خبرنگاران جباری: 100 بار هم به گذشته برگردم، پرسپولیسی نمی شوم

به گزارش مجله عکسها، تهران- خبرنگاران- پیشکسوت آبی پوشان گفت: استقلال برای من عشق و زندگی بود و عاشقانه به این تیم وفادار بودم و هیچ وقت از اینکه به پرسپولیس پاسخ منفی دادم، ناراحت نیستم. اگر 100 بار دیگر هم به گذشته برگردم بازهم به پیشنهاد پرسپولیس پاسخ منفی می دهم.

خبرنگاران جباری: 100 بار هم به گذشته برگردم، پرسپولیسی نمی شوم

بدون شک علی جباری یکی از بهترین بازیکنان تاریخ باشگاه استقلال محسوب می گردد. جباری اولین فوتبالیست ایرانی محسوب می گردد که جام قهرمانی باشگاه های آسیا را بالای سر برد و توانست نام خودش را در فوتبال ایران جاودانه کند.

بازیکن سال های دور استقلال در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران از روزهایی حرف زد که پیراهن استقلال را می پوشید و در مستطیل سبز یکه تازی می کرد.

علی آقا جباری چطور استقلالی شد؟

من بازیکن تیم راه آهن بودم و به واسطه شغلی که داشتم و نظامی محسوب می شدم در تیم ارتش حضور داشتم. بازی با عراق بود و بازی رفت را 2 بر یک به این تیم باخته بودیم. بازی برگشت در تهران برگزار می شد و توانستم نمایش فوق العاده ای را برابر این تیم به اجرا بگذارم و گل سوم ایران را به ثمر رساندم. فردای آن روز روزنامه ها تیتر زدند جانشین حمید شیرزادگان به دنیا آمد. چند ماه بعد تیم فوتبال نورنبرگ آلمان برای انجام یک بازی محبت آمیز به ایران آمده بود. زدن سه گل از سوی من باعث شد تا باشگاه استقلال به من پیشنهاد همکاری بدهد.

و خیلی سریع به این پیشنهاد پاسخ مثبت دادید.

خب به استقلال علاقه داشتم و وقتی این پیشنهاد را دریافت کردم بدون هیچ معطلی به آن پاسخ مثبت داده و بازیکن استقلال شدم.

شما در سن 23 سالگی بازوبند کاپیتانی استقلال را بر بازوی بستید.

باشگاه استقلال دست به جوانگرایی زده بود و من پیروز شدم در سن 23 سالگی کاپیتان این تیم شوم. 10 سال بازیکن استقلال بودم و با اینکه پیشنهادات خوبی داشتم که می توانست زندگی ام را دگرگون کند به آنها پاسخ منفی دادم تا عشق و علاقه ام را به استقلال ثابت کنم.

چند وقت پیش به ما گفتید پیشنهاد از پرسپولیس داشتید اما به خاطر طرفداران استقلال قید این پیشنهاد را زدید.

یکی از مدیران باشگاه پرسپولیس به خانه ما آمد و پیشنهاد داد 200 هزار تومان با حقوق ماهیانه 5 هزار تومان بگیرم و با پرسپولیس قرارداد ببندم اما طرفداران استقلال از این پیشنهاد باخبر شده و شبانه جلوی خانه مان آمدند و گفتند این کار را انجام ندهید. من به آنها جواب دادم عاشق استقلال هستم و تحت هیچ شرایطی حاضر نیستم پیراهن مقدس این تیم را با جهان عوض کنم.

از اینکه به این پیشنهاد وسوسه انگیز پاسخ منفی دادید پشیمان نیستید؟

خیر چرا باید پشیمان باشم؟! استقلال برای من عشق و زندگی بود و عاشقانه به این تیم وفادار بودم و هیچ وقت از اینکه به پرسپولیس پاسخ منفی دادم، ناراحت نیستم. اگر 100 بار دیگر هم به گذشته برگردم بازهم به پرسپولیس پاسخ منفی می دهم.

باشگاه استقلال در قبال این اتفاق چه واکنش انجام داد؟

به من گفتند 30 هزار تومان به قراردادت اضافه می کنیم.

این رخ داد؟

هرگز! این پول هیچ وقت به من داده نشد.

رایکوف نقش عظیمی در پیشرفت شما داشت، درست است؟

این درست است که رایکوف مرا در فوتبال کشف نکرد اما او تولد دوباره ای به من داد و باعث شد تا جهت زندگی ورزشی ام تغییر کند. استقلال در آن برهه از زمان بازیکنان عظیمی همچون ناصر حجازی، کارگر جم، غلامحسین مظلومی، محمدرضا عادلخانی، جواد قراب و علی جانملکی را در اختیار داشت که هر کدام از ستاره های فوتبال ایران بودند و یک تیم محسوب می شدند. رایکوف همچون پدر بچه ها بود و با آنها رابطه خوبی داشت.

رایکوف اعتماد زیادی به شما داشت.

من کاپیتان استقلال بودم و رایکوف اعتماد زیادی به من داشت و همیشه به من اعتماد می کرد. او یکی از بهترین مربیان خارجی است که به فوتبال ایران آمد و نقش پررنگی در استقلال داشت و نام او در تاریخچه باشگاه عظیم استقلال به نیکی حک شده است.

قدیمی ترها می گویند علی جباری تا حالا روی نیمکت ذخیره ها ننشسته است.

در تمام سال هایی که فوتبال بازی می کردم فقط یک بار بیرون نشستم و آن هم بازی با راه آهن بود، من 2 اخطاره بودم و نتوانستم برای استقلال در این جدال به میدان بروم.

اگرچه هافبک بودید اما گل های زیادی را به ثمر می رساندید.

من با مدعیان آقای گلی رقابت داشتم و همیشه در طول فصل با آنها رقابت می کردم. شاید در خاتمه فصل در مقایسه با بازیکنی که آقای گل می شد تنها 2 گل کمتر زده بودم.

به طور حتم بهترین خاطر شما با استقلال قهرمانی در آسیا بود. روزی که برای اولین بار یک تیم ایرانی به چنین عنوان با ارزشی رسید.

در فینال با هاپوئل نماینده رژیم اشغالگر قدس بازی داشتیم، آنها یکی از بهترین تیم ها بودند که بیشتر بازیکنان آن ملی پوش بوده و سابقه بازی در اروپا را داشتند. در وقت قانونی بازی یک بر یک مساوی بود اما مسعود معینی گل دوم استقلال را به ثمر رساند تا قهرمان آسیا شویم. هیچ وقت آن روز با شکوه را فراموش نمی کنم. همه مردم به خیابان ریخته و تا صبح به جشن و پایکوبی می کردند.

شما در آن بازی تعویض شدید.

در دقیقه آخر بازی با حاج محمد تعویض شدم و به نظرم رایکوف با این تعویض اقدام موثری انجام داد و بازیکن جانشین من نیز عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1022

به "خبرنگاران جباری: 100 بار هم به گذشته برگردم، پرسپولیسی نمی شوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جباری: 100 بار هم به گذشته برگردم، پرسپولیسی نمی شوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید