لنزهایی برای عکاسی از مراسم عروسی

به گزارش مجله عکسها، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک عکاس مجالس حرفه ای چه لنز هایی در کیف عکاسی خود دارد؟ برای انتخاب لنز مناسب عکاسی مجالسی مثل عروسی، گزینه های زیادی وجود دارد و کمپانی های تولید لنز هم همواره محصولات جدیدی به بازار عرضه می کنند. زرق و برق این لنزها چشم بیشتر عکاسان را می گیرد و در نتیجه عکاسان کلکسیونی از لنز دارند که از بسیاری از آن ها شاید یک بار هم استفاده نکنند. اگر بودجه مناسبی در اختیار دارید و قصد دارید چند لنز برای عکاسی عروسی خریداری کنید و همچنین کیف عکاسی شما گنجایش 5 لنز را دارد، این ها لنزهایی هستند که لیلی سایر (Lilly Sawyer) به شما پیشنهاد می کند. لیلی سایر حدود 7 سال است که به صورت حرفه ای عکاسی عروسی انجام می دهد و بر اساس همین تجربه این 5 لنز را انتخاب کرده است.

لنزهایی برای عکاسی از مراسم عروسی

این لنزها لنز 70-200mm f/2.8 ،24-70mm f/2.8 ،85mm prime ،35mm prime و یک لنز ماکرو هستند. لنز ماکرویی که انتخاب می کنید برای دوربین های نیکون می تواند یک لنز 105mm یا 60mm باشد و برای دوربین های کانون نیز می تواند 100mm یا 60mm باشد.

در ادامه نگاه دقیق تری به هر کدام می اندازیم تا ببینیم علت انتخاب این لنزها چیست.

1. لنز 200-70 میلی متری با f/2.8

این لنز بزرگ، حجیم و سنگین است، اما بهتر است هیچ عروسی را بدون این لنز عکاسی نکنید. هنگامی که بحث عکاسی عروسی باشد، این لنز مهم ترین چیزی است که باید همراه خود داشته باشید. 70-200 یک لنز همه کاره است که در هر عمق میدانی وضوح فوق العاده ای به شما می دهد. عکاسی بوکه، خصوصا در حالت 200mm آن، بسیار زیبا می شود.

با داشتن این لنز به یک عکاس نامرئی تبدیل می شوید؛ زیرا اصلاً لازم نیست به سوژه خود نزدیک باشید. شما می توانید از فاصله ای نسبتا دور عکس های ناگهانی و برنامه ریزی نشده بسیار زیبایی بگیرید. داشتن این لنز، به ویژه در طول برگزاری مراسم و زمانی که ترجیح می دهید زیاد بین میهمانان نباشید، خیلی به شما کمک می کند. 70-200 به شما اجازه می دهد که مثل یک عکاس نامرئی لحظه تبادل حلقه ها یا بله گفتن عروس و داماد را ثبت کنید.

اگر این لنز را در اختیار دارید و در عین حال به زوم بیشتری از همان فاصله هم نیاز دارید، می توانید در حالت DX دوربین خود عکاسی کنید. البته برای این کار پیش از هر چیز باید یک دوربین فول فریم (Full Frame) در اختیار داشته باشید که از چنین حالتی پشتیبانی می کند. حالت DX یک برش 1.5 برابری از عکس در اختیار شما قرار می دهد و در واقع فقط نسبت خاصی از تصویر را در نظر می گیرد و آن را تقریبا 1.5 برابر می کند. بنابراین حتما توجه داشته باشید که اگر از این حالت استفاده می کنید، تعداد پیکسل هایی که سنسور دوربین در اختیار شما قرار می دهد برای این امر کافی باشد.

به عنوان مثال اگر با یک دوربین 12 مگاپیکسلی مثل دوربین قدیمی D700 نیکون در حالت FX عکاسی می کنید، هنگامی که دوربین را روی حالت DX می گذارید، سنسور دوربین به 5 مگاپیکسل تغییر پیدا می کند و این کمتر از حداقل پیکسل های مورد نیاز برای بزرگ تر کردن عکس هنگام چاپ آن است. اگر می خواهید پس از ثبت تصویر بخش مشخصی از عکس را برش بدهید و به چاپ برسانید، دوربین شما باید از حداقل 6 مگاپیکسل پشتیبانی کند.

اگرچه در صورتی که با یک دوربین نیکون D810 در حالت DX عکاسی کنید، سنسور دوربین شما از 36 مگاپیکسل به 15/3 مگاپیکسل کاهش پیدا می کند؛ اما هنوز هم دست شما برای ایجاد تغییرات اندک یا برش عکس باز خواهد بود. اگر از این حالت روی دوربین استفاده می کنید یا به طور جداگانه از لنزهای مخصوص DX استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که دوربین شما فقط از بخش مرکزی سنسور استفاده می کند. پس حتما مواظب باشید که در همان لحظه ثبت تصویر ترکیب بندی مناسب را انجام بدهید تا با نتایج بدی مثل صورت های نصف و نیمه ثبت شده یا برش بد عکس روبرو نشوید. هنگامی که از لنزهای DX استفاده می کنید، قسمت هایی از سنسور که مورد استفاده قرار نمی گیرند به وسیله خود لنز مسدود می شوند، اما هنگامی که با یک لنز FX در حالت DX دروبین عکاسی می کنید، حتما باید تنظیمات دوربین خود را عوض کنید تا ناحیه ای از سنسور که مورد استفاده قرار نمی گیرد را سیاه ببینید.

فاصله کانونی لنز 200-70 میلی متری برای ثبت پرتره هایی زیبا کاملا ایده آل است. هنگامی که در مقیاس 200mm این لنز عکاسی می کنید، ضریب f را روی f/4 یا f/5.6 قرار دهید و سرعت شاتر را هم بین 1/200 تا 1/400 تنظیم کنید تا تصویری با وضوح بالا و پس زمینه ای تار داشته باشید. این لنز همچنین افزونه مخصوصی برای کم کردن لرزش دستان شما هنگام عدم استفاده از سه پایه دوربین دارد که در صورت در اختیار نداشتن این افزونه به شما پیشنهاد می کنیم حتما از سه پایه استفاده کنید. اگر هم به هیچ یک از این دو دسترسی نداشتید، می توانید از یک سطح ثابت مثل دیوار یا سطح میز استفاده کنید و با تکیه کردن به آن خود را تا جایی که ممکن است ثابت نگه دارید تا تصویری واضح ثبت کنید. چنین لنزی برای دوربین های کانن و نیکون همواره در دسترس عکاسان بوده است.

شما می توانید لنز 200-70 میلی متری با f/4 را با قیمتی به مراتب پایین تر از چنین لنزهایی با f/2.8 خریداری کنید. پس در صورتی که نیازی به عکاسی در ضریب های f گسترده تر ندارید، بهتر است که به گزینه ای مقرون به صرفه تر روی بیاورید که در عین حال کوچک تر و سبک تر هم است.

2. لنز 70-24 میلی متری با f/2.8

با داشتن این لنز فاصله کانونی متغیر و مناسبی در اختیار شما قرار می گیرد تا در حالت حرکت بتوانید عکس های خوبی ثبت کنید. این لنز امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد که یک عکاس عروسی در بیشتر موارد به آن نیاز دارد. با 70-24 میلی متری همه کار می توانید انجام دهید. رسیدن میهمانان به جشن یا تصاویر عریض تر (وایدتر) از صحنه های شادی و پایکوبی افراد حاضر در جشن یا حتی لحظه ترک کردن جشن به وسیله عروس و داماد را می توانید به راحتی با این لنز ثبت کنید.

از این لنز می توانید برای ثبت پرتره هم استفاده کنید و نتایج فوق العاده ای بگیرید. با استفاده از گستره 50 تا 70 میلی متر این لنز می توانید عکس های زیبایی مثل عکس زیر ثبت کنید. البته در نظر داشته باشید که همواره استفاده از لنزهای ثابت برای ثبت پرتره انتخاب بهتری خواهد بود، ولی لنز 24-70mm یکی از پرکاربردترین لنزها در طول مراسم عروسی خواهد بود.

بسکمک از عکاسان ترجیح می دهند برای ثبت تصاویر عریض (واید) در مراسم از لنزهای وایدتری مثل لنز 14-24mm با f/2.8 استفاده کنند که البته ضرورت چندانی ندارد. با در اختیار داشتن همین لنز 24-70mm هم می توانید تصاویر واید ثبت کنید و در صورت نیاز به تصویری وایدتر می توانید بعدا با استفاده از فتوشاپ چند عکس را در کنار هم قرار دهید و یک سراسرنما (پانوراما) درست کنید. در صورتی که تمایل به انجام چنین کاری دارید، باید مواظب باشید که تنظیمات نوردهی (Exposure) در تمام عکس ها ثابت باشد و برای گرفتن آن عکس ها خودتان هم در نقطه ای ثابت ایستاده باشید و فقط زاویه دوربین تغییر کند.

3. لنز ثابت 85mm

این لنز یکی از بهترین لنزها برای ثبت پرتره های فوق العاده از عروس و داماد، ساقدوش ها، میهمانان یا گروه های کوچک است. از آنجایی که این یک لنز ثابت است، شما برای ثبت تصاویر بهتر و زوم کردن باید از پاهای خودتان استفاده کنید و به طرف سوژه حرکت کنید یا از آن دور شوید، اما تمام این تلاش های اضافه ارزشش را دارد و تصویری به مراتب تمیزتر و با پس زمینه ای بهتر به دست می آورید. همچنین در شرایط نوری ضعیف این لنز بسیار پرقدرت است.

اگر دوربین خود را به خوبی بشناسید، تنها با داشتن این لنز ثابت می توانید تمام مراسم را بدون هیچ دردسری عکاسی کنید و عکس های زیبایی هم ثبت کنید؛ زیرا لنز 85 میلی متری ثابت کاملا سریع، کوچک و قابل اعتماد است.

برای دوربین های کانن و نیکون این لنز با هر دو ضریب f/1.8 و f/1.4 در دسترس است که نمونه f/1.4 حدود سه برابر گران تر از f/1.8 آن است. همچنین برای دوربین های کانن یک گزینه دیگر با f/1.2 هم در دسترس است. در این مورد هم نیازی نیست که حتما هزینه زیادی پرداخت کنید و لنز 85 میلی متری با f/1.8 از پس تمام کارها بر می آید.

4. لنز 35mm

لنز 35 میلی متری با f/1.4 همواره می تواند یکی از بهترین سرمایه گذاری های هر عکاس باشد. این یک لنز تطبیق پذیر و همه کاره است که به وسیله آن می توانید از تمام مراحل آماده شدن عروس و خوش و بش کردن او با اطرافیان و اعضای خانواده اش عکاسی کنید. از آنجایی که بیشتر این اتفاقات در اتاق های کوچک و فضای بسته اتفاق می افتد، لنز 35 میلی متری به شما کمک می کند تا تصاویر وایدی ثبت کنید که اعوجاج بزرگنمایی شده فاصله کانونی 24 میلی متری را هم ندارد.

این لنز بسیار سریع است و تصاویر فوق العاده واضحی ثبت می کند؛ بنابراین هرگز شما را نا امید نمی کند. با در اختیار داشتن این لنز می توانید در مواقعی که اطراف عروس و داماد شلوغ است، بدون هیچ نگرانی تا حد امکان به سوژه نزدیک شوید و تصویر مورد نظر خود را ثبت کنید. همچنین اگر نور کافی در اختیار نباشد و زمان کمی هم داشته باشید و نتوانید از فلش خارجی استفاده کنید، این لنز تا f/1.4 گشوده می شود و شما می توانید در نور کم عکس های مناسبی با آن ثبت کنید.

طبق تحقیقات، دید واقعی انسان نزدیک به فاصله کانونی 40 میلی متر است؛ بنابراین لنز 35 میلی متری بسیار نزدیک به دید طبیعی ما آدم ها است و تصاویری نزدیک به دید طبیعی ما ثبت می کند. عکس های ثبت شده حالتی به بیننده القا می کند که انگار خود او در آن مکان حضور دارد. این یکی از عوامل مهم برای ثبت عکس عروسی خوب است، زیرا حالت یک داستان مستند به عکس های شما خواهد داد.

لنز 35 میلی متری هم با ضریب های f متفاوت و قیمت های متفاوتی عرضه می شود، مقرون به صرفه ترین آن ها لنز 35 میلی متری با ضریب f/1.8 است که در عین عملکرد فوق العاده، از نظر فیزیکی هم اندازه مناسبی دارد.

اگر در مجموعه لنزهای شما لنز 50 میلی متری وجود دارد، می توانید آن را جایگزین لنز 35 میلی متری این لیست کنید. البته انتظار نداشته باشید که لنز 50 میلی متری همان قدرت مانوری که یک لنز 35 میلی متری در اتاق های کوچک به شما می دهد را در اختیارتان بگذارد. اما تقریبا تمام امکانات دیگر یک لنز 35 میلی متری را به شما خواهد داد.

5. لنز ماکرو 100mm یا 60mm

اگر قرار است عکس هایی نزدیک و با جزئیات بالا از جواهرات و حلقه های عروس و داماد ثبت کنید، حتما به یک لنز ماکرو نیاز دارید. شما می توانید هنگامی که عروس در حال آماده شدن است، با استفاده از این لنز از جواهرات و دیگر متعلقات او عکاسی کنید. همچنین اگر در لباس عروس جواهراتی به کار رفته است، می توانید از لنز ماکرو برای ثبت دقیق تر آن ها کمک بگیرید. در صورت وجود نور مناسب می توانید از لنزهای ماکرو برای ثبت پرتره هم استفاده کنید. بنابراین اگر از لنز ماکرو 60 میلی متری استفاده می کنید، می توانید روی قدرت مانور آن برای فضاهای جمع و جورتر حساب ویژه ای باز کنید و برای مقاصد دیگری به جز عکاسی از جزئیات هم از آن استفاده کنید. البته هر دو لنز ماکرو 105 میلی متری (100میلی متری در دوربین های کانن) و 60 میلی متری تا ضریب f/32 را هم پشتیبانی می کنند که برای عکاسی از چشم انداز ها و مکان های خاص در حالتی که نور آفتاب شدید وجود داشته باشد، بسیار کاربردی هستند.

بعضی عکاسان هنگامی که به لنز 200-70 میلی متری دسترسی نداشته باشند از لنز ماکرو 105 میلی متری به عنوان جایگزین استفاده می کنند. اگر از این لنز در حالت DX دوربین استفاده کنید، به فاصله کانونی 157/5 میلی متر دست پیدا می کنید که به شما این اجازه را می دهد تا از فاصله ای مناسبی تصاویر خوبی از سوژه های مورد نظر ثبت کنید.

شما به عنوان یک عکاس چه لنزهایی را با خود حمل می کنید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / digital-photography-school.com
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2047

به "لنزهایی برای عکاسی از مراسم عروسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنزهایی برای عکاسی از مراسم عروسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید