قانون جهش تولید دانش بنیان مانع از مونتاژکاری می شود

به گزارش مجله عکسها، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قانون جهش تولید دانش بنیان که حاصل عزم جزم دولت و مجلس و به پشتوانه همفکری با فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری کشور تصویب شد؛ زمینه ساز توسعه علمی و فناورانه کشور خواهد بود.

قانون جهش تولید دانش بنیان مانع از مونتاژکاری می شود

قانونی که برنامه های آن کمتر از 3 ماه بعد از ابلاغ مصوب شد تا همه دستگاه ها برای اجرای آن کمر همت ببندند قرار است بسکمک از مسائل رایج فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری، از جمله اقتصادیات، بیمه، معافیت ها و حضور در بازار سرمایه و مهم تر از همه، فضای استقرار در اماکن شهری را رفع کند.

تأمین الزامات مورد نیاز برای رشد اقتصادی حوزه دانش بنیان یکی از مهم ترین اهدافی است که این قانون دنبال می کند و همه دستگاه ها مامور به اجرایی کردن آن و رفع موانع تولید در حوزه های مرتبط با حوزه کاری خود هستند.

آیین نامه های اجرایی مصوب هیات وزیران هم بر این الزام و همکاری تاکید دارد و وظیفه هر دستگاهی را به شکل مجزا و روشن در قالب مواد و مفاد مختلف تعیین کرده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت هم موظف شده است که برای کمک به رفع مسایل راهبردی کشور از طریق فناوری و نوآوری به ویژه جلوگیری از خروج ارز و بحران آب و انرژی با همکاری وزارت خانه های ذیربط نسبت به اجرای برنامه های افزایش عمق ساخت داخل تجهیزات پزشکی-آزمایشگاهی اقدام کند.

همچنین توسعه فناوری های حوزه آب و انرژی و محیط زیست را هم با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست در دستور کار قرار دهد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله نهادهایی است که طی چند سال اخیر تلاش های زیادی برای پوشش خلاها و نیازهای زیست بوم فناوری و نوآوری انجام داده است که نقطه عطف آن تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان است سال 1401 به ثمر نشست.

به گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مفادی که در قانون جهش تولیددانش بنیان تصویب شده، به توسعه بخش های مختلف زیست بوم فناوری و نوآوری از بخش های سرمایه گذاری و زیرساختی تا تولید محصول دانش بنیان و خلاق با استفاده از اختیارات معاونت علمی و فناوری کمک می کند.

وی در اینباره تاکید کرد: در یکی از مواد این قانون تاکید شده که با هدف پیش بینی و بازار سازی محصولات صنعتی به ویژه برای شرکت های تولیدی و دانش بنیان، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است عمق ساخت در هر رشته صنعتی منتسب با این حوزه را ارتقا دهد و مانع از مونتاژکاری در بخش های مختلف شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2237

به "قانون جهش تولید دانش بنیان مانع از مونتاژکاری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جهش تولید دانش بنیان مانع از مونتاژکاری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید