باکتری های روده نقش مهمی در اثربخشی دارو دارند

به گزارش مجله عکسها، محققان به تازگی دریافتند که باکتری های روده نقش مهمی در اثربخشی داروها بر روی افراد مختلف دارد.

باکتری های روده نقش مهمی در اثربخشی دارو دارند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله عکسها، از گذشته تاکنون این سوال در ذهن دانشمندان وجود دارد که چرا یک سری از داروهای خاص بر روی برخی افراد اثر مثبت و بر روی برخی دیگر هیچ اثری ندارد؟

براساس گزارش نیواطلس، همانطور که می دانیم، برخی داروهای خاص می توانند با میکروب های روده تعامل داشته باشند و باعث بروز فعالیت شدید دارو، عدم فعالیت یا حتی مسمومیت شوند.

تیمی از محققان دانشگاه ییل دریافتند که جمعیت باکتری های منحصر به فرد روده افراد می تواند بر متابولیزه شدن داروهای خوراکی مختلف تاثیر بگذارد، آنها برای نخستین بار واکنش 76 نوع از باکتری ها را نسبت به 271 داروی خوراکی رایج مورد بررسی قرار دادند.

طبق این گزارش، نتایج این بررسی نشان داد، 176 داروی آزمایش شده اثر منفی بر روی یک نوع باکتری داشت؛ این موضوع بیانگر این است که بررسی حضور انواع خاصی از باکتری ها، روش موثری برای پیش بینی میزان فعالیت و اثربخشی دارو نیست، بلکه حضور آنزیم های خاصی که توسط این میکروب ها تولید می شوند، می تواند بهترین روش برای تشخیص اثربخشی دارو باشد.

ماریا زیمرا سرپرست نویسندگان این مطالعه گفت: این تحقیق نخستین گام برای تشخیص بیومارکرهایی (نشانگرهای زیستی) است که می تواند به پزشکان برای تجویز داروهای ایمن کمک کند تا بیشترین تاثیر درمانی را بر روی بیمار داشته باشد.

پیشرفته ترین بخش این مطالعه ارتباط باکتری های روده با موفقیت یا عدم موفقیت انواع جدیدی از داروهای سرطان است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 283

به "باکتری های روده نقش مهمی در اثربخشی دارو دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکتری های روده نقش مهمی در اثربخشی دارو دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید