معافیت خودرو های کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض

به گزارش مجله عکسها، خودرو های کم مصرف و انواع خودرو های هیبریدی از پرداخت مالیات و عوارض شماره گذاری معاف شدند.

معافیت خودرو های کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، کنندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 30 دی ماه) مجلس شورای اسلامی و در ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 30 را در مورد نحوه محاسبه و شرایط اخذ مالیات و عوارض شماره گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری بود به تصویب رساندند که براساس آن؛ شماره گذاری انواع خودرو های سبک و سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها، که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده­ است، طبق نرخ­ های مندرج در جدول زیر مشمول مالیات و عوارض سبز می باشد. مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودرو های وارداتی است.

وانت تک کابین، خودروی سواری با شماره گذاری عمومی

خودروهای سنگین

موتورسیکلت

رتبه انرژی

تولید داخل

وارداتی

تولید داخل

وارداتی

تولید داخل

وارداتی

تولید داخل

وارداتی

A

0

0

0

0

0

0

0

0

B

0

0

0

0

0

0

0

0

C

5/ 0

1

2/ 0

4/ 0

0

0

25/ 0

5/ 0

D

1

3

4/ 0

8/ 0

1/ 0

2/ 0

5/ 0

5/ 1

E

2

5

8/ 0

6/ 1

2/ 0

4/ 0

1

5/ 2

F

3

7

2/ 1

4/ 2

4/ 0

6/ 0

5/ 1

5/ 3

G

5

9

5/ 1

3

6/ 0

8/ 0

5/ 2

5

تبصره 1- مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده برای انواع خودرو های سبک و سنگین و موتورسیکلت های تولید داخل یا وارداتی تا سرانجام دی ماه، توسط سازمان تعیین و برای اجراء در سال بعد اعلام می شود. مأخذ مزبور برای وسائط نقلیه ای که جدیداً تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات توسط سازمان تعیین و اعلام می شود.

تبصره 2- خودرو های سبک و سنگین و موتورسیکلت¬های برقی و تمام هیبرید پلاگین به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت مشمول مالیات و عوارض موضوع این ماده نمی باشد.

تبصره 3- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، فهرست کلیه خودرو ها و موتورسیکلت های تولید داخل و وارداتی را با توجه به رتبه انرژی، که در برچسب انرژی آن ها درج شده است، به صورت برخط به سازمان اعلام نماید و برای اطلاع عموم، منتشر نماید.

تبصره 4- در صورتی که خودرو ها و موتورسیکلت های موضوع این ماده فاقد برچسب انرژی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران باشند، مصداق وسائط نقلیه ردیف (G) تلقی می شود.

تبصره 5- اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکنندگان انواع وسائط نقلیه موضوع این ماده مکلفند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره گذاری و همچنین مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته شده هرماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به نحوی که سازمان اعلام می نماید، به سازمان تسلیم و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت کنند. عدم پرداخت مذکور در مهلت مقرر، موجب جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان ده درصد (10%) مالیات و عوارض موضوع این ماده و در صورت تأخیر در پرداخت آن، مشمول جریمه های موضوع ماده (40) این قانون می شود.

تبصره 6- اشخاص حقیقی واردکننده خودرو و موتورسیکلت مکلفند قبل از شماره گذاری، با مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذی ربط، مالیات و عوارض متعلق به آن را به ترتیبی که سازمان تعیین می نماید پرداخت کنند. شماره گذاری وسائط نقلیه متعلق به دولت و نیرو های نظامی و انتظامی نیز مشمول این ماده است.

تبصره 7- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی) مکلف است قبل از شماره گذاری وسائط نقلیه وارد شده توسط اشخاص حقیقی، گواهی پرداخت مالیات و عوارض را کنترل و از شماره گذاری وسائط نقلیه ای که مالیات و عوارض آن ها پرداخت نشده است، خودداری نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 786

به "معافیت خودرو های کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت خودرو های کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید