زمان شروع جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی

به گزارش مجله عکسها، بر اساس ماده قانونی که قانونگذار تصویب نموده است، برای آن که وجوه پرداختی جریمه های رانندگی به چرخه حمل و نقل بازگردد، مصوب شده است که 60 درصد از جریمه های وصول شده به سیستم راهداری و همچنین به شهرداری ها تعلق گیرد و 20 درصد نیز به صندوق دیات پرداخت گردد. 15 درصد از وجوه پرداختی جریمه های رانندگان به حساب پلیس راهور برای تجهیز خودرو و امکانات مورد احتیاج و 5 درصد نیز به حوزه فرهنگ ترافیک اختصاص می یابد.

زمان شروع جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی

به گزارش ایرنا، سردار سیدکمال هادیانفر در خصوص سهم پلیس راهور در مقابله با شیوع کرونا اضافه نمود: برابر قانون ماده 8 هوای پاک، خودرو هایی که بدون معاینه فنی هستند زمانی که از جلو دوربین ها هدایت و رانندگی عبور نمایند، روزانه 50 هزار تومان بدون استثنی جریمه می شوند.

وی ادامه داد: این قانون منجر شده بود تا مراجعات مردم به مراکز مغاینه فنی به ویژه در ایام نوروز افزایش یابد.

سردار هادیانفر اضافه نمود: از آنجا که سال جاری شرایط شیوع کرونا در کشور پیش آمد و با آمدن نوروز نیز بحث سفر ها در ذهن مردم تداعی می شود، مراجعه مردم به سمت مراکز معاینه فنی شدت گرفت.

وی ادامه داد: از موضوعاتی که در جاده ها توسط پلیس کنترل می شود، بحث معاینه فنی خودرو ها است، براین اساس به همه استان ها ابلاغ شد تا هیچ خودوریی تا 15 اردیبهشت ماه به دلیل نداشتن معاینه فنی توسط دوربین ها جریمه نشوند مگر اینکه این بیماری شدت بگیرد و در صورت برگشت به شرایط طبیعی قوانین به حالت اولیه خود باز شود.

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی گفت: از سوی دیگر اعلام شد تا افرادی که مدت قانونی گواهی نامه رانندگی آن ها به اتمام رسیده نیز تا 15 اردیبهشت ماه جریمه نشوند، زیرا از دیگر موضوعاتی که توسط پلیس در راه و جاده ها کنترل می شود، مدت قانونی گواهینامه های رانندگی است.

سردار هادیانفر اضافه نمود: پس از 15 اردیبهشت ماه شرایط به حالت اولیه باز می شود و افراد نی توانند برای تمدید تاریخ گواهی +10 و مراکز پزشکی برای انجام معاینات لازم مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: در موضوع کرونا همه دستگاه ها نقش ایفا نموده و یکی از سازمان هایی که نقش جدی در فاصله گذاری اجتماعی داشت، پلیس راهور بود.

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی اضافه نمود: براساس ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا از هشتم فروردین 99 ابلاغ شد تا فاصله گذاری اجتماعی در تردد بین شهر ها و استان ها اجرا شود، در استان و شهر ها معابر زیادی وجود دارد، بر این اساس بیش از 70 درصد معابر غیر ضروری را با موانع غیر طبیعی مسدود و 30 درصد معابر را برای کنترل تردد ها باز گذاشتیم.

سردار هادیانفر اضافه نمود: پلیس راهو 715 معبر ورودی را در سراسر کشور با استقرار گشت های پلیس به صورت شبانه روز با همکاری سازمان هلال احمر کنترل کرد تا گسستی در زنجیره بیماری و شیوع آن ایجاد شود.

وی گفت: به رغم اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا موضوع توقیف وسائل نقلیه به مدت یک ماه و جریمه 500 هزار تومانی برای افرادی که از دستور پلیس استنکاف می نماید را ابلاغ کرد، اما به همکاران خود تاکید کردیم تا جایی که ممکن است از برخورد های ارشادی و نه قهریه استفاده نمایند.

توقیف کمتر از 5 هزار خودرو در نوروز 99

رئیس پلیس راهور ناجا اضافه نمود: گزارش های دریافتی نشان داد حدود 480 هزار خودرو با توصیه و ارشاد و بدون اعمال قانون و جریمه از ادامه سفر بازداشته و به شهر های خود بازگشتند. کمتر از پنج هزار خودرو توقیف و 42 هزار وسیله جریمه 500 هزارتومانی شدند.

وی در خصوص تجهیزات پلیس راهور در روز های کرونایی گفت: در ابتدای شیوع بیماری کمبود تجهیزات بهداشتی در کشور وجود داشت که پلیس راهور نیز مشمول این کاستی ها شد و همکاران با کمبود شدید تجهیزات روبرو بودند، اما ایثارگرانه وارد عمل شدند و توانستند ماموریت خود را به خاتمه برسانند.

رئیس پلیس راهور گفت: در ابلاغ بعدی موضوع برطرف محدودیت در تردد های بین شهر ها در استان اعلام شد و 40 درصد بار پلیس کاسته شد و ابلاغ بعدی برطرف محدودیت بود و ماموریت ما در این بخش نیز به خاتمه رسید.

وی اضافه نمود: درابلاغ جدید که طرح فاصله گذاری اجتماعی و بحث اصناف و حمل و نقل عمومی مطرح شد پلیس راهور در این زمینه مسئولیتی نداشت مگر در محدودیت های شهری و تردد ها و طرح زوج و فرد که درنهایت سعی کردیم همگام با ستاد ملی مقابله با کرونا حرکت کنیم.

سردار هادیانفر ادامه داد: در زمینه طرح فاصله گذاری اجتماعی به گونه ای مدیریت شد تا مردم اقبالی به استفاده از وسائل نقلیه عمومی نشان نداده و از خودرو های شخصی خود استفاده نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1074

به "زمان شروع جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان شروع جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید