از هسته های اندیشه ورزی چه کاری برمی آید؟

به گزارش مجله عکسها، هسته های اندیشه ورزی ایده ای بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی آن را بیان کرد؛ ایده ای که می تواند در شرایط اقتصادی فعلی به حل مسائل اقتصادی یاری زیادی کند.

از هسته های اندیشه ورزی چه کاری برمی آید؟

به گزارش مجله عکسها، علیرغم همه نظرات و دیدگاه های مختلف اقتصاددانان در حوزه اقتصاد، کمتر کسی وجود دارد که متوجه شرایط خاص اقتصادی کشور نباشد. افزایش حجم نقدینگی، تورم بالا، تحریم ها و مسائل بانک ها اصلی ترین مسائل این روزهای اقتصاد کشور هستند که جز با بهره دریافت از تفکر همه اقتصاددان از طیف های بازارگرا و نهادگرا و حتی دولت گرایان افراطی نمی توان امیدی به حل آنها داشت.

وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی یکی از وعده های خود را تعامل با همه نیروهای فکری در عرصه علم اقتصاد بیان کرد؛ وعده ای که قرار شد در قالب تشکیل هسته های اندیشه ورزی عملیاتی گردد. در همین راستا او بعد از چند هفته از صدارت خود بر وزارت اقتصاد این وعده را عملیاتی نموده است.

طبق اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند، وزیر این وزارتخانه در اولین جلسه هسته اندیشه ورزی تامین مالی داخلی که بصورت جداگانه برگزار گردید، عناوین هسته های اندیشه ورزی وزارت اقتصاد را که برای تحقق این مهم پیش بینی شده اند را شامل اقتصاد کلان، بهبود فضای کسب و کار و خصوصی سازی اثربخش، تامین مالی داخلی، تامین مالی خارجی، اصلاح نظام پولی و بانکی، اصلاح نظام مالیاتی و ارتقای اثر بخشی آن، ارتقای عملکرد نظام گمرکی، مدیریت حرفه ای و افزایش کارایی شرکت داری دولتی، مدیریت دارایی ها و بدهی های دولت، اقتصاد هوشمند و توسعه زیرساخت های مرتبط و کاربست آموزه های دینی در حوزه بانکداری، بیمه، بازار سرمایه، مالیات و ... بیان کرد.

وزیر اقتصاد ترکیب هسته های اندیشه ورزی را شامل دولت، مجلس، بخش خصوصی و دانشگاهیان عنوان و اظهار نموده که این هسته ها به عنوان بازوی مشورتی وزارت امور اقتصادی و دارایی عمل خواهند کرد که رؤسای این هسته ها از بین وزرا و اعضای سابق دولت و نایب رئیس آنها نیز از بین مدیران فعلی مجموعه وزارت اقتصاد انتخاب شده اند.

به گزارش مجله عکسها، پیش از این و قبل از کسب رأی اعتماد دژپسند تشکیل هسته های اندیشه ورزی و سیاست سازی را یکی از برنامه هایش عنوان نموده و گفته بود که این امر با استفاده از اندیشه استادان دانشگاه ها محقق خواهد شد و این موضوع تنها یک بحث تشریفاتی نیست و این برنامه را به رئیس جمهوری نیز اعلام نموده ام.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 187

به "از هسته های اندیشه ورزی چه کاری برمی آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هسته های اندیشه ورزی چه کاری برمی آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید