چندشغله های خودروساز در بانک ها

به گزارش مجله عکسها، محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است دادستان باید به عنوان حافظ منافع مردم و مدعی العموم در خصوص چندشغله بودن مدیران خودروسازی مداخله کند.

چندشغله های خودروساز در بانک ها

او با انتقاد از چند شغله بودن مدیران شرکت های خودروسازی و حضور آنها در هیات مدیره بانک ها و بعضی شرکت های پتروشیمی، گفت: دولت باید با جدیت شرایطی فراهم کند تا این مدیران یک شغله شوند زیرا حضور مدیران خودروسازی ها در هیات مدیره شرکت ها تعارض منافع است.

نقد: حضور مدیران شرکت های خودروساز به عنوان نماینده سهامدار عمده در سایر شرکت ها از جمله بانک ها و پتروشیمی ها هرچند ممکن است در ظاهر منافاتی با قانون نداشته باشد، اما با اصل تعارض منافع قطعا منافات دارد زیرا نماینده یک شرکت خودروساز با حضور در هیات مدیره بانک ها می توانند از فشار و لابی خود برای استفاده از منافع شرکت خود در برخورداری از تسهیلات و اعتبارات بانکی بهره ببرد.

اصولا در اقتصاد ایران حضور چندشغله ها در پست های مدیریتی به دلیل تعیین نبودن رسالت و دامنه اختیارات و وظایف نماینده سهامداران عمده در ترکیب هیات مدیره شرکت های دیگر باعث اختلال در تصمیم گیری ها و ضربه زدن به اصل رقابت شفاف و تضییع حقوق مصرف کنندگان و برهم خوردن تعادل در بازارها می گردد.

ضرورت دارد تا قانون در ارتباط با دامنه اختیارات و وظایف حضور نماینده سهامداران عمده در مورد شرکت هایی که ممکن است تعارض منافع ایجاد کند، شفاف تر گردد و به لابی و فشار انتها داده گردد زیرا در این صورت ممکن است حتی بر سر حقوق سهامداران هم معاملات ناصوابی صورت پذیرد. به ویژه در ارتباط با حضور مدیران شرکت های خودروساز در هیات مدیره بانک ها که نقطه آسیب شبکه بانکی در پیگیری مطالبات و مدیریت تسهیلات آنها می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 286

به "چندشغله های خودروساز در بانک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چندشغله های خودروساز در بانک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید