نتایج تحقیقات درباره آلودگی هوا بر زمین مانده

به گزارش مجله عکسها، دکتر علیرضا زالی امروز در بیستمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتقاد از عدم به کارگیری پژوهش های حوزه آلودگی هوا در تصمیم گیری های کشوری گفت: ما در فضای غبارآلود زمستان این جشنواره را برگزار نموده ایم و در اینجا متوجه می شویم که چقدر پژوهش مسئله محور اهمیت دارد.

نتایج تحقیقات درباره آلودگی هوا بر زمین مانده

وی گفت: با وجود حجم زیادی از پژوهش هایی که در حوزه آلودگی هوا صورت گرفته، می بینیم که تصمیم گرفته شد مدارس تا آخر هفته تعطیل شوند.

زالی توضیح داد: آیا مشکل در کمیت و کیفیت پژوهش هاست؟ می بینیم که مشکل فقدان نظام مدیریتی هوشمندانه در به کارگیری پژوهش در کشور است.

وی اضافه کرد: هوایی تنفس می کنیم که سطح بسیار فزاینده 10 PM و مونوکسید کربن در آن به حد اعلای خود رسیده است.

زالی توضیح داد: هر سال هوای تهران 20 هزار تن ذرات معلق دارد که از این میزان 10 هزار تن ذرات معلق مربوط به خودروهای سبک و 2 هزار تن مربوط به موتورسیکلت هاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سالانه 5 میلیون و 600 هزار تن مواد آلاینده توکسین در هوا ایجاد می گردد و باعث شده ما کمتر از 25 روز هوای پاک داشته باشیم و 255 روز هوای ناسالم تنفس کنیم.

وی اعلام کرد: تحقیقات نشان داده که تعطیلی مدارس تنها کمتر از 20 درصد باعث کاهش آلودگی هوا در زمان پدیده وارونگی می گردد.

زالی توضیح داد: در این زمینه باید تراز خودروهای اسقاطی و کیفیت بنزین هم مورد آنالیز قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در بعضی نقاط تهران بنزن 200 برابر حد مجاز است و درست است که بیماری های ریوی افزایش پیدا می نماید اما بیشترین مشکل در آینده برای شیرخواران، نوجوانان و جوانان به وجود می آید.

دکتر علیرضا زالی در ادامه با اشاره به مسائل ناشی از تداوم آلودگی هوا روی عملنمودهای شناختی انسان ها، گفت: مسائل آلزایمر و شناختی یکی از اثرات تداوم بلندمدت آلودگی هوا در شهرهاست. در یکی از مطالعات صورت گرفته در تورنتو نشان داد افرادی که در نزدیکی خیابان های پرتردد زندگی می کردند 12 برابر بیشتر شانس ابتلا به مسائل مغزی و شناختی داشتند.

وی اضافه کرد: آفت بزرگ کشور عدم به کارگیری پژوهش هاست و متاسفانه در منظومه حاکم بر سیستم اجرایی پژوهش به کاربست بدل نمی گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی اعلام کرد: از ابوریحان بیرونی 12 هزار برگ به جا مانده که نشان دهنده فعالیت عمده این دانشمند ایرانی است.

زالی استراتژی امروز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را ایجاد دانشگاه نسل سوم برشمرد و گفت: بسیاری گلایه می نمایند به دلیل مسائل اقتصادی و تحریم زمان دانشگاه نسل سوم نیست اما باید گفت دانشگاه نسل سوم در شرایط اقتصادی متلاطم خود را شکوفا می نماید.

وی با تاکید بر این نکته که دانشجوی دانشگاه نسل سوم باید به جای پرداختن به ساختارهای کهنه و تک بعدی با نگاه انتقادی و بین بخشی به حوزه های آموزشی و پژوهشی بنگرد، اضافه کرد: این دانشجو باید متناسب با دانشگاه نسل سوم مهارت بیاموزد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: تراز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیگر در رتبه بندی های داخلی جای نمی گیرد و باید در رتبه بندیهای بین المللی جستجو گردد و هدف گذاری ما رسیدن به رتبه زیر 300 در رتبه بندی های بین المللی است.

وی با اشاره به شتاب فزاینده فناوری در دانشگاه ها گفت: مرکز دیده بانی نوآوری جهانی در حوزه سکتور سلامت نوآوری ایران را به رسمیت شناخت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: برای ادامه حرکت به سمت نوآوری و فناوری باید یک همگرایی میان زیست بوم فناوری، تولیدات دانش و علم و نیروی انسانی عالم برسیم.

زالی با اشاره به وجود 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور گفت: از این میان هزار شرکت دانش بنیان مرتبط با سلامت هستند که از این تعداد، 127 شرکت گردش اقتصادی بسیار بالا دارند.

وی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه علم و فناوری و برنامه ریزی همخوانی کامل با بیانیه گام دوم انقلاب دارد و فعالیت های خود را بر اساس این بیانیه برنامه ریزی نموده ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: پیشران حرکت های علمی دانشگاه اعضای هیات علمی هستند و توجه به کرامت محققان و پاسداشت حقوق آنان از مهمترین فعالیت های حوزه آموزش و پژوهش دانشگاه است و من از مدیران حوزه آموزش و پژوهش می خواهم فضای اشتیاق نوینی برای اعضای هیات علمی ایجاد نمایند.

زالی از رونمایی از محصولات فناوری دانشگاه در ماه های آینده اطلاع داد و گفت: از وزارت بهداشت درخواست داریم مجوز مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را با توجه به احتیاج کشور به تصویب برسانند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 717

به "نتایج تحقیقات درباره آلودگی هوا بر زمین مانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج تحقیقات درباره آلودگی هوا بر زمین مانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید