رشد صنعت برق به معنای رشد اقتصاد کشور است

به گزارش مجله عکسها، تهران (پانا) - وزیر نیرو در افتتاحیه نمایشگاه صنعت برق ایران گفت، رشد صنعت برق به معنای رشد اقتصاد کشور و اعمال خاموشی به صنایع به معنای ایجاد محدودیت در توسعه صنایع، تولید و صادرات است.

رشد صنعت برق به معنای رشد اقتصاد کشور است

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صنعت برق گفت: صنعت برق یکی از مهمترین شاخصه های توسعه کشور است. این نمایشگاه محلی برای مصاحبه برای توسعه این صنعت است که در این سال ها به خاطر شرایط حاکم و کرونایی رکود شدیدی در این صنعت چه در ایران و چه در تمام دنیا شاهد بودیم.

وزیر نیرو ضمن تشکر از بخش خصوصی، گفت: از سندیکای صنعت برق که در این سال ها یکی از منظم ترین و بابرنامه ترین سندیکاهای کشور بوده است نیز تشکر می کنم که توسعه صنعت برق ثمره تلاش آنها در این سال ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه مهمترین مزیت کشور ما برای توسعه، انرژی است، گفت: با وجود منابع بزرگ نفت و گاز برای تبدیل انرژی به برق باید در پی رشد، ایجاد ارزش اضافه نموده و اشتغال روزافزون باشیم تا با این فرصت بتوانیم این سرمایه را برای رفاه و توسعه کشور به کار گیریم.

محرابیان اضافه نمود: در دهه اول انقلاب کمتر از هفت هزار مگاوات ظرفیت برق داشتیم، در حالی که الان بیش از 83 هزار مگاوات نصب شده بر روی نیروگاه های حرارتی، برقابی، تجدیدپذیر و اتمی داریم.

وی دلیل خاموشی های تابستان سال جاری را تقاضای بیش از ظرفیت نیروگاه ها دانست و گفت: دلیل این امر رشد پایین نیروگاه ها در سالهای گذشته بود که نتیجه آن یعنی محدودیت تولید و اعمال خاموشی برای صنایع و بخش خانگی اتفاق بسیار تلخی بود.

وزیر نیرو گفت: رشد صنعت برق به معنای رشد اقتصاد کشور است یعنی وقتی به صنایع محدودیت می دهیم، به معنای محدودیت تولید، صادرات و رشد صنایع است.

محرابیان شرح داد: برنامه ای که وزارت نیرو با هماهنگی مجلس و دولت ارائه داده است، عبارت از توسعه این صنعت و رفع منظور عقب ماندگی های این سال های صنعت و همچنین بهینه سازی مصرف انرژی است.

وی ادامه داد: موضوع اول برنامه ما تکمیل بلوک های سیکل ترکیبی و توجه به انرژی های تجدیدپذیر به عنوان یکی از محورهای اصلی صنعت برق است و موضوع دوم بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت عرضه و تقاضا در بخش صنایع و خانگی است.

وزیر نیرو اظهار داشت: مدیریت تقاضا در بخش صنایع یعنی مصرف بهینه و پایین آوردن شدت انرژی، طبیعتاً مصرف یک صنعت فرسوده، انرژی بالاتری از یک صنعت نوآورانه دارد و اگر بهینه سازی انرژی آن صنعت تفاوتی برای اقتصاد آن نداشته باشد، به این سمت حرکت نمی کند.

محرابیان با اشاره به مدیریت تقاضا در بخش خانگی اضافه نمود: در این سال ها مشترکین خانگی از صرفه جویی خود هیچ منفعتی به جز پند و اندرز نبرده اند. در واقع در این سال ها تلاش شده که تنها با قدرت رسانه، مردم را متقاعد به صرفه جویی کنیم که نتیجه مطلوبی نداشته است. طبیعتاً اگر جامعه ای از صرفه جویی خود منفعت اقتصادی به دست بیاورد، به این سمت حرکت خواهد کرد.

وی تأکید کرد: توسعه صنعت برق و بهینه سازی آن بهترین فرصت برای صنایع کشور است تا ظرفیت های تولیدی، پژوهشی و فناورانه خود را برای این امر به کار بگیرند. برنامه ای که ما برای توسعه این صنعت در نظر گرفته ایم، بلندپروازانه است ولی ما به ظرفیت صنایع خود اعتماد داریم و می دانیم اجرای این برنامه در کمترین زمان، ممکن خواهد بود.

وزیر نیرو در پایان با اشاره به صادرات ظرفیت های نیروگاه های سازی گفت: وزارت نیرو حامی بخش خصوصی است و از معاونین هم خواسته ام اتاق فکری با حضور فعالان بخش خصوصی و اعضای سندیکای برق به منظور مصاحبه ایجاد کنند.

گفتنی است بیست و یکمین نمایشگاه صنعت برق ایران صبح امروز با حضور فعالان صنعت برق و با رشد 45 درصدی شرکت کنندگان نسبت به دوره های گذشته شروع به کار کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1969

به "رشد صنعت برق به معنای رشد اقتصاد کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد صنعت برق به معنای رشد اقتصاد کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید