خواص گل ختمی زرد چیست؟

به گزارش مجله عکسها، گل ختمی زرد، از انواع گل ختمی بوده و خواص درمانی فراوانی دارد. برطرف مسائل تنفسی، سرفه خشک، درمان سرماخوردگی و گلودرد از خواص این گیاه است.

خواص گل ختمی زرد چیست؟

گیاه دارویی - زینتی گل ختمی در کشور ما در اطراف تهران، نواحی مختلف البرز، اطراف رودخانه کرج، اراک، آذربایجان و نواحی شمال یافت می شود. این گیاه دارای گونههای بنفش، سفید، سیاه و ختمی زرد است که تقریبا دارای ترکیبات مشابه و خواص دارویی یکسان هستند. به منظور استفاده از خواص دارویی ختمی، بایستی گل ها را در هوای غیر بارانی برداشت کرد. همچنین ضروری است گلبرگ ها، بدون کاسبرگ جمعآوری شوند و پس از برداشت توسط جریان نسیم ملایم یا خشککنهای الکتریکی در درجه حرارت 40 تا 50 درجه سانتیگراد خشک می گردند. قسمت های دارویی گل ختمی زرد، گل، میوه و ریشه آن می باشد. گفتنی است، ختمیهای با گل زرد و سفید نسبت به سایر ختمیها کاربرد درمانی بیشتری دارند. این گل جزو گیاهان لعابدار محسوب شده و دارای ترکیب قندی موسیلاژ است. از اینرو اصلیترین کاربرد آن در درمان بیماریها و ناراحتیهای تنفسی است. در طب سنتی از دمنوش ختمی زرد، برای کاهش فشار خون بالا و کاهش کلسترول استفاده میشده است.

خواص دارویی گل ختمی زرد

طبیعت این گیاه سرد و تر است و کسانی که سرد مزاج هستند، ضروری است آن را با عسل بخورند و به طور کلی روی تمام اعضای بدن مخصوصا رودهها، ریهها، معده، کلیهها و مثانه موثر است. گلبرگ ها و برگ های این نوع ختمی را می توان به صورت دم نموده یا عرق گیاهی استفاده نمود و از آن برای درمان انواع بیماریها استفاده کرد.

  • گل ختمی زرد، ملین و برطرف نماینده یبوست است، بیماریهای تنفسی را برطرف میکند، سرفههای خشک را از بین میبرد، همچنین برای برطرف گلو درد می توانید جوشانده گل ختمی را غرغره کنید.
  • استفاده از این گیاه دارویی برای درمان بیماریهای زنان نیز بسیار مفید بوده، استفاده از دم نموده گل ختمی، عادت ماهیانه را منظم و ترشحات عادت ماهیانه را برطرف میکند.
  • خواص گل ختمی برای کلیهها، برطرف کردن تورم ناشی از احتباس آب در بدن بوده، ادرار را زیاد می نماید و به طور کلی ناراحتیهای دستگاه ادراری را برطرف و قند خون را تنظیم میکند.
  • عصاره گل ختمی بر روی سوخت و ساز بدن موثر بوده، از چاق شدن و تجمع چربی در کبد پیشگیری میکند.
  • گیاه دارویی ختمی زرد، یکی از داروهایی است که پوستاندازی را سریع و شادابی پوست را تضمین میکند و ضدعفونی نماینده بسیار خوب و ضدقارچ است. همچنین از آن برای درمان ریزش مو، شوره و چربی سر استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن از بین بردن جای جوش و برطرف نماینده جوش صورت، کاهش قرمزی و سوزش اگزما، نرم کردن پوست های خشک و ایجاد طراوت و شادابی پوست با استفاده از انواع ماسک گل ختمی است.

خواص ریشه ختمی زرد

از ریشه این گیاه نیز برای معالجه ناراحتیهای پوستی همراه با گل آن استفاده می شود و عصاره ریشه ختمی، باعث نرم شدن پوست می شود. همچنین از عصاره ریشه برای درمان سوختگیها و زخم های پوستی نیز می توان استفاده نمود. استفاده از دم نموده ریشه این گیاه برای درمان سرفههای خشک، درمان سرماخوردگی، گلو درد و دیگر مسائل تنفسی بسیار مفید است.

خواص برگ ختمی زرد

در کشورهای افریقایی از برگ های گل ختمی زرد برای درمان زخم ها و جراحات استفاده شده، برگ های این گیاه را به طور مستقیم در محل زخم قرار می دهند. از ضماد تهیه شده از برگ ختمی نیز برای درمان رعشه استفاده می شود. ضماد برگ ختمی در برطرف کردن درد سیاتیک مفید است و برای التیام شکستگیها، می توان این ضماد دارویی را روی محل شکستگی قرا داد. از دیگر کاربردهای ضماد تهیه شده از برگ های گیاه ختمی، برطرف کردن دملها، ورم پستان، ورم بناگوش و ورم معده است.

سایر کاربردهای گل ختمی زرد

امروزه از گیاه ختمی زرد در صنعت داروسازی استفاده می شود. فرم دارویی جدید از این گیاه به نام التادین وجود دارد که به صورت ترکیبی از این گیاه و گیاه آویشن برای درمان التهابات تنفسی، سرفههای تحریکی، تب و برونشیت تجویز می شود. همچنین از این گیاه آدامسی تهیه می شود که برای تسکین دندان درد مفید و مثمر است، از ریشه و گل های این گیاه نیز برای تهیه و ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده شده، از فیبر موجود در ساقههای این گیاه برای تهیه کاغذ و از ریشه آن برای تهیه نوعی چسب استفاده می شود. روغن گرفته شده از بذرهای این گیاه برای تهیه جلا و نقاشی کاربرد دارد.

نکات احتیاطی

در خصوص این گیاه هیچ گونه عوارض جانبی و یا تداخلات دارویی تا کنون گزارش نشده است، اما ضروری است ماردان باردار و شیرده از مصرف آن پرهیز نمایند. همچنین استفاده از این گیاه برای بچه ها زیر دو سال ممنوع است.

منبع: setare.com
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1366

به "خواص گل ختمی زرد چیست؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "خواص گل ختمی زرد چیست؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص گل ختمی زرد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید