اثر تغییرات جوی بر خلق و خوی انسان

به گزارش مجله عکسها، پژوهش های اجرا شده نشان می دهد که شرایط سخت اقلیمی احساس رفاه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و شرایط آب و هوایی، دمای هوا، طوفان و... تاثیر مستقیمی بر احساس فیزیکی و روانی انسان دارد.

اثر تغییرات جوی بر خلق و خوی انسان

وضع هوا بیش از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تأثیر دارد. پژوهشی جدید نشان می دهد که دما و شرایط محیطی بر احساس فیزیکی و روانی انسان تاثیرگذار است.

پژوهشکده هواشناسی کشور در مقاله ای آورده است که همزمان با عادی شدن شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه انسان نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. به عنوان نمونه هرچه هوای محیط خنک تر باشد، خواب شما نیز بهتر خواهد بود.

یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید که دمای بهینه برای خواب 15 تا 20 درجه سلسیوس است، چون در این دما گرمای بدن کاهش می یابد و مغز آماده خواب می شود. در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان برای برخورداری از خوابی مطلوب را کاهش می دهد.

بر اساس این گزارش آب و هوای طوفانی نیز خواب را مختل می کند چرا که سر و صدا و رعد و برق ازجمله عوامل برهم زدن خواب هستند.

افراد ساکن در مناطقی که شرایط جوی حدی مانند طوفان، کولاک، گرد باد و... در آن بسیار رخ می دهد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عارضه های روانی هستند. دانشمندان مسائل مرتبط با سلامت روان را به طور مستقیم با تغییرات آب و هوایی گره می زنند به گونه ای که تنها در آمریکا حدود 200 میلیون نفر در خطر ابتلا به مسائل روحی مثل اضطراب هستند که ناشی از مسائل جوی است.

در ادامه این مقاله به این موضوع اشاره شده است که روز های روشن و آفتابی تاثیری مثبت بر خلق و خوی انسان دارد. بر اساس پژوهشی که در دانشگاه میشگان اجرا شده است، افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق تر هستند.

از سویی دیگر دمای زیاد و گرما خطر عوارض قلبی را افزایش می دهد. کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان تأثیر بگذارد و در شرایط حاد منجر به عوارض مغزی شود همچنین پژوهش های اجرا شده نشان داده است که فشار خون در ماه های تابستان در مقایسه با زمستان کمتر می شود، چراکه هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی است بر افزایش فشار خون.

منبع: فرادید
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1598

به "اثر تغییرات جوی بر خلق و خوی انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر تغییرات جوی بر خلق و خوی انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید