شروع به کار فناوری 5G روی شبکه واقعی از مشهد مقدس

به گزارش مجله عکسها، به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، روز گذشته 4 اسفندماه، هم زمان با میلاد باسعادت امام محمدتقی جوادالائمه (ع) آیین رونمایی از نخستین سایت 5G با مصارف عمومی در جوار حرم رضوی و با حضور مسؤولان و مدیران محلی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همراه اول و مخابرات ایران برگزار گردید.

شروع به کار فناوری 5G روی شبکه واقعی از مشهد مقدس

در این مراسم که شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، معاون استاندار و فرماندار خراسان رضوی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق و جمعی از مدیران همراه اول و مخابرات ایران حضور داشتند از دو سایت 5G همراه اول واقع در شهرداری منطقه ثامن مُشرف به حرم رضوی و کارخانه نوآوری مشهد رونمایی شد و این مناطق تحت پوشش فناوری اینترنت پرسرعت 5G همراه اول نهاده شد.

ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که به نیابت از شخص وزیر در این مراسم حضور داشت، ضمن تقدیر و تشکر از خانواده همراه اول که برای توسعه این فناوری همت گماشتند و انرژی صرف کردند، اذعان کرد: این اقدام همراه اول در راستای ایجاد بستر فناوری های نوین جهت اتصال کاربران به شبکه ملی اطلاعات و همچنین ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد کشور بوده که هر دو مورد از الزامات اسناد بالادستی از جمله سند چشم انداز افق 1404 کشور است.

وی فناوری نسل پنجم را بستری برای ایجاد خلاقیت و شکل گیری اقتصاد دیجیتال دانست و اظهار کرد: براساس مطالعات و پیش بینی های دنیای، فراگیری نسل پنجم در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد اما این موضوع به معنی آن نیست که باید منتظر شویم و دست روی دست بگذاریم، بلکه باید آمادگی لازم برای جذب تکنولوژی را در کشور ایجاد کنیم.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم، انتخاب نقطه شروعین ارائه 5G توسط همراه اول از شهر مشهد را بسیار هوشمندانه توصیف کرد و گفت: شعار محوری ما در شورای شهر مشهد شهر هوشمند، شهر امید و زندگی است؛ ارائه خدمات در زمینه هوشمندسازی شهر مشهد احتیاج به زیرساخت ها و بسترهایی دارد که این قبیل اقدامات همراه اول، جزو الزامات موفقیت ما در جهت مدیریت شهری است.

محمدرضا کلایی، شهردار مشهد نیز اقدام همراه اول برای انتخاب مشهد جهت راه اندازی فناوری 5G را درست برشمرد و گفت: برای توسعه خدمات ارتباطی در کنار شما هستیم؛ ضمن اینکه تفاهمنامه مشترکی نیز با همراه اول داریم تا بتوانیم زیرساخت های مبتنی بر فیبرنوری را به عنوان یک بهره بردار و به وسیله شرکتی مشترک، در اختیار این اپراتور قرار دهیم تا زمینه رشد خدمات ارتباطی بیش از پیش تسهیل گردد.

بابک تراکمه، عضو هیأت مدیره همراه اول نیز در این مراسم ضمن تقدیر از اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور که اپراتورها را به سمت توسعه نسل های جدید تکنولوژی کشانده است، اظهار کرد: همراه اول از سال 1396 که یوزکیس هایی مبتنی بر فناوری 5G ارائه داد، دغدغه توسعه این نسل با تکیه بر توان داخلی و تسلط بر آن را داشت.

مرتضی طاهری بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول به عنوان سخنران پایانی ضمن بیان اینکه همراه اول در راه توسعه فناوری 5G راهِ سخت را در پیش گرفت تا جوانان این مرز و بوم بر این تکنولوژی مسلط شوند، اظهار کرد: راه ساده تر این بود که همه کار را به وندورهای خارجی بسپاریم و ظرف یک ماه این فناوری را روی شبکه پیاده سازی کنیم. هدف مان این است که زندگی باکیفیت تری برای مردم عزیزمان فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه قبل از این مراسم 174 مشترک عادی با گوشی خودشان به هر دو سایت 5G ما در مشهد متصل شدند و این بهترین اتفاق برای ما بود، عنوان نمود: همراه اول با شعار تحقق رؤیای دیجیتال همیشه درصدد بوده تا به روزترین سرویس هایی که در دنیا بهره برداری می گردد را ارائه دهد و از این جهت هفته آینده سایت های 5G در چند نقطه تهران و همچنین بزودی در شهرهای تبریز، اصفهان، اهواز، شیراز و کیش زیر بار می فرایند.

گفتنی است، مشترکان همراه اول که دارای گوشی 5G هستند می توانند در نقاط تحت پوشش از جدیدترین و سریع ترین اینترنت دنیا استفاده نمایند؛ همچنین برای سایر مشترکان که گوشی 5G ندارند به وسیله مودم و سرویس وای فای امکان استفاده از این فناوری وجود دارد.

همراه اول بحث مطالعه و ورود به فناوری 5G را از سال 1395 شروع نموده و با استفاده از توان داخلی شامل تیم های فنی اپراتور و شرکت های ایرانی، فرآیند بومی سازی این فناوری را پیش برده و هم اکنون نیز راه اندازی عمومی سایت های 5G را بدلیل توجه ویژه به تمرکززدایی و عدالت ارتباطی از شهر مشهد مقدس شروع نموده است.

فناوری نسل پنجم نیز مانند هر نسل از تکنولوژی های ارتباطی، با ارائه قابلیت های چشم گیری نظیر تحقق سه مؤلفه کلیدی پهنای باند زیاد، پایداری بالا در ارتباطات انبوه و نرخ تأخیر بسیار پایین جهت زندگی انسان ها را مدرن تر و انقلابی در ایجاد ارتباطات دیجیتال ایجاد خواهد نمود.

در حالی که توجه نسل های گذشته ارتباطی بیشتر بر نحوه اتصال گوشی های هوشمند و ایجاد تجربه کاربری مطلوب تر در استفاده از این ابزار بود اما نسل پنجم، فناوری است که با رویکرد هوشمندسازی ارکان مختلف دنیای واقعی، به دنبال خلق تجربه های نابی از مفهوم شهر هوشمند با اتصال تمامی دستگاه های هوشمند به یکدیگر است.

بنابراین با توسعه و پیاده سازی این نسل جدید از فناوری در هسته شبکه های ارتباطی، مفاهیم بدیعی چون اینترنت اشیا و هوش مصنوعی با سرعت بسیار بالا فرصت بروز و ظهور یافته و یک گام به سوی تحقق رؤیای دیجیتال که یکی از آرزوهای بلند بشر مدرن است، برداشته می گردد.

بزرگترین شرکت های مخابراتی دنیا نیز اکنون به شدت در حال رقابت برای راه اندازی فناوری نسل پنجم در شبکه های ارتباطی خود هستند زیرا علاوه بر فراهم کردن فاکتورهای هوشمندسازی همه جانبه، زمینه ساز تماس های صوتی و تصویری باکیفیت و پخش های باکیفیت موبایلی است.

با وجود اینکه گزارش های دنیای پیش بینی کردند تا سال های 2024 و 2025 همچنان تکنولوژی نسل چهارم رو به بلوغ باشد، اما همراه اول با احتیاجسنجی از صنایع کشور، از سال 1395 با مشارکت مراکز علمی و پژوهشی به سمت تعریف سرویس های کاربردی مختلف مبتنی بر 5G رفت.

شرکت ارتباطات سیار ایران به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور و با مأموریت تحقق رؤیای دیجیتال، از سال 1395 بحث تسلط بر فناوری 5G را طرح ریزی و در سال 1396 قراردادهایی را با نوکیا و اریکسون در این زمینه منعقد و در نمایشگاه تلکام 1396 هم یوزکیس هایی را با یاری دانشگاه های تربیت مدرس و صنعتی شریف در این نسل ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1594

به "شروع به کار فناوری 5G روی شبکه واقعی از مشهد مقدس" امتیاز دهید

863 کاربر به "شروع به کار فناوری 5G روی شبکه واقعی از مشهد مقدس" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع به کار فناوری 5G روی شبکه واقعی از مشهد مقدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید