جاده هایی که برق شهرها را تأمین می کنند

به گزارش مجله عکسها، خبرآنلاین: محققان اخیرا آزمایش پنل های خورشیدی را در یک جاده اطراف شهری در فرانسه را آغاز کرده اند که با عبور و مرور از روی آن ها برق مصرفی یک شهر 5 هزار نفری برای یک سال تأمین خواهدشد.

جاده هایی که برق شهرها را تأمین می کنند

به نقل از بلومبرگ، یک شرکت فرانسوی، مشغول ساخت پنل های خورشیدی قدرتمندی است که بتوانند وزن یک تریلی 18 چرخ را تحمل کنند. این شرکت هم اکنون مشغول نصب این پنل ها در برخی جاده های فرانسه است و تصمیم دارد فناوری خود را در2017 میلادی به طور آزمایشی در چهار قاره اجرا کند.

اکنون پنج سال است که آزمایش و تحقیق روی این پنل ها انجام می شود. شرکت تولید کننده تصمیم دارد سال آینده با ساخت 100 سایت خورشیدی در فضای خارجی، محصولات خود را آزمایش کند. مدیر بخش فناوری کولاس در این باره می گوید: ما تصمیم داریم زندگی دوباره ای به جاده ها ببخشیم. مزرعه های خورشیدی قسمتی از زمین را به خود اختصاص می دهند که قابلیت کشاورزی در آن وجود دارد و درمقابل استفاده از جاده ها برای تولید انرژی خورشیدی آسانتر و بهینه تر است.

این پنل ها از سلول های خورشیدی معمول ساخته می شوند اما چند لایه پلاستیک روی آنها بکار رفته تا قالب سختی برای مقاومت در برابر فشار زیاد ایجاد کند. همچنین در پنل ها سیم کشی الکتریکی نیز اجرا شده و رویه سیم ها دارای لایه ای از خرده شیشه هستند تا از لیزخوردن جلوگیری شود.

ماه گذشته آزمایش این فناوری با نصب پنل های خورشیدی در مساحت 2800 مترمربع در حومه یکی از شهرهای فرانسه آغاز شده است. برآوردها نشان می دهد حدود 280 کیلووات الکتریسیته از این پنل ها تولید شود که برای روشنایی خیابان های شهری با جمعیت پنج هزار نفر طی یک سال کافی است.

این فناوری در کانادا، گرجستان، آمریکا، سراسر اتحادیه اروپا، آفریقا و آسیا بزودی آزمایش خواهدشد و در سال 2018 میلادی نیز وارد مرحله تجاری سازی می شود تا جایی که پیش بینی می شود جاده هایی با قابلیت تولید انرژی خورشیدی بزودی در همه نقاط جهان ساخته شوند.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 594

به "جاده هایی که برق شهرها را تأمین می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاده هایی که برق شهرها را تأمین می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید