروژه هتل لاله در کندوان در سال 2006 از طریق شرکت توسعه گردشگری ایران آغاز شد.

هتل روستای کندوان

آب و هوای روستای کندوان

بهترین فصل سفر به کندوان فصل بهار و تابستان است. این مکان در پاییز و زمستان مقصد مورد علاقه نیست زیرا هوا بسیار سرد است. حداقل دمای کندوان 13 درجه سانتی گراد و حدبیشتر 25 درجه سانتی گراد در تابستان است. بازدید از این روستا تا یک روز 2 ساعت طول خواهد کشید.

نتیجه

حفاظت از معماری سنتی روستا با استفاده ازتوسعه پایدار به منظور بهبود زندگی مردم روستا یکی از مهمترین دغدغه های این روستا می باشد. این روستا یکی از خاص ترین و مجذوب کننده ترین روستا های جهان است که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدین این روستا به کندوان می آیند معماری کهن و شگفت انگیز آن هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

راهنمای-سفر-به-تبریز

بلیط هواپیما تبریزهتل تبریز

منبع: تریپ
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2214

به "روستای صخره ای کندوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای صخره ای کندوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید