پیش بینی حدود یک هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی در بودجه1400

به گزارش مجله عکسها، خبرنگاران : معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست هم اندیشی برنامه های توسعه صادرات کشور از تصویب یک هزار میلیارد تومان برای مشوق های صادراتی در بودجه سال 1400 اطلاع داد.

پیش بینی حدود یک هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی در بودجه1400

به گزارش خبرنگاران به نقل از شاتا؛ حمید زادبوم در این نشست که با حضور وزیر صمت، نمایندگان مجلس و تشکل های بخش خصوصی برگزار گردید، با بیان این مطلب، افزود: سازمان توسعه تجارت ایران در راستای تحقق شعار سال و هماهنگ با دیگر معاونت های وزارتخانه برنامه پیشنهادی خود را ارائه داده است که در این برنامه از نظرات دست اندرکاران دولتی، خصوصی و تشکل ها استفاده شده است.

تدوین استراتژی ملی صادرات ایران برای یک دوره پنج ساله

وی با اشاره به تدوین استراتژی ملی صادرات ایران بیان نمود: این استراتژی رویکردی و برای یک دوره زمانی 5 ساله می باشد.

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در مورد تدوین این استراتژی افزود: در این راستا تفاهم نامه با آی تی سی(ITC) در سال 1395 برای تدوین استراتژی به امضا رسید و در سال 1397 تامین مالی لازم به وسیله اتحادیه اروپا انجام شد و تدوین استراتژی ملی صادرات از سال 1398 شروع شد.

زادبوم همچنین توضیح داد: در این استراتژی از نظرات کارشناسان بین المللی، بخش خصوصی و تشکل ها استفاده شده است و بر توسعه زنجیره ارزش به عنوان نقشی مهم تاکید شده است.

وی با اشاره به پیش بینی و تدوین 359 اقدام در این استراتژی گفت: 6 گروه کالایی به صورت منتخب و پایلوت شامل دو گروه از کشاورزی، دو گروه از خدمات و دو گروه از صنعت برای اجرای این استراتژی انتخاب شدند و 359 اقدام ظرف 5 سال برای توسعه صادرات این گروه ها پیش بینی شده است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه صادرات به 15 کشور همسایه، ادامه داد: از 35 میلیارد دلار صادرات کشور در سال 1399 حدود 20 میلیارد و 200 میلیون دلار مربوط به 15 کشور همسایه بوده است و 60 درصد صادرات کشور را شامل شده است.

زادبوم همچنین افزود: کشورهای هند و چین از جمله مهمترین کشورهای هدف صادراتی ما بوده است.

پتانسیل یکصد میلیارد دلاری برای صادرات به 15 کشور همسایه

وی همچنین با اعلام این که کل پتانسیل صادراتی ما حدود یکصد میلیارد دلار به 15 کشور همسایه می باشد، گفت: بیشترین پتانسیل در کشور پاکستان با بیش از 16 میلیارد دلار است.

معاون وزیر صمت همچنین بیان نمود: 26.4 میلیارد دلار ظرفیت برای صادرات به چین و 28 میلیارد دلار نیز امکان و ظرفیت برای صادرات به هند داریم.

رشد 30 درصدی صادرات ایران به اوراسیا و رشد 8 درصدی تجارت فی مابین

زادبوم یکی از راه های توسعه صادرات را امضای موافقتنامه های تجاری دو و چندجانبه دانست و ادامه داد: از آبان 1398 تا آبان 1399 در اقلام موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا 82 درصد رشد صادرات داشتیم، رشد 30 درصدی صادرات ایران به اوراسیا و رشد 8 درصدی تجارت کل فیمابین نیز از دستاوردهای این موافقتنامه بوده است.

ضرورت فراوری جهت دار

وی با اشاره به اهداف صادراتی به تفکیک گروه های کالایی گفت: برای سال 1400 رشد 10 درصدی به صورت واقع بینانه، رشد 15 درصدی بر اساس دستورات ریاست جمهوری و رشد21.7 درصدی بر اساس برنامه ششم توسعه، هدف گذاری شده است که باید به سمت کالاهای دارای ارزش افزوده بیشتر برویم و در این راستا باید فراوری جهت دار گردد تا ارزش هر تن کالای صادراتی بیشتر گردد.

زادبوم همچنین توضیح داد: حمایت های دولت باید هدفمند،مشروط، مدت دار و در طول زمان کاهنده باشد.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه 48 درصد از مشوق های صادراتی سال گذشته به عنوان یاری سود تسهیلات بانکی با نرخ 4 درصد به صادرکنندگان اعطا شده است، گفت: در بودجه سال 1400 نیز حدود یک هزار میلیارد تومان برای مشوق های صادراتی در نظر گرفته شده است.

زادبوم، شیوع ویروس کرونا، بالا بودن هزینه های حضور در بازارهای هدف، بالا بودن هزینه های لجستیک، قوانین دست و پاگیر، محدودیت های تامین مالی و مسائل ایفای تعهدات را از چالش های توسعه صادرات دانست و گفت : خوشبختانه به همت وزیر صمت، هماهنگی و همکاری تشکل ها و ستاد مالی دولت مسائل ایفای تعهدات ارزی با ابلاغیه های صادراتی مرتفع شده است.

وی همچنین بیان نمود: هر هفته چهارشنبه ها در سازمان توسعه تجارت ایران کمیته اقدام ارزی با حضور دستگاه های مرتبط تشکیل می گردد که تا به امروز 1200 پرونده مورد آنالیز نهاده شد و بیش از 100 مصوبه صادر شد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت همچنین تعدیل 10 درصدی ارزش صادرات سال های 98 تا 99 و 1400 از تعهدات ارزی کلیه صادرکنندگان را از دیگر برنامه ها دانست و گفت: صادرکنندگان فراوریی بیش از 92 درصد ایفای تعهد کرده اند که بیشترین رقم ایفای تعهد را دارند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1733

به "پیش بینی حدود یک هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی در بودجه1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی حدود یک هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی در بودجه1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید