سیارکی که تغییر رنگ می دهد

به گزارش مجله عکسها به نقل از سی نت، سیارک 6478 Gault یک نمونه عجیب است. این سیارک شبیه ستاره های دنباله دار، دنباله ای از گرد و غبار دارد و حتی عجیب تر آنکه رنگش از قرمز به آبی تغییر می نماید.

سیارکی که تغییر رنگ می دهد

به همین دلیل محققان MITدر بیانیه ای اعلام کردند این نخستین باری است که دانشمندان یک سیارک با قابلیت تغییر رنگ را به طور واقعی رصد نموده اند.

البته این تغییرات با چشم غیر مسلح چندان محسوس نیست. ستاره شناسان در طیف کوتاه نور مادون قرمز فعالیت های سیارک را رصد نموده اند و البته چشم انسان نیز نمی تواند این نور را ببیند.

مایکل ماسرت یکی از دانشجویان پسا دکترا دانشگاه MIT ویژگی تغییر رنگ این سیارک را یک مورد شگفت انگیز خواند. او در این باره می گوید: تصور می کنم ما سیارکی را رصد کردیم که گردوغبار قرمز رنگ آن در فضا از بین می رود و البته می توان لایه زیرین سیارک را دید که به رنگ آبی است.

این سیارک بین مریخ و ژوپیتر قرار گرفته است و نخستین بار در سال 1988 کشف شد اما دانشمندان توجهی به آن نداشتند. مشاهدات در اواخر 2018 و اوایل 2019 میلادی نشان داد این سیارک دو دنباله از گردوغبار دارد. چنین ویژگی میان سیارک ها بسیار نادر است.

آنالیز دقیق تر6478 Gault ویژگی تغییر رنگ ناگهانی آن را نیز نشان داد. دانشمندان معتقدند این سیارک با سرعت زیادی حرکت می نماید و گردوغبار سطح آن پراکنده و به این ترتیب مواد زیر آنها نمایان می گردد.

این تحقیق توسط گروهی از محققان MIT صورت گرفته و نتایج آن نیز در Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 443

به "سیارکی که تغییر رنگ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیارکی که تغییر رنگ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید