6 نکته برای تقویت پیوند و ارتباط فکر و بدن

به گزارش مجله عکسها، آیا باور دارید که می توان یک تصویر مثبت از خود داشت؟ آیا قابل قبول است که ادراک فکری و ارتباط فکر و بدن ما از دنیا سیستم ایمنی ما را به گونه ای راهنمایی می نماید که باعث گردد بهتر به تهدیدات آینده پاسخ دهیم؟

6 نکته برای تقویت پیوند و ارتباط فکر و بدن

همانطور که در خصوص زنان بالای 40 سال مشاهده شد که برای کاهش وزن کوشش می نمایند، افکار بر سلامت کلی تأثیر می گذارد. این نشان می دهد که عواطف، احساسات، باورها و نگرش های یک فرد می تواند به طور مثبت یا حتی منفی بر عملکرد بیولوژیکی تأثیر بگذارد.

تحقیقات علمی نشان می دهد که فکر ما می تواند نقش مهمی در بهبود بدن ما ایفا نماید یا در وهله اول در سالم ماندن موثر باشد.

ارتباط فکر و بدن چیست؟

ارتباط فکر و بدن ارتباط بین افکار، نگرش ها، رفتارها و سلامت جسمانی فرد است. این ارتباط به هیچ وجه یک نظریه نو نیست. تا 300 سال پیش، تقریباً هر سیستم پزشکی در سراسر دنیا ارتباط مغز و بدن را به عنوان یک کل درمان می کرد.

اما در طول قرن هفدهم، دنیا غرب آغاز به تماشا فکر و بدن به عنوان دو موجودیت مجزا کرد. در این دیدگاه، بدن به نوعی مانند یک ماشین بود، با قطعات قابل تعویض و مستقل، بدون هیچ ارتباطی با فکر.

آیا تا به حال اینقدر عصبی شده اید که کف دست شما آغاز به عرق کردن کند؟ یا آنقدر نگران بودید که شب ها نتوانید بخوابید؟ این ارتباط فکر و بدن در کار است. سلامت جسمانی و سلامت عاطفی در آنچه که به عنوان ارتباط فکر و بدن شناخته می گردد، در هم تنیده هستند.

فکر و بدن چگونه به هم مرتبط هستند؟

مغز می تواند مواد شیمیایی خاصی فراوری کند که با بهبود سلامت شما مرتبط هستند. این شامل اندورفین است که برای یاری به سیستم عصبی برای مقابله با استرس یا درد فراوری می گردد و آنتی بادی هایی که به وسیله سیستم ایمنی در پاسخ به یک ماده خارجی فراوری می گردد تا آن را از بدن خارج کند.

اثرات شرایط فکری شما می تواند بر ترشح این مواد شیمیایی تأثیر بگذارد. یکی از بزرگ ترین نمونه های آن، پاسخ پرواز یا مبارزه است. اگر احساس استرس یا اضطراب می کنید، بدن شما طوری عمل می نماید که انگار مورد حمله قرار گرفته است و هورمون هایی ترشح می نماید که شما را وادار به ماندن یا دویدن می نمایند.

ضربان قلب شما می تواند افزایش یابد، هضم کند می گردد، ممکن است احساس تنش کنید و حواس شما ممکن است افزایش یابد که همه اینها با احساس استرس یا اضطراب تحریک می شوند.

بعلاوه گفته شده است که اگر احساس بیماری می کنید اما نگرش مثبت خود را حفظ می کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که مغز شما مواد شیمیایی مناسب مورد احتیاج برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما را فراوری کند.

به همین علت است که داشتن یک رابطه مثبت با سلامت روانی و جسمی خود برای دستیابی به رفاه کلی بسیار مهم است.

تکنیک های زیادی برای اتصال فکر و بدن وجود دارد مانند مدیتیشن، تنفس عمیق، مدیریت استرس، تمرین تاب آوری، معنویت و تفکر مثبت و منفی. بیایید یاد بگیریم که چگونه بدن و فکر خود را به هم متصل کنیم.

1. مدیتیشن

اصطلاح مدیتیشن به انواع اعمالی اشاره دارد که بر ارتباط فکر و بدن تمرکز دارد و برای آرام کردن فکر و افزایش رفاه کلی استفاده می گردد.

بعضی از انواع مدیتیشن شامل حفظ تمرکز فکری بر یک حس خاص مانند تنفس، صدا، تصویر بصری یا مانترا است که یک کلمه یا عبارت تکراری مانند Om است.

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن ممکن است به کاهش فشار خون، علائم اضطراب و افسردگی و علائم سندرم روده تحریک پذیر و عود کردن دوباره در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو یاری کند. مراقبه بعلاوه ممکن است برای افراد مبتلا به بی خوابی مفید باشد.

مطالعات اضافی نشان می دهد که اثرات مثبت مدیتیشن مبتنی بر فکر مطلعی بر افسردگی می تواند شش ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد.

2. تنفس عمیق

همچون مدیتیشن، تکنیک های تنفس عمیق می توانند برای سلامت جسمی و روانی بسیار قوی و مفید باشند.

تنفس یوگی، نام دیگر تنفس عمیق، تنظیم ارادی نفس با استفاده مطلعانه و فعالانه از دیافراگم برای افزایش جریان ورودی و خروجی هوا و بعلاوه کاهش دفعات هر چرخه تنفسی است.

دیافراگم عضله ای است که شکم و حفره قفسه سینه را از هم جدا می نماید. دیافراگم که به پایه ریه ها متصل است، به ندرت هنگام تنفس ناخودمطلع فعال می گردد. این به یک الگوی تنفس کم عمق تبدیل می گردد که منجر به تهویه ضعیف و کاهش کارایی تنفسی می گردد.

امروزه بیشتر ما فقط نفس های کوتاه و کم عمق می کشیم و بدنمان را در یک واکنش دائمی در حال مبارزه یا گریز نگه می داریم که همان طور که در بالا ذکر شد باعث ایجاد واکنش های زیادی می گردد.

3. مدیریت استرس

درک نحوه واکنش و رفتار ما در مواجهه با موقعیت های استرس زا و اضطراب می تواند به ما یاری کند تا بفهمیم چگونه استرس را بهتر مدیریت کنیم.

ما ممکن است نتوانیم شرایط خود را تغییر دهیم اما می توانیم آنها را متفاوت ببینیم.

گاهی اوقات، صرفاً چارچوب بندی مجدد موقعیت استرس زا می تواند به شما یاری کند تا با تغییر نحوه تفسیر مغز از رویدادها و موقعیت ها و افزایش تمرکز از دیدگاه مثبت تر، استرس را مدیریت کنید.

به جای شکایت از ترافیک، لحظه ای را برای شارژ مجدد، تنظیم ایستگاه رادیویی مورد علاقه خود یا گذراندن زمان تنهایی در نظر بگیرید.

اولویت دادن به مراقبت از خود راهی عالی برای مدیریت استرس است و برای حفظ عملکرد خوب و بهبود سلامت کلی ما لازم است.

این سوالات را از خود بپرسید

جنبه های زیر از سلامت ما برای بهزیستی ما حیاتی است و برای مدیریت بهتر استرس بسیار مهم است. موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. آیا خواب کافی دارید؟
 2. آیا برای افرادی که به آنها اهمیت می دهید وقت می گذارید؟
 3. آیا فعالیت بدنی را در اولویت قرار می دهید؟
 4. آیا رژیم غذایی متعادل و متنوعی دارید؟
 5. آیا تمرکز خود را به چیزهایی می دهید که به آنها علاقه دارید؟
 6. چگونه می توانید قلب خود را بیشتر به روی جامعه و معنویت باز کنید؟

4. آموزش تاب آوری

تاب آوری توانایی شما برای سازگاری خوب و بهبود سریع پس از استرس، ناملایمات، تروما یا تراژدی است. طبق گفته کلینیک مایو، اگر شما حالت انعطاف پذیری داشته باشید، بهتر می توانید در مواجهه با چالش های زندگی، تعادل و سطح سلامت جسمی و روانی سالمی داشته باشید.

انعطاف پذیری می تواند در حفظ سطح استرس شما بسیار مهم باشد که می تواند تأثیر زیادی بر سلامت جسمانی شما داشته باشد. مهم است که با استرس به روشی سالم کنار بیایید، چه به وسیله حمایت از جانب عزیزان یا تغییر دیدگاه خود به وسیله روش های درمانی.

5. معنویت

معنویت شامل احساس ارتباط با چیزی بزرگتر از خودمان است و معمولاً شامل جستجو برای معنای زندگی است. به این ترتیب، این یک تجربه دنیای انسانی است، چیزی که همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

مردم ممکن است یک تجربه معنوی را مقدس یا متعالی یا صرفاً یک احساس عمیق از سرزندگی و به هم پیوستگی توصیف نمایند. یافتن هدفتان می تواند ابزاری عالی برای اطمینان از سلامت فکر و بدنتان باشد.

خواه شغل شما باشد یا زندگی شخصی، دانستن اینکه چه کسی هستید و چه ارزش هایی دارید می تواند به شما یاری کند تا شما را ثابت نگه دارید. در بعضی موارد، می تواند به شما یاری کند در صورت ارائه فرصت ها، انتخاب های درستی داشته باشید.

فکر مطلعی به شما می آموزد که از آنچه در حال حاضر در بدن و فکر خود می گذرد مطلع باشید و با کنجکاوی و مهربانی به روی آن باز باشید. این به شما امکان می دهد تا باورها، دیدگاه ها و تجربیات را به روشی نو کشف کنید که ممکن است به بینش های نوی در خصوص سؤالات معنوی منجر گردد.

6. تفکر مثبت و منفی

محققان در حال یافتن شواهد بیشتر و بیشتری هستند که به مزایای فراوان خوش بینی و مثبت اندیشی اشاره می نماید. چنین یافته هایی نشان می دهد که نه تنها افراد مثبت اندیش سالم تر هستند و استرس کمتری دارند، بلکه از رفاه کلی بیشتری نیز برخوردارند.

طبق گفته کلینیک مایو، مزایای سلامتی مثبت اندیشی عبارتند از:

 • افزایش طول عمر
 • مقدار کمتر افسردگی
 • سطوح پایین تر ناراحتی و درد
 • مقاومت بیشتر در برابر بیماری ها
 • سلامت روانی و جسمی بهتر
 • سلامت قلب و عروق بهتر و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی
 • کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان
 • کاهش خطر مرگ ناشی از مسائل تنفسی
 • کاهش خطر مرگ ناشی از عفونت
 • مهارت های مقابله ای بهتر در هنگام سختی ها و زمان های استرس

الگوهای تفکر منفی مانند فرض بدترین ها، نتیجه گیری سریع و انتقاد از خود، می تواند مقابله با مسائل سلامتی را دشوارتر کند.

به عنوان مثال، زنی که برای کاهش وزن کوشش می نماید ممکن است فکر کند همه در خانواده من اضافه وزن دارند، بنابراین کاری نمی توانم در خصوص آن انجام دهم، حتی پس از اینکه پزشکش به او گفت که وزن او را می توان با رژیم غذایی و ورزش کنترل کرد.

آن را به مثبت تبدیل کنید

می توانید یاد بگیرید که افکار منفی را به مثبت اندیشی تبدیل کنید. این فرآیند ساده است اما برای ایجاد یک عادت نو احتیاج به زمان و تمرین دارد.

اگر می خواهید افکار مثبت بیشتری داشته باشید، با شناسایی بخش هایی از زندگی تان که معمولاً درباره شان منفی فکر می کنید، آغاز کنید، خواه شغلتان باشد، رفت و آمد روزانه تان، تغییرات زندگی یا یک رابطه. شما می توانید با تمرکز بر یک حوزه کوچک آغاز کنید تا به روشی مثبت تر به آن نزدیک شوید. حتماً به طور دوره ای متوقف شوید و آنچه را که در فکرتان می گذرد، ارزیابی کنید.

اگر متوجه شدید که افکار شما عمدتاً منفی هستند، سعی کنید راهی برای ایجاد یک چرخش مثبت در آنها پیدا کنید. پذیرفتن مثبت اندیشی به معنای نادیده گرفتن جنبه منفی یک موقعیت نیست بلکه به معنای درک این است که راهی برای دور زدن آن پیدا خواهید کرد.

خلاصه

ارتباط فکر و بدن: 6 نکته برای تقویت پیوند

مدیتیشن: مدیتیشن را تمرین کنید تا به خودتان یاری کنید بر ارتباط فکر و بدن خود تمرکز کنید. مدیتیشن بهزیستی شما را افزایش می دهد و چیزی است که باید آن را امتحان کنید.

تنفس عمیق: هنر نفس کشیدن ممکن است غیر واقعی به نظر برسد اما با تکنیک های مناسب می توانید بدن خود را تقویت کنید و خود را از استرس رها کنید.

مدیریت استرس: استرس هر روز اتفاق می افتد و ما آن را حتی در چیزهای ساده تجربه می کنیم. سعی کنید با تمرکز بر روی موارد مورد علاقه خود به جای مواردی که در آن هستید، استرس خود را مدیریت کنید.

آموزش تاب آوری: تاب آوری را در خود تمرین کنید و سعی کنید انرژی خود را در جای دیگری متمرکز کنید.

معنویت: خود را با موجودی برتر پیوند دهید و هدفی را در زندگی پیدا کنید.

تفکر مثبت و منفی: همواره اتفاقات منفی در اطراف ما رخ می دهد اما اگر بیشتر روی نکات مثبت تمرکز کنید، می توانید یک روز بد را به یک روز خوب تبدیل کنید.

نتیجه گیری

روشی که شما احساس می کنید بر طرز فکر شما تأثیر می گذارد و بالعکس، ارتباط فکر و بدن ارتباط بین افکار و احساسات شماست. احساسات شما یک تجربه بدنی هستند، در حالی که افکار شما در فکر هستند.

قدرت ارتباط بین فکر و بدن را نمی توان انکار کرد. زمانی که از تأثیر استرس بر بدن و فکر خود مطلع شدید، ممکن است آغاز به یادگیری استراتژی هایی برای ایجاد تعادل بیشتر در زندگی و مقابله با استرس کنید.

روش های ذکر شده را برای تقویت پیوند فکر و بدن امتحان کنید.

منبع:

lifehack

منبع: هفت گنج
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2318

به "6 نکته برای تقویت پیوند و ارتباط فکر و بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نکته برای تقویت پیوند و ارتباط فکر و بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید