معرفی سبک های گیتار

به گزارش مجله عکسها، گیتار دارای سبک های متفاوتی است که هر کدام ویژگی ها و تکنیک های مخصوص خود را دارد. از جمله سبک های گیتار پر مخاطب و اصلی آن می توان سبک های فلامنکو، پاپ و کلاسیک را نام برد.

معرفی سبک های گیتار

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - حتما تا به حال از زبان یک نوازنده گیتار شنیده اید که می گوید من سبک فلامنکو کار می کنم یا مثلا سبک مورد علاقه من سبک پاپ است. نوازندگی گیتار سبک های مختلفی دارد که هرکدام دارای ویژگی ها و تکنیک های مخصوص به خود است و هر سبک مخاطب و علاقمندان خاص خود را دارد. همچنین هرکسی که بخواهد نوازندگی گیتار را آغاز کند لازم است که با انواع سبک های گیتار آشنا باشد. برای آشنایی با سبک های گیتار و تفاوت هایشان با ما همراه باشید. در ابتدا مختصری از ساز گیتار و انواع آن را خواهیم گفت و در ادامه به معرفی سبک های اصلی و فرعی می پردازیم.

سبک چیست؟!

به طور کلی سبک های موسیقی را از نظر دوره زمانی و دوره تاریخی آن به بخش های مختلفی تقسیم می نمایند. در هریک از این سبک ها ویژگی های سیاسی، اجتماعی، مالی و ... هنرمندان و موسیقی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد. به عبارت دیگر می توان گفت که شرایط سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، مالی، جغرافیایی و ... باعث به وجود آمدن سبک های مختلف شده است.

معرفی مختصر از ساز گیتار

گیتار یک ساز زهی زخمه ای است. یعنی فراوری صدا از آن توسط ارتعاش سیم (یا زه) به یاری زخمه زدن انجام می گردد. گیتار قدمتی دیرنه دارد و امروزه در موسیقی مدرن نیز نقش به سزایی ایفا می نماید.

برای نواختن گیتار از دو شیوه استفاده می نمایند:

1. شیوه فینگر استایل: با انگشت و ناخن

2. شیوه پیک استایل: با پیک و مضراب

انواع گیتار

گیتار ها انواع مختلفی دارند مثل آکوستیک و الکتریک که برای نواختن هرسبکی از یک نوع آن استفاده می نمایند.

 • الکتریک
 • آکوستیک

گیتار های آکوستیک خود به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. گیتار های با سیم های نایلونی که به آن ها گیتار های کلاسیک و فلامنکو می گویند.
 2. گیتار های با سیم های فلزی که به آن ها گیتار های آکوستیک می گویند و در خارج از ایران بیشتر کاربرد دارد.

معرفی انواع سبک های گیتار

نواختن گیتار سبک های مختلفی دارد. انواع سبک های گیتار عبارتند از: سبک کلاسیک، سبک فلامنکو، سبک پاپ، سبک راک، سبک جز که سبک های کلاسیک، پاپ و فلامنکو در ایران کاربرد بیشتری دارند. در ادامه به معرفی هریک از این سبک ها می پردازیم.

سبک های اصلی گیتار

سبک فلامنکو

یکی از سبک های اصلی و مادر گیتار سبک فلامنکو است که ریشه آن را در موسیقی اسپانیایی می توان جستجو کرد. آهنگ های اسپانیایی را در ابتدا پایکوبی و آواز تشکیل می داد و گیتار یک همراهی نماینده جزئی به حساب می آمد. ولی رفته رفته گیتار نقش اصلی و تاثیرگذاری را پیدا کرد و سبک فلامنکو به جود آمد. به گونه ای که قطعاتی بی کلام در سبک فلامنکو ساخته شد. بعضی معتقدند که این سبک را از فرهنگ مردم آندلس (منطقه ای در جنوب اسپانیا) در قرن های 8 تا 15 الهام گرفته اند. سبک فلامنکو تلفیقی از ریتم و ملودی است که برای هر کدام از تکنیک ها و ریتم ها اسامی مخصوص به خود را دارد. سبک فلامنکو همانند موسیقی سنتی ایران دارای دستگاه های موسیقیایی است و یکی از ملزومات آن شناخت دستگاه ها و ساختار موسیقیایی آن هاست.

فلامنکو مشخصا دارای سه ویژگی اساسی است:

 • کانته یا آواز: مشخص نماینده هارمونی این نوع موسیقی است. بسیاری از نوازندگان گیتار فلامنکو معتقدند که جوهره اصلی فلامنکو در کانته نهفته است.
 • بایله یا پایکوبی: نشان دهنده هیجانات ریتمیک این سبک است.
 • گیتارا یا گیتارنوازی

هنرمندان مشهور سبک فلامنکو

 • رامون مونتایا (Ramon Montoya)
 • نینوریکاردو (Nino Ricardo)
 • سابیکاس (Sabicas)

و از نوازندگان برجستۀ معاصر

 • پاکودلوسیا (Paco De Lucia)
 • ویسنته آمیگو (Vicente Amigo)

شیوه نواختن سبک فلامنکو

باید از چهار انگشت دست راست (برای راست دستان) برای ضربه زدن به سیم ها استفاده نمایند. از تکنیک بسیار زیبای راسگوادو در این سبک استفاده می گردد. این سبک بسیار حرفه ای و تکنیکی است و احتیاج به تمرین و تمرکز زیادی دارد.

کلیپ زیر نوازندگی در سبک فلامنکو را نشان می دهد:

سبک کلاسیک

یکی دیگر از سبک های گیتار، سبک کلاسیک است؛ این سبک مربوط به دوره 1750 تا 1820 میلادی است. در این دوران شرایط مالی و اجتماعی مردم رفته رفته پیشرفت کرد و مردم میل و رغبت بیشتری نسبت به موسیقی و یادگیری آن نشان دادند. همین امر موجب شد که موسیقی شان مردمی تر و باب میل هواداران باشد. قطعات ساخته شده در سبک کلاسیک دارای ملودی زیبا و سبک است. به گفته صاحب نظران کلیه تکنیک ها از جمله آرپژ ها، نواختن های چند سیمه و ... را از سبک فلامنکو گرفته است. قطعات مربوط به این سبک قطعا از ساختار و قوانین موسیقی کلاسیک بهره برده اند.

هنرمندان مشهور سبک گیتار کلاسیک

 • فرناندو سور Fernando Sor
 • مائورو جولیانی Mauro Giuliani
 • فردیناندوکارولی Ferdinando Carulli
 • فرانسیسکوتارگا Fransisco De Asis Tarrega
 • آندره سگوویا Andres Segovia

و نوازندگان برجستۀ معاصر این سبک

 • جان ویلیامز (John Williams)
 • په په رومرو (Pepe Romero)
 • جولیان بریم (Julian Bream)
 • نارسیسو یه پز (Narciso yepes)

شیوه نواختن سبک کلاسیک

نحوه نواختن و ضربه زدن با به سیم ها توسط انگشت انجام می گردد؛ و افراد راست دست باید ساز را روی پای چپ شان بگذارند. از تکنیک ملودی نوازی و آرپژ در این سبک استفاده می گردد. طی کردن دوره های آموزشی منظم و اصولی برای بدست آوردن مهارت های تکنیکی نوازندگی در این سبک الزامی است. نواختن گیتار در این سبک را هم می توان به صورت های تک نوازی، دو نوازی و ... و هم به صورت ارکستر انجام داد. استفاده از متد های آموزشی نوازندگی گیتارکلاسیک برای کسانی که قصد نواختن گیتار در سایر سبک ها را دارند، دراغلب موارد لازم است.

کلیپ زیر نوازندگی در سبک کلاسیک را نشان می دهد:

سبک پاپ

پاپ مخفف شده و گرفته شده از لغت popular است. popular هم به معنای مردمی و محبوب است. دلیل نامگذاری پاپ این است که قطعات این سبک، احساسات را به گونه ای ساده و صمیمی به مخاطب انتقال می دهد. همین صمیمیت و مردمی بودن باعث محبوب شدن این سبک شده است.

شیوه نواختن سبک پاپ

در این سبک هم می توان از انگشت و هم پیک یا مضراب برای ضربه زدن به سیم ها استفاده کرد. در این سبک از سبک های گیتار، از تکنیک خاص و ویژه ای استفاده نمی نمایند به همین دلیل یادگیری آن نسبت به دیگر سبک ها کمی راحت تر است؛ و هر نوازنده ای که دیگر سبک ها را کار نموده باشد به راحتی از پس این سبک بر می آید. نکته قابل توجه در این سبک ریتم نوازی و آواز خوانی است. مرسوم ترین و پرکاربرد ترین ریتم در این سبک ریتم رومبا است که از سبک فلامنکو گرفته شده است.

کلیپ زیر نوازندگی در سبک پاپ را نشان می دهد:

سبک های فرعی گیتار

سبک جاز، راک، متال، بلوز و کانتری از سبک های گیتار هستند که احتیاج به گیتار های آکوستیک فلزی و گیتار الکتریک دارند و با پیک نواخته می شوند و اصول مختص به خودشان را دارند.

سبک جاز یا جز

در این سبک بداهه نوازی اهمیت دارد و نوازنده می تواند احساسات خود را آزادانه و بدون محدودیت بیان کند. سبکی پربار و تاثیرگذار است. جز را سرچشمه ای از سبک های موسیقی جدید مثل متال و راک می نامند.

از بنیانگذاران و پیشگامان این سبک

 • چارلزبادی بولدن (Charles Buddy Bolden) (1877-1931)
 • جوکینگ اولیور (Joe King Oliver) (1885-1938
 • لوئیاستاچ موآرمسترانگ (Louis Satchmo Armestron) (1901-1971)

سبک بلوز

این سبک از سبک های گیتار، مختص سیاه پوستان آفریقایی است که به آمریکا مهاجرت نموده اند. این سبک سرشار از احساسات است که با گیتار به خوبی به مخاطب انتقال داده می گردد.

سبک کانتری

این سبک مختص موسیقی محلی یا فولک آمریکا است که اخیرا هم هواداران زیادی پیدا نموده است.

برای آشنای با سبک های موسیقی به مقاله معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان مراجعه کنید و اگر سوال یا نظری در این زمینه دارید آن را در بخش ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1580

به "معرفی سبک های گیتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سبک های گیتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید