خبرنگاران شب کاری آرایشگران سنندج برای دور زدن قانون

به گزارش مجله عکسها، سنندج - خبرنگاران - اجازه فعالیت مجدد مشاغل پرخطر همچون آرایشگاه های زنامه و مردانه هنوز از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا صادر نشده ولی با این وجود تعدادی از آنها در بعضی شهرها مثل سنندج شبانه فعالیت می نمایند.

خبرنگاران شب کاری آرایشگران سنندج برای دور زدن قانون

انسان ها به عنوان میزبان های کرونا از مهمترین و اصلی ترین عامل انتقال این بیماری نوظهور به شمار می فرایند و ماندن در خانه و کاهش حدبیشتری حضور آنها در اجتماع هم تاثیرگذارترین راه حل برای نابودی این بیماری محسوب می گردد.

بیش از 200 کشور درگیر این بیماری شدند که در همه آنها عدم حضور مردم در اجتماع مورد تاکید قرار گرفته و حتی در بعضی از آنها قرنطینه اجباری اجرایی شده است و ایران هم ابتدا با اجرای طرح های فاصله گذاری اجتماعی و سپس فاصله گذاری هوشمند به جنگ با این ویروس رفته تا اینگونه زنجیره انتقال این بیماری را قطع کند.

هشتم فروردین سال جاری طرح فاصله گذاری اجتماعی در کشور شروع شد و قرار بود تا 15 فروردین به طول انجامد که این اقدام تا 23 سپس تا خاتمه فروردین هم ادامه یافت، در این برنامه با هدف کاهش تماس ها و عدم برگزاری اجتماعات و ترددهای غیرضروری تعداد زیادی از واحدهای صنفی به غیر از واحدهای حوزه مواد غذایی، خوراکی، بهداشتی و دارویی تعطیل شدند.

ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا از 23 فروردین به بعد هم طرح فاصله گذاری هوشمند را شروع کرد که در آن بخشی از اصناف کم خطر فعالیت شان را از سر گرفتند و بازگشایی واحدهای پرخطر هم موکول به عادی شدن شرایط حاکم بر کشور شد.

جنگ با سلامتی بجای مبارزه با کرونا

در این بین آرایشگاه های زنانه و مردانه جزو مشاغلی هستند که براساس تصمیم ستاد ملی کرونا تا عادی شدن شرایط امکان فعالیت ندارند ولی با این وجود بعضی از آنها پا روی این ممنوعیت گذاشته و شبانه و دور از چشم بازرسان و ناظران کرکره واحد خود را بالا می زنند.

باورش سخت است وقتی می شنویم آرایشگاهی ساعت پنج بامداد که هوا هنوز تاریک است باز می گردد به خیال اینکه توانسته محدودیتی را دور بزند مشتری های خود را می پذیرد غافل از اینکه با اینکار پا به میدان جنگ با سلامتی خود، خانواده و دیگر افراد جامعه گذاشته است.

البته این مشکل از اینجا نشات می گیرد که زنانی در جامعه ما هستند که تنها یاد گرفتند ظاهرشان را حفظ نمایند و اگر رنگ موهایشان برود و ناخن های دراز کاشت شده آنها کج و معوج گردد و ابروهای هاشور زده و تتوی آنها احتیاج به ترمیم داشته باشد، فاجعه ای بدتر از شیوع کرونا برای آنها روی داده لذا اگر از آسمان هم سنگ ببارد راهی برای رفتن به آرایشگاه پیدا می نمایند.

افرادی که مدت هاست با سلامتی خود خداحافظی نموده و این روزها هم نه تنها کرونا را جدی نمی گیرند بلکه سلامتی خانواده هایشان را هم به خطر می اندازند.

زنان قاجاری

آرایشگاه ها که تعطیل شد تشبیه زنان امروز به بانوان دوران قاجار در فضای مجازی هم داغ و جوک، کلیپ ها و عکس های زیادی از چهره ژولیده زنان با سبیل های دوره قاجاری منتشر شد.

تعدادی از زنان تحمل این متلک ها و شوخی ها را نداشته و مدام پیگیر بازگشایی مجدد آرایشگاه ها بودند، چند روز پیش بود که در در یکی از گروه های تلگرامی سنندج، زنی با مسروری به دیگر زنان عضو گروه مژده می داد آرایشگری را می شناسد که از سد ممنوعیت گذشته و حاضر است مشتری بپذیرد فقط این کار در ساعتی که هوا هنوز روشن نشده، انجام می گردد.

خیلی ها مسرور و تعدادی هم به این اتفاق واکنش نشان دادند که این بازی با سلامت خود و دیگر افراد خانواده و جامعه ماست و موافقان در پاسخ به مخالفان بیان می کردند که موارد بهداشتی را رعایت می کنیم دیگر اتفاقی پیش نمی آید.

اگر رعایت موارد بهداشتی در آرایشگاه ها ممکن بود بی شک در لیست مشاغل کم خطر نه پرخطر قرار می گرفتند بنابراین اینجا نقش مردم برای ممانعت از اینگونه قانون گریزی ها پررنگ تر می گردد و انتظار می رود در چنین شرایطی حفظ سلامتی را در اولویت هر کار دیگری قرار داده و محکم در مقابل هنجارشکنان بایستیم.

یک طرف این مساله را زنان بی خیال و بی توجه به بیماری کرونا تشکیل داده و سوی دیگر این قضیه متصدیان آرایشگاه هایی هستند که فشار مالی وارد شده، آنها را مجبور به ادامه کار و گذشتن از سلامتی شان نموده است.

تمام آرایشگاه ها از شرایط مالی مطلوبی برخوردار نیستند واحدهایی که در مناطق حاشیه شهرها فعالیت می نمایند نرخ دستمزدشان به واسطه درآمد ضعیف مردم ساکن در این مناطق پایین تر است و بی شک این واحدها در شرایط شیوع کرونا آسیب بیشتری دیده اند.

حراج تجهیزات و وسایل آرایشگاه ها

صنف آرایشگری هم مانند دیگر واحدهای صنفی پرخطر از شرایط پیش آمده آسیب مالی زیادی دیدند و با توجه به اینکه بیشتر شاغلان در این حرفه از بیمه هم برخوردار نیستند امکان استفاده از بیمه بیکاری را هم ندارند.

به گفته رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه کردستان، 977 واحد آرایشگاه در استان دارای پروانه کسب هستند و صدور پروانه حدود 30 واحد هم در دست اقدام است.

پوران قادری اضافه نمود: از ابتدای اعلام تعطیلی آرایشگاه ها تا به امروز 2 واحد در استان بخاطر تخطی از مصوبات ستاد مدیریت کرونا، پلمب شدند و برای پنج واحد هم اخطاریه صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه آرایشگاه های استان به واسطه شیوع کرونا آسیب دیدند، اضافه نمود: خاتمه سال یکی از ایام پررونق کار آرایشگری است که به واسطه شیوع کرونا این فرصت از آرایشگران گرفته شد.

رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه کردستان با اعلام اینکه تا به امروز هیچگونه حمایتی از آرایشگران نشده است، گفت: فشار مالی وارد شده بر آرایشگران باعث شده تعدادی از آنها اقدام به باطل کردن پروانه کسب خود و فروش تجهیزات و وسایل موجود در واحدشان نمایند.

قادری یادآور شد: بیشتر واحدهای آرایشگاهی استان استیجاری است و تا به امروز حتی یک صاحب ملک در این حوزه اقدام به بخشش مبلغ اجاره ننموده است.

وی با اشاره به اینکه قشر آرایشگر همیشه در جامعه نادیده گرفته شده اند، گفت: علیرغم نقش تاثیرگذاری که این قشر دارند ولی همیشه مورد کم توجهی و عدم حمایت های دولتی قرار گرفتند.

رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه کردستان با بیان اینکه آرایشگران به مرور دچار مسائل جسمی زیادی می شوند، اضافه نمود: این روزها علاوه بر این ناراحتی های جسمی با سختی های مالی نیز روبرو شدند و کسی هم به فکر آنها نیست.

قادری یادآور شد: بازرسان اتحادیه به همراه اماکن روز گذشته از آرایشگاه های ناحیه منفصل شهری نایسر بازدید و از 10 آرایشگاهی که به آنها مراجعه کردند پنج آرایشگاه باز بود که به آنها اخطار لازم داده شد که در صورت استمرار پلمب می شوند.

به طور میانگین در هر آرایشگاه سه نفر مشغول به کار هستند و با شیوع بیماری کرونا 2 هزار و 931 نفر کردستانی در این صنف بیکار شدند که بیشتر آنها را هم زنان سرپرست خانوار تشکیل داده اند.

رعایت ممنوعیت ها و در نتیجه حفظ سلامت مردم مستلزم حمایت از اقشار شاغل در واحدهای پرخطر به ویژه زنان سرپرست خانوار در صنف آرایشگری است که امید می رود دولتمردان برای شاغلان در این صنف هم تدبیری بیاندیشند.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تا ظهر پنجشنبه 28 فروردین در مجموع 77 هزار و 995 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 92 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به چهار هزار و 869 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1035

به "خبرنگاران شب کاری آرایشگران سنندج برای دور زدن قانون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شب کاری آرایشگران سنندج برای دور زدن قانون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید