شرط عبور بی دردسر از پاییز و زمستان ویروسی

به گزارش مجله عکسها، معاون درمان وزارت بهداشت، ضمن تشریح شرایط ویروس کرونا و آنفلوانزا در کشور، گفت: قطعاً پاییز و زمستان آسوده ای برای ما نخواهد بود، مگر اینکه مردم دستورالعمل ها را رعایت نمایند.

شرط عبور بی دردسر از پاییز و زمستان ویروسی

به گزارش خبرنگاران از مهر، قاسم جان بابایی، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به تعداد بالای فوتی های روزانه ناشی از بیماری کرونا، اضافه نمود: بسیاری از این فوتی ها قابل پیشگیری است.

وی اضافه نمود: اکنون بعضی جوان ها و حتی افرادی که بیماری زمینه ای ندارند جزو فوتی های ناشی از این بیماری هستند و متأسفانه در بخش ها افراد میانسال و جوان هم بستری هستند.

جان بابایی با اشاره به اینکه ویروس کرونا تغییر ماهیت پیدا نکرده و قدرت بیماری زایی آن مانند گذشته، قوی است و ضعیف نشده است، ادامه داد: رعایت نکردن فاصله اجتماعی و مسائل بهداشتی موجب افزایش میزان مرگ و میر شده است.

وی اضافه نمود: هر کشوری به هر علتی محدودیت ها و دستورالعمل ها را نادیده بگیرد بلافاصله بیماری کرونا در آنجا اوج می گیرد و موجب افزایش بستری ها و مرگ و میر می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در خرداد 99 به علت رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم، مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا به حدود 30 نفر رسید و آمار خوبی داشتیم، اما بلافاصله پس از تعطیلات عید فطر، آمار فوتی ها افزایش یافت.

جان بابایی اضافه نمود: با توجه به آمارها، میزان فوتی ها آمار تنگاتنگی نسبت به تعطیلی ها دارد و چند روز پس از تعطیلات، افزایش مراجعان سرپایی و بستری و مرگ و میر را داریم.

وی با اشاره به اینکه روزانه بیش از 500 بستری بیمار کرونا در تهران داریم، از مردم خواست مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت نمایند تا بار بیماری ناشی از کرونا کاهش یابد.

جان بابایی با بیان اینکه حدود دو هزار تخت ویژه را راه اندازی کردیم، اضافه نمود: در بعضی از موارد، بیماران همزمان علاوه بر بیماری معمولی دچار بیماری کرونا هم هستند بنابراین تفکیک صد درصدی بیماران کرونایی از بیماران غیرکرونایی، امکان پذیر نیست، اما در همه بیمارستان ها بخش ویژه کرونا را داریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: پیش از عید، سه هزار نفر به کادر درمانی اضافه شدند و بر اساس دستور رئیس جمهور، هفت هزار نفر دیگر در شرف استخدام هستند.

وی ادامه داد: اکنون از نظر تعداد نیروی انسانی درمانی، چالش جدی نداریم، اما از نظر خستگی و فرسایش، مسأله جدی داریم.

جان بابایی اضافه نمود: ستاد استانی کرونا به طور متوسط در هر استان بین 70 تا 80 جلسه داشت و رئیس جمهور هم در ستاد ملی کرونا حداقل هفته ای دو بار جلسه رسمی و چند جلسه کارشناسی دارد.

وی اضافه نمود: اکنون ستاد ملی کرونا به نقطه ای رسید که می خواهد محدودیت های بیشتری را ایجاد کند و قرار است اختیارات استانداران در این زمینه بیشتر گردد.

جان بابایی با اشاره به اینکه بیشتر مدارس به صورت مجازی در حال برگزاری است، گفت: دانشگاه ها هم این گونه است، اما متأسفانه مسافرت ها و برگزاری مراسم ها بی رویه است که شنبه تصمیماتی در این باره گرفته می گردد.

وی با اشاره به اینکه در موارد زیادی از کادر بیمارستانی دو بار و حتی سه بار به بیماری کرونا مبتلا شدند، اضافه نمود: مواردی داشتیم که مبتلایان دوباره، بدحال تر شدند و علائم بالینی شدیدتری داشتند و این نشان می دهد که ممکن است واکسن این بیماری تأثیر زیادی در ایمن کردن افراد نداشته باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: تا کنون هیچ تغییری در ساختار ویروس کرونا اتفاق نیفتاده است ودر کنار رعایت شیوه نامه های بهداشتی، یکی از مهم ترین مؤلفه ها در جهان؛ ایجاد محدودیت هاست.

جان بابایی درباره میزان ذخیره دارو در کشور، گفت: در حال حاضر از نظر دارو مسئله ای نداریم و این بیماری مراقبت درست لازم دارد و مسأله ای که موجب بهبود بیماران می گردد زحمات کادر پرستاری و پزشکان است.

وی ادامه داد: زمانی برای داروی فاویپیراویر و رمدیسیور تبلیغات زیادی انجام شد و در طول زمان با اینکه این دارو در اختیار بیمارستان ها هست هنوز میزان فوتی در کشور بالاست و مطالعاتی که این دو دارو بتواند موجب کاهش مرگ و میر در این بیماری گردد اصلاً وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت، با بیان اینکه مؤثر ترین درمان، مراقبت های کادر پرستاری است ادامه داد: تزریق سرم، داروهای ضد التهاب مثل کورتون و اینترفرون و کنترل مسائل بیمار موجب بهبود آنان می گردد.

جان بابایی گفت: در حال حاضر داروهایی که ثابت شده موجب کاهش مرگ و میر می شوند مانند داروهای ضد التهاب، ضد لخته و آنتی بیوتیک ها به اندازه کافی در داخل کشور موجود است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین نگرانی ها؛ تخت های بیمارستانی است اضافه نمود: اگر تعداد بیماران کرونایی افزایش پیدا کند، بیمارستان های ما جوابگو نخواهند بود و ممکن است گروه های دیگر مثل بیماران سرطانی و سکته های قلبی و مغزی آسیب ببینند و مکلف هستیم به آنها خدمت رسانی کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت، درباره پیش بینی ماه های بعد هم گفت: ما تابستان بسیار سختی داشتیم و قطعاً پاییز و زمستان آسوده ای برای ما نخواهد بود مگر اینکه مردم دستورالعمل ها را رعایت نمایند.

جان بابایی ادامه داد: میزان انتقال ویروس کرونا خیلی بیشتر از آنفلوانزاست و قطعاً با ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت های ایجاد شده، حداقل مانع از شیوع و گسترش آنفلوآنزا به صورت جدی خواهیم شد.

وی اضافه نمود: کشورهایی مثل برزیل که الان زمستان را پشت سر گذاشته اند، آمار آنفلوانزا در آنجا بسیار کمتر بوده است.

معاون وزیر بهداشت، از مردم درخواست کرد برای تهیه واکسن آنفلوانزا خودشان را اذیت ننمایند چرا که بسیاری از مردم به این واکسن احتیاج نداشته و هزینه بی مورد انجام ندهند تا بازار سیاه برای این واکسن ایجاد نگردد.

وی از استانداران کشور درخواست کرد که اواخر هفته مراکز تفریحی، پارک ها و مکان هایی که امکان ایجاد محدودیت را دارد، این کار را انجام دهند تا موجب شکستن چرخه بیماری شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1331

به "شرط عبور بی دردسر از پاییز و زمستان ویروسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط عبور بی دردسر از پاییز و زمستان ویروسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید