بنا: چند میلیون دلار به کی روش پول دادند؛ به من 700 هزار تومان!

به گزارش مجله عکسها، این مصاحبه با محمد بنا، واقعا چند دقیقه بیشتر طول نکشید، اما در همین چند دقیقه کوتاه او از درگیری رییس فدراسیون کشتی با معاون وزیر ورزش تا ادعای فدراسیون بوکس و پول های بی حسابی که توی فوتبال خرج می گردد حرف زد. متن این مصاحبه را در زیر می خوانید:

بنا: چند میلیون دلار به کی روش پول دادند؛ به من 700 هزار تومان!

از مسابقات پیش رو بگویید.

ما در مرداد ماه مسابقات کشور های اسلامی را داریم و در شهریور هم مسابقات دنیای صربستان.

قول چند مدال می دهید؟

قول دادنی نیست. همه مردم نگاه شان به نروژ است، ولی خب شرایط نروژ با صربستان فرق دارد و کار مقداری سخت تر. ولی در مجموع نبود روسیه به ما یاری می نماید که نتیجه بهتری بگیریم.

بعضی ها ناراحت هستند که روس ها محروم شدند. می گویند بدون روس ها سطح مسابقات پایین می آید.

باشند یا نباشند برای ما مهم نیست. نباشند برای ما بهتر است که راحت تر قهرمان دنیا بشویم (باخنده). طی سال هایی که تیم دست من بوده رقیب اصلی ما روس ها بوده اند. حتی در خیلی از مبارزات رو در رو ما توانستیم روس ها را جا بگذاریم. سال 2009 که برای اولین بار رفتیم روی سکو روس را جا گذاشتیم. سال 2011 هم. در مجموع بودن روس ها بالاخره مسابقات را چشم نوازتر می نماید، ولی حالا دیگر کاریش نمی گردد کرد. تصمیمی است که گرفته شده از سوی کمیته بین المللی المپیک. ما هم به همین علت عزم مان را جزم می کنیم که بتوانیم آن مدال هایی که آن ها می گرفتند را ما بگیریم.

راست است که محمد بنا بعضی کشتی گیر ها را بیشتر دوست دارد؟

از چه لحاظ؟ من الان رضا را از همه بیشتر دوست دارم. به خاطر نوع کشتی که می گیرد. نگاه من به کشتی است. در طول تمام این سال ها گفته ام نگاهم به کشتی گیران وقتی پای شان را از تشک بیرون می گذارند، یکسان است. همه شان را دوست دارم. مثل بچه هایم هستند. ولی وقتی روی تشک قرار می گیرند منطق یک مربی می گوید فقط نوع عملکرد را ببینید. کوششم را می کنم آن هایی که می آورم توی اردوی تیم ملی پیشرفت نمایند. من و همه مربیان با هم سعی می کنیم. ولی طبیعتا آنجا دیگر کشتی گیری بهتر است که توجهات را جلب می نماید. آن کسی که می دانی می تواند توی یک وزن بهتر یاریت کند. یک زمانی در قدیم بود که می گفتند بنا به انتخابی اعتقاد ندارد و همین جوری کشتی گیران را انتخاب می نماید. آن هم درست نبود. ولی الان که کشتی گیران با مسابقات مختلف انتخاب می گردد؛ طبیعتا هر کس کشتی بهتر می گیرد بیشتر دوستش دارم. کسی که بالاترین مقام را می آورد بیشتر دوستش دارم.

در خصوص دعوای آقای دبیر و آقای پولادگر نظرتان چیست؟

من از خانواده کشتی ام و به عینه در این سه سال گذشته چه زحماتی برای پیشبرد و اعتلای کیفیت کشتی چه از نظر سخت افزار، چه نرم افزار و هر چیزی کشیده. خودم با چشم دیدم خیلی از یاری ها را ایشان از دوستان شان که به عنوان اسپانسر آمدند گرفتند. وزارت ورزش نمی تواند ادعا کند در ساخت خانه کشتی ابراهیم هادی یاری نموده. آن را برادران انصاری و ایران مال یاری کردند. خیلی از جا ها را به همین شکل درست کردند. از یک سری دوستان شان یاری گرفته اند برای خرید تشک و از یک سری دیگر یاری گرفته اند برای تجهیزات مثل تلویزیون و... بودجه ای که کشتی لازم دارد یک بودجه سنگین است، چون بحث دو رشته مطرح است. هم آزاد و فرنگی را داریم هم کلی اعزام برای رده های مختلف. شما همین الان ببینید در کمپ تیم های ملی قیامت است. مسابقات مختلف دارد و اگر قرار است کیفیت کشتی که همه مردم دوست دارند بالا برود بایستی بودجه لازم را داشته باشد. خود آقای دبیر دارد برای این ها می دود.

می گویند کشتی 70 میلیارد از مجلس گرفته...

اول که 70 میلیارد نبوده و خیلی بیشتر بوده و این کوشش آقای دبیر است که گرفته و در ضمن پول به بقیه ورزش ها هم رسیده. تنها فقط کشتی پول نگرفته. بعد اینکه فرض کنید همراه اول n میلیارد به فدراسیون کشتی داده. آیا این یعنی دیگر قرار نیست وزارت ورزش بودجه ای که قبلا مصوب شده و باید هم بیشتر می شده را بدهد؟ روی این حساب که فلان اسپانسر آمده و یاری نموده؟ چرا کسی توی فوتبال این سوال ها را نمی نماید. چرا کسی آنجا از این حرف ها نمی زند؟ کسی تا حالا آمده حساب کتاب کند چقدر پول در این سال ها خرج شده؟ من کاری ندارم، ولی در همین 10 سال اخیر نگاه کنید فقط با آمدن کی روش و مربیان خارجی دیگر و قرارداد های الا ماشاءالله که می بندند چقدر هزینه شده. کسی آمده از این ها سوال کند؟ جرات می نماید کسی سوال کند؟ علی دبیر آمده و شبانه روز زحمت کشیده و حتی از هزینه شخصی اش گذشته و از دوستانش هم یاری گرفته تا این شرایط را درست کند. شما هم اگر عرضه دارید این کار ها را بکنید. شما فردا علی دبیر را بگذارید رییس فدراسیون بوکس همین کار ها را می نماید. آقای ثوری! شما که الان آمدی 15 سال آن ساختمانی که شما می گویی مال بوکس است فقط 4 تا ستون بود آقای ناطق نوری آمد درست کند و نتوانست. یک خرابه شده بوده. دبیر آمده توافق نموده با هر جایی که بوده و آغاز نموده به ساختن و حالا که دارد تمام می گردد و همه چیزش عالی است می آیی می گویی سالن بوکس ما را گرفتی؟ این تنش هایی است که وزارت ورزش دارد برای علی دبیر درست می نماید.

با سیاستی که وزارت ورزش پیش گرفته ورزشی ها جلوی هم قرار گرفتند.

طبیعتا همین است. مگر من سرمربی تیم ملی توانستم بروم یا رفتم وزارت ورزش بگویم آقای وزیر ورزش چرا کارلوس کی روش می آید یک میلیون دلار یا دو میلیون دلار یا هفت میلیون دلار پول می گیرد، اما فدراسیون کشتی به من 700 هزار تومان حقوق می دهد؟ توانستم بروم بگویم؟ هر کسی دارد کار خودش را می نماید. اگر علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری است و نمی تواند برای ورزشکارش تغذیه درست بگیرد تقصیر خودش است و تقصیر وزارت ورزش. چون نمی خواستش بودجه کافی به او نداد. الان انوشیروانی آمده و اگر به او هم بودجه ندهند می گردد یک علی مرادی دیگر. ولی چون علی دبیر می تواند شرایط درست برای ورزشکاران کشتی فراهم کند همه رشته ها باید بیایند بگویند چرا و فلان؟ ورزش های دیگر اصلا چه چیزی می خواهند بگویند؟ 65درصد کل مدال های کشور در این 43 سال مال کشتی است. از نظر المپیکی کشتی خیلی سطحش بالاتر است و عدالت حکم می نماید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. عدالت که مساوات نیست. عدالت این است که هر کس بهتر کار کند بودجه بیشتری بگیرد. من دارم می گویم فوتبال چهل و خرده ای سال است که ما را نبرده المپیک. مگر کسی آمده بپرسد در همین تورنمنت اخیر که تیم با مربیگری آقای مهدوی کیا در مرحله مقدماتی حذف شد چقدر هزینه شده است؟ همان تیمی که حتی به المپیک نمی رود! خیلی چیز ها هست که می گردد گفت. آنجا می آیند می نشینند توی جلسه درحالی که صحبت های شان را جای دیگری کردند و بعد می آیند آنجا مظلوم نمایی می نمایند. دبیر را عصبانی می نمایند و بعد از اینکه عصبانی می گردد انگ بی اخلاقی و سفسطه به او می زنند. جنگیدن برای حق کشتی بی اخلاقی است؟ مگر برای حق شخصی اش حرف زده؟ اینکه برای حق کشتی آمده دفاع نموده و داد زده می گردد سفسطه و لابی گری؟ لابی برای چه می نمایند؟ لابی برای کلاهبرداری است. آن هایی که جای شان توی ورزش نیست و کوتوله هستند لابی گری می نمایند و در جایی که حق شان نیست جایگاه می گیرند. وگرنه علی دبیر را هر جایی ببرید و هر کاری به دستش بدهید، چون یک آدم عملگراست کار را جلو می برد. همین ورزشگاه آزادی را بدهید دستش یک سال بعد روی همین ورزشگاه 100 هزار نفره سقف می زند. برای فوتبال هم می زند. هیچ ادعایی هم ندارد.

اینکه آقای سجادی به عنوان وزیر ورزش وارد نمی گردد هم عجیب است.

من اصلا نمی خواستم راجع به این چیز ها حرف بزنم. ولی وظیفه آقای سجادی است که بیاید وسط. اگر آقای پولادگر معاون توسعه قهرمانی است، آقای سجادی وزیر ورزش است. وظیفه اش بود که بیاید ورود کند. الان هم باید بیاید ورود کند. هیچ کس هم حرف زور نمی زند. حق کشتی این است که امکانات داشته باشد. با احترام به همه رشته ها و ورزشکاران. من کاراته را عاشقانه دوست دارم. تکواندو و دوومیدانی و بوکس را دوست دارم. در همه این ها کلی رفیق دارم، ولی کشتی دارد برای حق خودش می جنگد و امکاناتش را برای خودش می آورد. ما یک زمانی بود که اینجا اردو می گذاشتیم و غذا نداشتیم برای خوردن و با خوردن عدس پلو می رفتیم مسابقات. الان سه سال است که همه چیز این شکلی شده. آن هم به وسیله کی؟ آقای دبیر. معذرت می خواهم آقای دبیر پول وزارت ورزش را خورده؟ پول کسی را خورده؟ آقازاده است؟ یک آدم عملگراست که قهرمان المپیک است. آدم کمی نیست.

حتما می دانید که مردم خیلی شما را دوست دارند و به خاطر موفقیت های کشتی در چند سال اخیر این ورزش دوباره توجه همه جامعه را جلب نموده.

مردم به من لطف دارند. من نوکر همه مردم هستم. شعار هم نیست. برای همین راجع به این مساله هم زیاد صحبت نمی کنم. من تمام زمان هایی که بودم سعی کردم آبروی پرچمم و کشورم و دین و مملکتم حفظ گردد. تمام سعی و کوششم این بوده، چون می دانستم حتی برای یک لحظه هم که شده هیچ چیزی به این میزان مردم کشورم را خشنود نمی نماید.

حتی سریال هم بر پایه کشتی ساخته اند. سریال یاغی...

یک چیزی من در خصوص این سریال ها بگویم، چون شما بحثش را مطرح کردید. می خواهم بگویم لااقل توی این سریال ها توی گوش شکسته ها یک دکتر هم بگذارند. چون ما دکتر کشتی گیر هم زیاد داریم. هرچه آدم لمپن است برمی دارند گوش شان را می شنمایند و می گذارند توی سریال ها.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2202

به "بنا: چند میلیون دلار به کی روش پول دادند؛ به من 700 هزار تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنا: چند میلیون دلار به کی روش پول دادند؛ به من 700 هزار تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید