شرایط نگهداری گل شیپوری

به گزارش مجله عکسها، انگیزه - گیاهان و حیوانات - گل شیپوری از جمله گیاهان پرطرفداری است که به علت شکل ظاهر آن که شبیه به شیپور است، گل شیپوری نام دارد. زادگاه این گیاه در آفریقای جنوبی است و در طول سال سبز و دارای گل است. این گیاه انواع مختلفی دارد و به علت داشتن ساقه زیر زمینی به عنوان یک گیاه چند ساله شناخته می شود. از این رو قصد داریم در ادامه مطلب شما را با روش نگهداری گل شیپوری آشنا کنیم.

شرایط نگهداری گل شیپوری

گل شیپوری در مناطق سردسیر با نور خورشید بهتر رشد می کند و در بیشتر موارد طول آن به یک متر نیز می رسد. اندازه برگ این گیاه به مقدار نوری که به آن تابیده می شود، بستگی دارد. گل های شیپوری با اسپات سفید رنگ اغلب در زمستان و گل های شیپوری با اسپات رنگی در اواسط تابستان گل می دهند.

شرایط نگهداری گل شیپوری

1- خاک

خاک مناسب برای کاشت گل شیپوری باید به صورتی باشد که بتواند رطوبت را در خود حفظ کند و به راحتی خشک نشود. مخلوط دو قسمت خاک باغچه + یک قسمت کود بسیار پوسیده گاوی و یا دو قسمت پیت موس + دو قسمت خاک باغچه + یک قسمت شن یا پرلایت، مناسب ترین خاک برای کاشت گل شیپوری در گلدان است.

2- آبیاری

این گیاه نیاز بسیاری به آب دارد و باید خاک آن مرطوب باشد. آبیاری در فصول مختلف متفاوت است. به این صورت که در فصل بهار و تابستان به علت گرمی هوا و تبخیر آب، آبیاری باید هر روز انجام شود اما در فصول سرد که رشد گیاه کمتر است، نیاز کمتری به آب دارد و 3 روز یکبار آبیاری آن کفایت می کند.

3- نور و دما

دمای مورد نیاز این گیاه در روز و شب متفاوت است و تغییر دمای روز و شب برای این گیاه یک امر ضروری برای گلدهی به حساب می آید. بهترین دما برای نگهداری گل شیپوری، در طول روز بین 18 تا 20 درجه سانتیگراد و در شب بین 13 تا 16 درجه است.

گل شیپوری نیاز به نور خورشید مستقیم دارد اما در تابستان زیاد ماندن زیر نور خورشید باعث تغییر رنگ گل آن می شود و بنابراین در تابستان تنها 6 ساعت نور خورشید برای آن کفافت می کند.

4- کوددهی

برای رشد بهتر می توانید دو هفته یکبار از کود مناسب برای گل های آپارتمانی استفاده کنید. ریشه گل های آپارتمانی بسیار حساس است و نباید از کودهای قوی مثل کود حیوانی برای آن استفاده کرد چون باعث سوختن ریشه آن می شود.

مراحل تکثیر گل شیپوری

گل شیپوری را می توان هم در گلدان برای نگهداری در آپارتمان و هم بیرون از خانه در باغچه و فضای سبز کاشت و تکثیر کرد. نحوه تکثیر این گیاه به دو صورت کاشت بذر و تقسیم ریزوم یا ساقه زیرزمینی انجام می شود. بهترین روش تکثیر این گیاه برای آپارتمان، تقسیم ریزوم است که مراحل آن به شرح زیر است:

  • در اوایل بهار ریزوم را از گیاه مادر جدا کنید و توجه داشته باشید که حتما دارای جوانه باشد.
  • سپس ریزوم جدا شده را به خوبی تمیز کنید و هر جوانه را جداگانه داخل گلدان بکارید.
  • قبل از کاشت ریزوم در گلدان، خاک مناسب آن را آماده و گلدان را پر از آب کنید تا مقداری آب از انتهای گلدان بیرون بیاید.
  • خاک گلدان را به عمق تقریبا 10 سانتیمتر گود کنید و به صورت عمودی ریزوم را در آن قرار دهید.
  • به مرور زمان جوانه ریزوم بزرگتر شده و داخل خاک سفت می شود.
  • از این پس خاک آن را مرطوب نگهدارید اما غرق در آب نکنید.

بیشتر بدانید: معرفی گل های آپارتمانی کم نور

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1294

به "شرایط نگهداری گل شیپوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نگهداری گل شیپوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید