تساهل مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است

به گزارش مجله عکسها، بخش ­هایی از نتایج طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران منتشر شد که بر اساس آن می توان نتیجه گرفت که تساهل مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است.

تساهل مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است

به گزارش خبرنگاران، بخش ­هایی از نتایج طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران منتشر شد. این طرح که موج اول آن در سال 1384 توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) صورت گرفته است، به آنالیز بیش از 20 شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران پرداخته و تحولات رخ داده در فرهنگ سیاسی مردم در سال 1384 و 1397 را مورد آنالیز قرار داده است. در این طرح شاخص هایی همچون اعتماد به نهادهای نظام سیاسی، اعتماد به مسئولین سیاسی، احساس عدالت توزیعی، احساس عدالت رویه ای، ارزیابی از عملکرد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی نظام، حمایت از آزادی رسانه ها، تساهل مداری، اقتدارگرایی، میل به خشونت، مشارکت سیاسی، احساس پاسخگویی مسئولان سیاسی، امید به آینده ایران، احساس بی قدرتی و ... مورد آنالیز قرار گرفته است.

مطابق بخشی از نتایج این پیمایش می توان نتیجه گرفت که تساهل مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است. جامعه آماری این پژوهش کلیه شهروندان بالای 18 سال کشور (شهری و روستایی) بوده اند و تعداد نمونه آماری برابر با 4890 نفر بوده است.

شاخص تساهل مداری با 5 گویه حکومت باید به مخالفانش اجازه دهد عقاید خود را آزادانه برای همه بیان نمایند، باید به کسانی که به اسلام اعتقاد ندارند هم اجازه داد به راحتی عقاید خود را بیان نمایند، منتقدان و مخالفان حکومت نیز حق دارند در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا داشته باشند، کسانی که به هیچ دینی اعتقاد ندارند، حق دارند در سازمان های دولتی استخدام شوند و هیچ کس حق ندارد فردی را به دلیل آن که حرفی علیه حکومت زده است، دستگیر و زندانی کند مورد سنجش قرار گرفته است، به گونه ای که در هر گویه پاسخگو می­ بایست نظر خود را بر روی طیف 5 قسمتی (کاملاً مخالفم، مخالفم، مردد، موافقم و کاملاً موافقم) اعلام می کرد.

در هر کدام از گویه های فوق اگر کسی با گویه­ مورد نظر کاملاً مخالف باشد نمره 1 یعنی تساهل مداری خیلی کم و اگر کسی با گویه مورد نظر کاملاً موافق باشد نمره 5 یعنی در گروه تساهل مداری خیلی زیاد دسته بندی ­شده است. در سرانجام از جمع پنج گویه مورد نظر شاخص تساهل مداری بر روی طیف 0 تا 100 محاسبه شده که هر چه نمره فرد به 0 نزدیک تر باشد نشان دهنده تساهل مداری کم و هر چه به 100 نزدیک تر باشد نشان دهنده تساهل مداری زیاد است.

نتایج این پیمایش نشان می دهد در مجموع میانگین تساهل مداری بر روی طیف 0 تا 100 برابر با 60.77 بوده است که از نقطه وسط طیف (عدد 50) بالاتر است. میانگین این شاخص در پیمایش سال 1384 ایسپا برابر با 51 از 100 بوده است.

یافته های تحقیق حاکی از آن است که میزان تساهل مداری زنان و مردان تقریباً یکسان است و در بین گروه­ های سنی نیز با افزایش سن میزان تساهل مداری کمتر می گردد، به طوری که میانگین تساهل مداری افراد 18 تا 29 ساله، 64 و میانگین تساهل مداری افراد بالای 50 سال 57 است. در بین گروه ­های تحصیلی نیز با افزایش تحصیلات به صورت معنادار میزان تساهل مداری بیشتر می گردد و افرادی که تحصیلات عالی (کارشناسی ارشد و دکتری) دارند، میانگین 71 و کسانی که بی سواد هستند، میانگین 51 را دارند.

در یکی از سؤالات مربوط به این شاخص، جمله حکومت باید به مخالفانش اجازه دهد عقاید خود را آزادانه برای همه بیان نمایند به پاسخگویان ارائه شد که در مجموع 15.1 درصد مخالف و 70 درصد موافق این جمله بوده اند. مابقی نیز یا مردد بوده و یا اظهار نظر نکرده اند. در سوال دیگری، گویه کسانی که به هیچ دینی اعتقاد ندارند، حق دارند در سازمان های دولتی استخدام شوند به پاسخگویان ارائه شد که در مجموع 37.6 درصد مخالف و 35.3 درصد موافق این جمله بوده اند. مابقی نیز یا مردد بوده و یا اظهار نظر نکرده اند.

بر اساس اعلام ایسپا، موج دوم پیمایش ملی فرهنگ سیاسی مردم ایران توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) و با مشارکت مرکز آنالیز ­های استراتژیک ریاست جمهوری، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در اردیبهشت 1397 انجام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 192

به "تساهل مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تساهل مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید