انتشار گزارش کیفی خودروهای داخلی از سر گرفته می شود

به گزارش مجله عکسها، با توجه به اینکه بیش از شش ماه است گزارش ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی منتشر نشده، سرپرست دفتر خودرو نیرو محرکه وزارت صمت، از آغاز انتشار منتشر آن ها در آینده نزدیک خبر داد.

انتشار گزارش کیفی خودروهای داخلی از سر گرفته می شود

به گزارش مجله عکسها، امیر جعفرپور که چند ماهی است سرپرست دفتر خودرو نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است، امروز (یکشنبه) از مرکز آزمون آلایندگی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که به ارزیابی کیفیت و استاندارد خودروهای سواری، خودروهای سنگین و موتورسیکلت می پردازند و تا 9 ماهه گذشته نیز به صورت ماهانه ارزیابی کیفی خودروهای داخلی را انجام و گزارش آن را منتشر می کرد؛ بازدید کرد.

حدود 9 ماه بود که این گزارش ها به دلایل متعدد از سوی وزارت صمت و پس از آن به دلیل کرونا و ... منتشر نشده بود؛ سرپرست دفتر خودرو نیرو محرکه وزارت صنعت امروز با بیان اینکه گزارش کیفیت سنجی خودروها در سال 98 به دلیل کرونا با تاخیر روبرو شده است، خاطرنشان کرد که به زودی انتشار این گزارش ها از سر گرفته خواهد شد. تغییرات مدیریتی و برخی دلایل دیگر فرآیندها انتشار این گزارش ها را به تاخیر انداخت اما مجددا گزارش های کیفی خودرو به صورت ماهانه توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد منتشر خواهد شد. همچنین گزارش تجمعی سال 98 نیز به زودی انتشار خواهد یافت.

با افزایش عمق داخلی سازی خودرو، سنتاره کیفی آن افزایش می یابد

وی در رابطه با ملاک های کسب ستاره های کیفی و در حقیقت ارزیابی خودروها اظهار کرد: همواره در جهت بهبود شاخص ها تلاش شده است. بر این اساس ارزیابی های متعددی از مشتریان اجرا شده و دیگر ارزیابی مصرف کننده ، ملاک نهایی در تعیین کیفیت سنجی خودروها خواهد بود. علاوه بر این از این پس ملاک کیفی بودن خودروها، ضریب ساخت داخل نیز خواهد بود. بر این اساس هر خودرویی که در عین حفظ کیفیت، نسبت به افزایش عمق ساخت داخل اقدام و پیروز به کسب رضایتمندی مشتری شده باشد ستاره بیشتری کسب خواهد کرد.

این مقام مسئول در رابطه با سرنوشت اجرای استانداردهای هشتاد و پنج گانه در صنعت خودرو کشور، شرح داد: به جز استاندارد آلایندگی ها که به دلیل برخی موارد قابلیت اجرایی ندارد اما خودروسازان درصد بالایی را رعایت کرده اند، تمامی استانداردهای هشتاد و پنج گانه اجرا می شود. البته ممکن است تغییر نکردن ظاهر، باعث شود تا مردم متوجه تغییرات خودروها نشوند اما خودروسازان بزرگ کشور پیروز به تولید خودرو با استاندارد یورو 5 شده و بخش عمده ای از تولیدات آن ها با همین استاندارد است.

سرپرست دفتر خودرو نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با الزام ارتقا آلایندگی خودروها از یورو 4 به یور 5، گفت: در حالی که طی مدت اخیر فلزات مورد استفاده در کاهش آلایندگی ها افزایش قیمت چشمگیری داشته و منجر به توقف برخی خطوط تولید شده است؛ این در حالی است که از سوی دیگر به دلیل عدم توزیع متناسب و کافی سوخت یورو 5، عملکرد این قطعات گرانبها با مشکل روبرو می شود که البته به دو چندان به ضرر خودروساز خواهد بود؛ چراکه پس از پیمایش کمی، به دلیل عدم تناسب سوخت با قطعات به کار رفته برای بهبود آلایندگی ها، قطعه را از کار خواهد انداخت. بنابراین به دلیل اینکه خودرو همچنان مشمول گارانتی شرکت است، شرکت موظف به تعویض این قطعه خواهد شد.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه عدم توزیع سوخت متناسب در جایگاه ها برای مشتری هم صرفه ندارد که مسافت زیادی را طی کند تا از یک جایگاه تعیین سوختگیری کند. براساس مصوبه دولت تامین سوخت متناسب باید شش ماه پیش از اعمال استاندارد جدید اجرایی شود اما این قانون حذف شده است.

تا پایان سال به تناسب عرضه و تقاضا خودرو خواهیم رسید

جعفرپور در ادامه با اشاره به اتفاقات سال 97 از جمله ممنوعیت واردات خودرو از خرداد ماه، قیمت گذاری خودروها در اوایل بهمن ماه و...، گفت: از آن زمان تا به امروز خودروسازها با وجود ضرری که مشمول آن ها شده بود تولید را دنبال کرده اند که امروز شاهد ساخت خودرو با عمق 92.5 درصد هستیم و بسیاری از مسائل عرضه حل شده است. تا پایان سال نیز به تعادل عرضه و تقاضا خواهیم رسید.

سرپرست دفتر خودرو نیرو محرکه وزارت صمت در پایان با بیان اینکه به پراید به عنوان خودرویی اقتصادی باید افتخار کنیم، اظهار کرد: این خودرو با قیمت 2500 دلاری که ارزشی به مراتب بالاتر از این رقم دارد، باعث افتخار است؛ چرا که در طول بیش از 30 سالی که این خودرو مورد استفاده شده است از ابتدا تا به امروز با وجود هزینه های بسیاری که برای خودروساز داشته، بسیار هم تغییر کرده است.

جعفرپور در حین بازدید از مرکز تست شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ضمن تقدیر از عملکرد این شرکت در حوزه بازرسی انجام ارزیابی های فروش و خدمات پس از فروش و انجام تست های آلایندگی اعلا کرد: در بحث اهداف و شاخص های کیفیت در سال 99، ظرف روزهای آینده اهداف و برنامه های کیفیت بر اساس شاخص های مورد اندازه گیری اعمال خواهد شد که به نسبت سال گذشته سختگیرانه تر بوده و چند شاخص جدید نیز به آن اضافه می شود. ضمن اینکه تنوع در شرایط فروش و تنوع در خدمات پس از فروش نیز برای ما دارای اهمیت بسیاری است.

وی همچنین در مورد عملکرد شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نیز خاطرنشان کردند: تعداد 30 هزار آدیت خودرو در خط تولید مورد بررسی قرار گرفته و همچنین 3500 نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در 350 شهر کشور مورد ارزیابی قرار گرفته و بیش از 2500 تست مربوط به تست آلایندگی های خودرو اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1137

به "انتشار گزارش کیفی خودروهای داخلی از سر گرفته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار گزارش کیفی خودروهای داخلی از سر گرفته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید