مصاحبه با بهروز عطایی در سالگرد قهرمانی تاریخی جوانان والیبال ایران در دنیا

به گزارش مجله عکسها، سال گذشته و در چنین ایامی، تیم والیبال جوانان ایران با سرمربیگری بهروز عطایی توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی دنیا را از آن خود کند که عطایی درباره این قهرمانی تاریخی صحبت کرد.

مصاحبه با بهروز عطایی در سالگرد قهرمانی تاریخی جوانان والیبال ایران در دنیا

به گزارش خبرنگاران، امروز (یکشنبه) 5 مرداد ماه 1399، سالگرد نخستین قهرمانی تیم ملی والیبال جوانان ایران در رقابت های قهرمانی دنیا 2019 در بحرین است، جوانانی که تحت راهنمایی کادری کاملا ایرانی توانستند نتیجه ای تاریخی را در شناسنامه والیبال ایران ثبت نمایند. جایی که شاگردان بهروز عطایی توانستند با شکست دادن ایتالیای مدعی، جام قهرمانی را برای نخستین بار در ادوار مختلف این مسابقات، بالای سر ببرند. پیش از آن، تیم جوانان ایران یک عنوان سومی و سه عنوان پنجمی را در این مسابقات به دست آورده بود. صحبت های بهروز عطایی با خبرنگار خبرنگاران در خصوص این قهرمانی تاریخی را در ادامه می خوانید:

- امروز سالگرد قهرمانی تاریخی تیم ملی والیبال جوانان ایران در دنیا با سرمربیگری شما است. کمی در این مورد صحبت کنید.

این نتیجه و قهرمانی تاریخی در دنیا حاصل یک تفکر جمعی و کار گروهی بود که از بالاترین سطح مدیریت ورزش یعنی وزارت ورزش و معاونت وزارت تا پایین ترین سطح که تدارکات تیم است، در آن نقش داشتند. ضمن اینکه والیبال ما در این چند سال اخیر پشتوانه سازی خیلی خوبی داشته و یک گروه خیلی خوب هم کنار یکدیگر قرار دریافتد که عملکرد قابل قبولی داشتند. ما از همان ابتدا برای خودمان هدف عظیمی تعریف کردیم که اگر مصاحبه های پیش از مسابقات بازیکنان و کادرفنی را مشاهده کنید، متوجه دید و هدف عظیم ما در آن موقع می شوید.

ما از همان ابتدا مطمئن بودیم که به هدف عظیمی دست پیدا می کنیم و در جهت آن هم بیشترین کوشش را انجام دادیم. جوانان والیبال ایران پیش از مسابقات بحرین تنها یک عنوان سومی و 3 عنوان پنجمی در دنیا داشت، اما ما از همان ابتدا هدف اصلی خودمان را قرار دریافت در جمع تیم های برتر ترسیم نموده بودیم. برای رسیدن به هدف خود سخت کوشش کردیم و در آن موقع هم با یک استراتژی مهم وارد مسابقات شدیم. در تمرینات پیش از بازی هم با زیرکی و بخاطر ارتباطاتی که با سرمربی تیم بحرین داشتیم، سعی کردیم به بهانه بازی محبت آمیز در سالن اصلی رقابت ها بیشتر بازی کنیم. تیم ایران قبل از آغاز رقابت ها چهار بار در سالن اصلی تمرین و بازی نموده بود که این موضوع شرایط خوبی را ایجاد کرد. من فکر می کنم بازیکنان ما مزد زحماتشان را دریافتد.

- در آن موقع فدراسیون والیبال یک سال بود که از نظر مدیریتی شرایط مناسبی نداشت، چگونه تیم جوانان در چنین شرایط به دور از حواشی پیروز شد عنوان قهرمانی را کسب کند؟

ما می دانستیم که در چه شرایطی قرار داریم که به همین منظور سعی کردیم تعامل مناسبی را با همه عوامل ایجاد کنیم. البته رابطه خوب بین کادرفنی تیم عظیمسالان و جوانان هم در این موضوع بی تاثیر نبود، چرا که دو بازیکن تاثیرگذار ما با تیم ملی عظیمسالان بودند.

در مجموع تعاملات خوبی صورت گرفت و ما می خواستیم از حداکثر نیروهای خود استفاده کنیم که خوشبختانه این اتفاق رخ داد. در فضایی که احساس می شد یک از هم گسیختگی میان کادرفنی تیم عظیمسالان و تیم جوانان وجود دارد، به خوبی انسجام ایجاد کردیم تا از همه پتانسیل خود در راستای رسیدن به هدف عظیم استفاده کنیم.

- آنطور که باید از این جوانان تاریخ ساز در رده عظیمسالان استفاده شده است؟

ورزش ایران خیلی نتیجه گرا است و حتی اگر بحث شهامت هم در میان نباشد، باز هم مانعی به نام نتیجه گرایی وجود دارد. این موضوع اجازه نمی دهد حتی اگر یک مربی شجاعت استفاده از جوانان را داشته باشد، این کار را انجام دهد. به نظرم بحث میدان دادن به جوانان در برهه فعلی به درستی صورت نگرفت، ما در چندین تورنمنت معتبر شرکت کردیم که اصلا لازم نبود بازیکنان عظیم خودمان از جمله معروف، غفور، موسوی و ... را تحت فشار قرار دهیم. از نظر من می توانستیم مثل ایتالیا و آمریکا به جوانان خود بیشتر میدان دهیم تا خودشان را پیدا نمایند. من حتی پیشنهاد دادم که بازیکنان جوانان و امید در قالب یک تیم به رقابت های جام دنیای اعزام شوند که مورد موافقت قرار نگرفت . این بحث نتیجه گرایی مانع ورود بازیکنان جوان به رده عظیمسالان شده است.

- در حال حاضر بازیکنان رده جوانان ایران پتانسیل کافی برای حضور در رده بالاتر را دارند؟

فکر می کنم پتانسیل داریم، اما باید آرام آرام وارد تیم عظیمسالان شوند. به نظر من باید مسابقات را طبقه بندی کنیم و در رقابت هایی که خیلی اهمیت زیادی چون المپیک ندارند، جوانان شرکت نمایند تا تعداد بازیکنان جوان ما در تیم عظیمسالان بالاتر برود. جوانان ما دعوت شده اند اما تعداد بازی های آن ها در رده ملی (عظیمسالان) 10 تا 12 بازی هم نیست. انتخاب می شوند ولی استفاده نه. پشتوانه تیم ایران قابل قبول است و بازیکنان عظیم ما هم احتیاج به استراحت دارند چون تحت فشار شدید مسابقات متعدد بوده اند. از نظر من حتی در المپیک هم می گردد تعدادی از بازیکنان جوانان دیده شوند و بعد از المپیک هم یک خانه تکانی منطقی انجام داد.

- استعدادیابی در والیبال ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

این موضوعات فرایند زمان بر است و گروه های مختلف در پیروزیت آن ها نقش دارند. طی سال های اخیر در بخش استعدادیابی خوب نبوده ایم و بازیکن خوبی تحویل نگرفته ایم. در واقع رده نوجوانان بستری است که مثل زمین بایر باید بذر پاشی و شخم زده گردد تا در رده جوانان جوانه بزند. باید در این زمینه بیشتر کوشش کرد. همه این چرخه در والیبال ایران به درستی انجام گرفته است، اما باید ادامه دار باشد. حتی اگر در هر دوره دو بازیکن را به رده عظیمسالان برسانیم، یعنی خوب کار نموده ایم. همه بازیکنان رده های نوجوانان و جوانان نمی توانند به تیم عظیمسالان برسند، اما باید سعی کرد که این زمینه گسترده تر گردد.

- سرمربیگری و پیگیری تمرینات با تیم تازه لیگ فزونی شده هراز آمل چگونه است؟

شرایط قابل قبولی داشته و تمرینات خوبی هم پشت سر گذاشتیم، اما با توجه به اینکه کرونا در مازندران شرایط قرمز ایجاد نموده است، برای حفظ امنیت بازیکنان تمرینات را تعطیل نموده و به صورت آنلاین با بازیکنان کار نموده ایم. سه بار هم از اعضای تیم تست گرفتیم که خوشبختانه در هر سه مرتبه جواب آن ها منفی بود. بازیکنان در خانه تمرین می کردند تا خدایی ننموده به این بیماری مبتلا نشوند، امادوباره تمرینات را به صورت تیمی آغاز می کنیم.

- تعطیلی والیبال به صورت بلند مدت را به سود لیگ می بینید یا خیر؟

یک بخش این اتفاق که به تعویق افتادن المپیک بود را به فال نیک می گیرم، هرچند که طبیعتا از نظر فکری تاثیر منفی داشت. تعدادی از ستاره های والیبال ایران نزدیک به 10 سالی بود که در نیمه اول سال در اختیار تیم ملی بودند و در نیمه دوم سال هم برای باشگاه ها بازی می کردند، این موضوع باعث خستگی آن ها شده بود. ناخواسته این تعطیلی باعث ریکاوری خوبی شد. البته در سوی دیگر لیگ سال جاری باید با دقت بیشتری مدیریت گردد، چرا که ما باید این بیماری را در کنار خود داشته باشیم. احتیاج است مدیریت بیشتری صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1227

به "مصاحبه با بهروز عطایی در سالگرد قهرمانی تاریخی جوانان والیبال ایران در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه با بهروز عطایی در سالگرد قهرمانی تاریخی جوانان والیبال ایران در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید