77 ابتلا به تب کریمه کنگو طی سال جاری ، 5 فوتی به دلیل این بیماری تا کنون

به گزارش مجله عکسها، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در ذبح دام جهت جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری ها، در عین حال آخرین آمار ابتلا به تب کریمه کنگو طی امسال را خاطرنشان کرد.

77 ابتلا به تب کریمه کنگو طی سال جاری ، 5 فوتی به دلیل این بیماری تا کنون

به گزارش مجله عکسها، دکتر محمدمهدی گویا در سمپوزیوم تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نزدیکی به ایام عید قربان و به دنبال آن افزایش ذبح دام، بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در ذبح دام به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری ها تاکید نمود.

وی با بیان اینکه بیماری تب کنگو در لیست عوامل خطرناک دهگانه در جهان قرار گرفته است، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی 10 عامل بیماری های خطرناک در تمام جهان که همگی به یک نسبت اهمیت دارند را انتخاب و به همه کشورها اعلام نموده که این 10 عامل خطرناک فارغ از مشاهده در کشورها، مورد ملاحظه و توجه قرار گیرند؛ چراکه این بیماری ها احتمالا در آینده گسترش بیشتری پیدا نموده و به تبع آن اهمیت بین المللی بیشتری پیدا نموده و به عنوان یک تهدید برای امنیت سلامت جهان باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه هنوز سوالات مهم و فراوانی در خصوص ویروس CCHF در پیش روی محققان وجود دارد، گفت: مکانیسم ایمنی بدن در برابر ویروس CCHF، تعریف یکسان و استاندارد موارد بیماری، درمان ضدویروسی و اختصاصی موثر، واکسن موثر و در دسترس، مارکرهای خونی پیشگویی کننده و پیامدهای بیماری بعضی از این ابهامات است.

گویا، ویروس CCHF را گسترده ترین عامل بیماری زای مهم و دارای اولویت بهداشتی در جهان مطرح کرد و اضافه نمود: تخمین زده می گردد سالیانه بیش از 5000 مورد بیماری در 30 کشور رخ می دهد.

وی با اشاره به موارد بروز این بیماری در کشورهای همسایه، توضیح داد: ارتباط زیادی بین موارد ابتلای به این بیماری با مسائل مالی و موضوع صادرات و واردات محصولات غذایی و دام ها در کشورها وجود دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه کشورهای روسیه، ایران، ترکیه و پاکستان به دلیل آمار معتبر مورد توجه هستند، توضیح داد: آمار ابتلای سال جاری حدود 77 نفر اعلام شده که از این تعداد 5 نفر فوت شدند و استان سیستان و بلوچستان دارای بیشترین آمار ابتلاست که حدود 22 یا 23 مورد از این 77 نفر را شامل می گردد. استان گیلان با 14 مورد در رتبه بعدی قرار گرفته است؛ بخصوص شهرستان رودسر. همچنین استان های خراسان رضوی، اردبیل و کرمانشاه جزو سایر استان های دارای موارد ابتلای بالا بوده اند.

وی با اشاره به آمار کشندگی این بیماری گفت: میزان کشندگی این بیماری در 18 سال گذشته در ایران، از بالای 60 درصد در سال 78 به زیر 10 درصد در سال 96 رسیده است.

گویا اقدامات مدیریتی را لازمه کنترل اساسی این بیماری مطرح کرد و اضافه نمود: مهم ترین این اقدامات رویکرد One Health بوده که مدیریت آن نیازمند همکاری بین بخشی دقیق و جامع است. همچنین توجه به نقش مردم در کنترل بیماری بسیار اساسی است و مردم باید به توصیه های بهداشتی باور داشته باشند؛ باوری که به تغییر رفتار منجر گردد.

وی تاکید نمود: مردم یقین داشته باشند که گوشت کشتارگاه تحت نظارت های متعدد ادارات دامپزشکی بوده و از کشتار آزاد و تبلیغات منفی بازارگردانان آن رویگردان باشند.

گویا با بیان اینکه خوردن گوشت آلوده آخرین راه انتقال بیماری است، مطرح کرد: راه های مهم تر گزش کنه و تماس با خون و ترشحات دام و انسان بیمار است.

وی با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت برای کنترل این بیماری، گفت: آموزش به وسیله خود مردم بخصوص آنهایی که نقش تاثیرگذاری بیشتری دارند مانند نوجوانان، دانش آموزان و دانشجویان، اقدامی است که از چند سال پیش توسط وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور شروع شده است. زمانیکه آموزش از طرف خود مردم منتقل گردد، نقش تاثیرگذاری بیشتری داشته، همانگونه که بارها ثابت شد و نمونه عینی آن آموزش های مربوط به بیماری تب مالت بود.

گویا با اشاره به برگزاری کارگاه های منطقه ای آموزش SHEP در برنامه کنترلی با رویکرد One Health، توضیح داد: تعداد نفرات آموزش دیده تا انتها سال 95 حدود 2996802 در استان های مختلف بوده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه سیاست گذاری ها و برنامه ها باید با رویکرد سلامت یکپارچه باشند، اظهار کرد: سلامت یکپارچه شعار نیست و نیازمند تغییر رویکرد اساسی است. مردم و رفتارهای بهداشتی آنان باید در مرکز توجه قرار گرفته و آموزش صحیح مردم و اطلاع رسانی و اعتماد سازی در اولویت قرار گیرد. همچنین پزشکان به نقش مهم خود در آموزش جامعه و کنترل بیماری واقف باشند و اصول درمان CCHF، شک بالینی بالا و کنترل عفونت و درمان به هنگام نیز جزو برنامه ها و اولویت پزشکان باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 319

به "77 ابتلا به تب کریمه کنگو طی سال جاری ، 5 فوتی به دلیل این بیماری تا کنون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "77 ابتلا به تب کریمه کنگو طی سال جاری ، 5 فوتی به دلیل این بیماری تا کنون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید