براساس آمار جدید صندوق بین المللی پول رتبه مالی ایران 23 است

به گزارش مجله عکسها، خبرگزاری خبرنگاران- کارشناس مسائل مالی گفت: براساس آمار جدید صندوق بین المللی پول رتبه مالی ایران 23 است که در آخرین آمار بانک جهانی هم همین رتبه را داریم.

براساس آمار جدید صندوق بین المللی پول رتبه مالی ایران 23 است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مهدی اشعری اضافه نمود: آمار های مختلفی درباره رتبه مالی یک کشور وجود دارد، چون شاخص های مختلف و همچنین مراکز مختلفی برای انشتار آمار وجود دارند.

وی ادامه داد: در گزارش های قبلی که این نهاد ها فراوری نموده بودند رتبه های مختلفی مانند 19، 18 و 23 داشتیم و اینکه رتبه مالی کشور چندم است بستگی به زمان، معیار و نوع شاخص دارد.

آقای اشعری گفت: شاخصی که برای اندازه گیری قدرت مالی کشور خوب است شاخص فراوری ناخالص داخلی براساس برابری قدرت خرید است که در سال های قبل رتبه های مختلفی بوده و براساس آمار که یک هفته پیش توسط صندوق بین المللی پول منتشر شده، رتبه ما 23 است که در آخرین آمار بانک جهانی هم همین رتبه را داریم.

وی اضافه نمود: برای اندازه گیری قدرت مالی یک کشور شاخص فراوری ناخالص داخلی خوب است، ولی برای اندازه گیری وضع معیشت مردم شاخص های بهتری هم وجود دارد.

کارشناس مسائل مالی ادامه داد: شاخصی که کشور های چین و آمریکا رتبه اول و دوم را دارند همین شاخص فراوری ناخالص داخلی، ولی شاخص درآمد سرانه که تقسیم بر جمعیت می گردد قاعدتاً کشور هایی که جمعیت زیادی دارند در این شاخص پایین تر هستند حتی آمریکا در این شاخص رتبه اول و دوم را ندارد و چین و برزیل هم رتبه خوبی ندارند و براساس شاخص درآمد سرانه کشور های ایرلند و ماکائو در رتبه های یک و دو هستند.

آقای اشعری گفت: مشکل اصلی ما در ارتباط با تحریم، پدیده تحریم نیست یعنی تحریم تا این حد بر مسائل مالی ما تاثیر گذار نیست بلکه بلاتکلیفی در ارتباط با تحریم موجب ضربه به ما شده است.

وی اضافه نمود: مشکل اینجاست که کشور به لحاظ سیاسی خود را در شرایطی قرار می دهد که منتظر این است که آیا تحریم ها رفع می گردد یا نه؟ در این زمان انتظار، اصلاحات مالی که باید در کشور انجام گردد، انجام نمی گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، این کارشناس مسائل مالی گفت: با ظرفیت های مالی متنوعی که در کشور داریم جهش وضع مالی خیلی سخت نیست و باید از بلاتکلیفی خارج شویم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1700

به "براساس آمار جدید صندوق بین المللی پول رتبه مالی ایران 23 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "براساس آمار جدید صندوق بین المللی پول رتبه مالی ایران 23 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید