فوائد تخمه آفتابگردان در سلامت

به گزارش مجله عکسها، تخمه یا دانه آفتابگردان خواص درمانی فراوانی، از جمله پیشگیری از رسوب کلسترول، خواص ضد التهابی، خواص پاکسازی عروق، و غیره دارد. در این مقاله فوائد بیشتری از آن را در سلامت معرفی خواهیم کرد.

فوائد تخمه آفتابگردان در سلامت

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

تخمه یا دانه آفتابگردان خواص درمانی فراوانی، از جمله پیشگیری از رسوب کلسترول، خواص ضد التهابی، خواص پاکسازی عروق، و غیره دارد. در این مقاله فوائد بیشتری از آن را در سلامت معرفی خواهیم کرد.

سالیان زیادی است که نوع بشر از خواص تغذیه ای و فوائد دانه آفتابگردان در سلامت بهره می برد. می توان از آن به اسم میان وعده مغذی تا روغن پخت و پز مورد استفاده قرار داد و یا می توان آن را به وعده های غذایی اضافه نمود تا بافت و طعم خاصی به غذا بخشد. این تخمه ها که از گل آفتابگران بسیار زیبا بدست می آیند، به رنگ سیاه و یا سبز مایل به خاکستری بوده و در پوسته خاکستری و یا سیاه احاطه شده اند. نام علمی آن آکن یا فندقه (achene) است که منابعی غنی از مواد مغذی مهمی هستند که برای رشد و نمو و داشتن یک زندگی سالم مفید می باشند. خواص مختلف تخمه آفتابگردان در سلامت به توضیح ذیل است:

شگفتی های تخمه آفتابگردان

فوائد مختلف مرتبط با سلامت تخمه آفتابگردان می تواند به اندازه بالای سطوح ویتامین E، سلنیوم، پروتئین، فولات، مهمیم و ویتامین های موجود در آن نسبت داده شود.

حذف یا از بین بردن کلسترول بد

یکی از دلایل اصلی مسائل قلبی افزایش کلسترول در شریان ها است. دو نوع کلسترول وجود دارد که عبارتند از: لیپوپروتئین های با چگالی بالا، که به طور عامیانه به آنها کلسترول خوب گویند و لیپوپروتئینهای با چگالی پایین، که تحت اسم کلسترول بد شناخته می شوند. تجمع کلسترول بد، موجب جمع و کوچک شدن عروق شده، در نتیجه فشار مورد احتیاج جهت پمپ خون به وسیله آنها را افزایش می دهد. این امر بار بیش از حدی را بر دوش قلب گذاشته و به بیماری های قلبی منجر می شود.

اگرچه روغن دانه آفتابگردان، ماهیتاً چرب است، اما از نوع چربی های اشباع نشده با چند پیوند دوگانه (پلی) است. این چربی ها سطوح LDL (کلسترول بد) را افزایش نمی دهند و در نتیجه برای بدن انسان مضر نمی باشند. در واقع، اسیدهای چرب امگا 6 موجود در دانه های آفتابگردان به پیشگیری از بیماری های قلبی یاری می نمایند.

روغن دانه آفتابگردان بعلاوه حاوی مواد شیمیایی گیاهی تحت اسم فیتواسترول بوده، که به کاهش کلسترول تجمع یافته هم یاری می نمایند.

از بین بردن رادیکالهای آزاد

رادیکال های آزاد، اتمهایی با 1 الکترون کمتر در مدار خود نسبت به حالت طبیعی می باشند. آنها بسیار ناپایدار بوده و با نزدیکترین اتم های مجاور خود واکنش نشان داده و به اصطلاح غیر علمی یک الکترون را از آنها می دزدند. اتمی که با آن واکنش می دهد، سپس به یک رادیکال آزاد تبدیل شده و زنجیره ای از واکنش ها را راه اندازی می کند که می تواند پیامدهای مرگباری به همراه داشته باشند. رادیکال های آزاد با کلسترول خوب واکنش نشان داده و موجب از دست رفتن آن شده و در نتیجه به سلامت قلب آسیب وارد می سازند. رادیکالهای آزاد بعلاوه با رشد سرطانی در ارتباط می باشند.

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که حتی بعد از آنکه یک الکترون از دست دادند، پایدار باقی می مانند. بنابراین، به واکنش زنجیره ای اکسیداسیون به وسیله واکنش با رادیکال های آزاد سرانجام می دهند. روغن دانه آفتابگردان سرشار از ویتامین Eیعنی برترین منبع آنتی اکسیدانها بوده و رادیکالهای آزاد را تا حد زیادی کاهش می دهد.

خواص ضد التهابی

التهاب یک بخش ضروری از سیستم ایمنی بدن ما است. با این حال، التهاب بیش از حد و مداوم مضر بوده و موجب بروز بیماری هایی مانند تب یونجه، تصلب شرایین، آرتریت روماتوئید، و غیره می شود. ویتامین E نشان داده شده است که دارای خواص ضد التهابی بسیار عالی است، که به کاهش شدت و خطر ابتلا به این بیماری ها یاری می کند.

پیشگیری از سرطان

روغن دانه آفتابگردان حاوی سلنیوم یعنی یک ماده حیاتی است که به اندازه کم مورد احتیاج بدن می باشد. سلنیوم ترمیم DNA، را تسهیل بخشیده که به پیشگری از سرطان یاری می کند. این روغن به از بین بردن و فروپاشی سلول های بدنی مسن و احتمالاً سرطانی یاری نموده و شوره سر را کاهش می دهد.

حفظ، ترمیم و تشکیل بافت

اسیدهای آمینه که پروتئین ها را تشکیل می دهند، مسئول فرایند تشکیل و بازسازی بافت می باشند. روغن آفتابگردان حاوی بسیاری از اسیدهای آمینه مهم بوده و در نتیجه تا حد زیادی به این امر یاری می کند.

روغن آفتابگردان بعلاوه دارای ترکیبات ویتامین B شناخته شده تحت اسم فولات می باشد. این ترکیبات تشکیل سلول های خونی تازه را تسهیل ساخته، ظرفیت حمل اکسیژن و ایمنی را بهبود می بخشند.

تأثیر شل نمایندگی یا آرامش بخشی

روغن آفتابگردان بعلاوه دارای مهمیم (Mg) است. مهمیم از ورود کلسیم (CA2 +) به جریان خون جلوگیری می کند. CA2 + موجب می شود سلول های عصبی بسیار حساس شده، که این امر می توند به اسپاسم های عضلانی، فشار خون بالا و غیره منجر شود. وجود مهمیم به قدر کافی این احتمال را بی اثر ساخته و تأثیری شل نماینده و آرامش بخش برجای می گذارد.

مهمیم بعلاوه موجب کاهش شانس ابتلا به آسم و سردردهای میگرنی شده و وجود آن برای سلامت اسکلتی اهمیت دارد. دانه های آفتابگردان اندازه سالمی مهمیم را تأمین می سازند.

فوائد دانه آفتابگردان در سلامت می تواند با قرار دادن آنها به اسم بخشی از رژیم غذایی روزانه فرد بدست آیند. این تخمه ها را می توان به صورت خام و یا بو داده به اسم یک میان وعده سالم و راحت مصرف کرد و یا می توان به انواع سالاد، نان و پنکیک اضافه نمود. این تخمه را می توان به راحتی در فروشگاه ها و سوپرماکتها تهیه کرد و می توان برای مدت زمان طولانی نگهداری نمود. مصرف آنها پیشگیری از چندین مشکل مربوط به سلامت را تضمین ساخته و زندگی سالم و طولانی را پیشکش می کند.

منبع: راسخون
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1935

به "فوائد تخمه آفتابگردان در سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوائد تخمه آفتابگردان در سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید