قدرت باورنکردنی دوربین ناسا در نمایش جزئیات نیمه تاریک ماه

به گزارش مجله عکسها، این تصاویر موزاییکی بدست آمده به وسیله LROC دوربین مدارگرد شناسایی ماه، که از سال 2009 فعالیت می نماید و از ShadowCam، ابزار ناسا روی فضاپیمای KARI موسسه تحقیقات هوافضای کره به نام Danuri که در آگوست 2022 پرتاب شد، ایجاد شد. ShadowCam به وسیله Malin Space Science Systems و دانشگاه ایالتی آریزونا توسعه داده شد.

قدرت باورنکردنی دوربین ناسا در نمایش جزئیات نیمه تاریک ماه

به گزارش خبرآنلاین، LROC می تواند تصاویر دقیقی از سطح ماه بگیرد، اما توانایی محدودی برای عکاسی از قسمت های سایه دار ماه که هرگز نور مستقیم خورشید را دریافت نمی نمایند، دارد. این منطقه ها به عنوان منطقه ها دائمی سایه شناخته می شوند. ShadowCam دویست برابر از LROC به نور حساس است و می تواند در این شرایط بسیار کم نور با موفقیت کار کند و ویژگی ها و جزئیات زمین را که برای LROC قابل مشاهده نیستند آشکار کند. ShadowCam به نور خورشید منعکس شده به وسیله ویژگی های زمین شناسی ماه یا زمین برای ثبت تصاویر در سایه ها متکی است.

با این حال، حساسیت ShadowCam به نور باعث می گردد که قادر به گرفتن تصاویری از بخش هایی از ماه که مستقیماً روشن شده اند، نباشد. تحلیلگران می توانند با هر دوربین بهینه سازی شده برای شرایط نوری خاص که در نزدیکی قطب های ماه یافت می گردد، تصاویر هر دو ابزار را برای ایجاد یک نقشه بصری جامع از زمین و ویژگی های زمین شناسی روشن ترین و تاریک ترین بخش های ماه ترکیب نمایند.

با دوربین موزاییکی، منطقه های که همواره تاریک هستند، مانند کف داخلی و دیواره های دهانه شاکلتون، به علت تصاویر ShadowCam با چنین جزئیاتی قابل مشاهده هستند. در مقابل، منطقه ها نور خورشید در این دوربین موزاییکی، مانند لبه و کناره های دهانه، حاصل تصاویر جمع آوری شده به وسیله LROC است.

ناسا می تواند با ShadowCam، منطقه ها سایه دار دائمی ماه را با جزئیات بیشتر از آنچه قبلا ممکن بود به تصویر بکشد و به دانشمندان دید بسیار بهتری از منطقه قطب جنوبی ماه ارائه دهد. این منطقه هرگز به وسیله انسان کاوش نشده است و برای علم و اکتشاف بسیار مورد توجه است، زیرا تصور می گردد که حاوی رسوبات یخ یا سایر مواد منجمد است. دانشمندان معتقدند لایه هایی از ذخایر یخی میلیون ها یا میلیارد ها سال در ماه وجود داشته اند و توانایی مطالعه نمونه ها می تواند درک ما از چگونگی تکامل ماه و منظومه شمسی را بیشتر کند. ذخایر یخی بعلاوه می توانند به عنوان یک منبع مهم برای اکتشاف عمل کند، زیرا از هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است که می تواند برای سوخت موشک یا سیستم های پشتیبانی حیات استفاده گردد.

یک نقشه کامل تر از منطقه قطب جنوبی ماه برای کوشش های اکتشافی سطحی آینده در آن، مانند ماموریت های VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) و ماموریت های Artemis که انسان ها را به سطح ماه باز می گرداند و حضور طولانی مدت در ماه را ایجاد می نماید، ارزشمند است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1402 بروزرسانی: 29 شهریور 1402 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2395

به "قدرت باورنکردنی دوربین ناسا در نمایش جزئیات نیمه تاریک ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت باورنکردنی دوربین ناسا در نمایش جزئیات نیمه تاریک ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید