آمادگی کامل برای حمایت از استارتاپ ها را داریم

به گزارش مجله عکسها، سید مجید صدری در خصوص اقدامات و دستاورد های مخابرات طی 2 سال گذشته توضیحاتی ارائه داد.

آمادگی کامل برای حمایت از استارتاپ ها را داریم

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، سید مجید صدری روز گذشته از جدیدترین دستاوردها و برنامه های این شرکت در جهت حمایت از تولید ملی و همچنین صرفه جویی در مصرف ارز خبر داد .

در ادامه گفت وگوی سید مجید صدری مدیر عامل شرکت مخابرات با خبرنگاران را مشاهده می کنید .

آقای صدری ضمن عرض خوش آمد خدمت شما، طی چند روز گذشته نمایشگاه تلکام برگزار گشت. در ابتدا از شما می خواهیم یک توضیح کلی درباره فرایند نمایشگاه بدهید. همچنین به نظر شما فرایند پیشرفت این نمایشگاه نسبت به سال های گذشته به چه شکل بود؟

بسم الله الرحمن الرحیم، با عرض سلام و تشکر از دعوتی که دوستان از ما کردند و بازدیدی که بنده امروز از خبرنگاران داشتم؛ واقعا برای من جالب بود. در این نمایشگاهی که اخیرا برگزار گشت و ما نیز در آن حضور داشتیم، تلاش و رویکرد ما بیشتر حمایت تولید داخلی بود که الحمدلله نتایج خوبی برای ما داشت و مذاکرات خوبی انجام شد و امیداریم که بتوانیم این فرایند را ادامه دهیم. رویکرد دیگر ما در راستای حمایت از مشتریان تجاری و ارائه سرویس مناسب بود که در این بخش نیز اقدامات خوبی انجام شد .

در نمایشگاه امسال دستاوردهای زیادی داشتیم، چه از لحاظ تولیدات داخلی، چه افرادی که در حوزه فناوری فعالیت داشتند. از جوانان گرفته تا شرکت های بزرگ و خود شما نیز در حوزه مخابرات حرف های زیادی برای گفتن داشتید، لطفا توضیحاتی درباره دستاوردهای مخابرات ارائه دهید.

بیشترین تلاش و دستاورد ما در این نمایشگاه بحث حمایت از تولید داخل بود. در یکسال و نیم گذشته که این تیم جدید در شرکت مخابرات مستقر شده، یکی از سیاست های اصلی ما پیرو فرمایشات رهبری، حمایت از تولید داخل بوده و مسئله به قدری مهم است که اکنون چندین سال است که مورد توجه حضرت آقا قرار گرفته است و در سال های مختلف به این مسئله اشاره می کنند. ما تلاش کردیم که در بعضی از زمینه ها که مخابرات از شرکت های خارجی محصولات خود را تهیه می کرد، با وجود ریسک موجود، به شرکت های داخلی اطمینان کنیم که به نظر من خیلی خوب بود و برای انجام این کار از سرویس های داخلی بچه های ایرانی و به صورت کاملا بومی هم در بخش سخت افزار و هم نرم افزار استفاده کردیم .

برای مثال در بخش تجهیزات POTN که در بحث های انتقال و کور شبکه مطرح است همیشه با شرکت های خارجی در کشور قرار داد بسته می شد اما این بار با تنها با شرکت داخلی که ادعا می کرد می تواند با همان قیمت و حتی پایین تر این سرویس را ارائه دهد قرارداد بستیم. کاری که قرار بود یک شرکت خارجی مانند هوآوی انجام دهد بر دوش این شرکت داخلی افتاد. تست های این مسئله پیشتر انجام شده و کاملا جواب داده است. یا در زمینه WDN ، بحث های انتقال، مناقصه ای داخلی برگزار کردیم و شرکتی حداقل در یازده استان به عنوان فاز اول، نودهایی ایجاد کرد، که پیشتر همه این موارد توسط شرکت های خارجی مانند ZTE و هوآوی انجام می شد. این مسئله بسیار قابل توجه بود زیرا هم مسائل ما در توسعه را حل کرد و هم در چرخه تولید قرار گرفت .

همه افرادی که در این بخش کار می کنند افراد جوان و با انگیزه هستند. به عوان مثال، در حوزه کابل می توانستیم از خارج کشور وارد کنیم، اما با شرکت های بزرگی مثل کابل شهید قندی قرار داد بستیم. جالب است که در یکسال گذشته سفارشی که به شرکت شهید قندی دادیم حدود 5 خط به خط تولید این مجموعه اضافه شده و حدود 500 نفر به نیروی انسانی آن اضافه گشت. یعنی در شرایط تحریم ها و رکورد اقتصادی خیلی خوب است که در یک مکانی 500 نفر اشتغال زایی شود و بتوان بالای 2 الی 3 هزار نفر سفارش خرید زد .

البته در زمینه کابل با شرکت های دیگری نیز مانند مجتمع رفسنجان، شرکت سیمین فر و جا های بزرگی که وجود دارند، همکاری کرده ایم. در زمینه باتری و رکتیفایر ما دیگر کاملا در حال استفاده از تولید داخل هستیم. در بحث های نرم افزار نیز همین کار را کرده ایم. شما می دانید که برای استفاده از نرم افزار های خارجی و لایسنس آن ها باید برای هر نفر حدود 5 یورو پول پرداخت کنید. اکنون ما این مسئله را داخلی کرده ایم و با هزینه بسیار ناچیزی این کار را انجام می دهیم. اکنون تی وی پلی ما کاملا داخلی است. سیستم CRM ، OSS و BSS کاملا یکپارچه و داخلی است. این مسئله برای ما باعث افتخار است که در تقریبا دو سال گذشته حدود 78 میلیون یورو پولی که باید برای تهیه این تجهیزات به خارجی ها داده می شد صرفه جویی شده و اکنون در حال تولید داخلی هستیم. در حال حاضر شاید بالای 80 درصد تجهیزات شرکت مخابرات ایران توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می شود. در حال حاضر برای اضافه کردن 20 درصد مانده به تولیدات داخل آمادگی داریم و این مسئله را به شرکت های مختلف نیز اعلام کرده ایم که در حال برنامه ریزی برای آن هستیم. حتی برای این که بتوانیم کارخانه ها و شرکت های کوچک حمایت کنیم، برای بعضی از اجناس بررسی های لازم منطقه ای را انجام داده ایم. برای مثال در استانی یک کارخانه مستقر است، ممکن است این کارخانه تولیدش خیلی زیاد نباشد، اما می تواند نیاز های ما در آن منطقه را تامین کند. برنامه ریزی برای استفاده از چنین مکان هایی انجام شده است .

در حوزه مودم، شرکت های سازنده را دعوت کردیم. اکنون تقریبا همه مودم های خودمان را از شرکت ارگ جدید بم خریداری می کنیم. در صورتی که شرکت های دیگر نیز بیایند در خدمت آن ها نیز خواهیم بود. خداروشکر در همین شرکت ارگ جدید هم الحمدالله هم خط تولید و هم نیروی انسانی اضافه شد. جالب این است که اکنون تولید آن ها با مصرف ما فاصله دارد. ما کل خط تولید را از این شرکت می گیریم. آمادگی داریم در شرکت مخابرات با سیاستی که هم وزیر محترم دارند و هم سهامداران ما، مخصوصا ستاد محترم حضرت امام، جناب آقای مخبر و هم هیئت مدیره ما، همه تاکید دارند که ما بتوانیم از این بحث تولید داخل به نحو احسنت استفاده کنیم و واقعیت این است که ما آمادگی کامل را نیز داریم. در شرکت مخابرات برای تمام تولیدکنندگان داخلی که می توانند امکانات و تجهیزات خاصی رو در اختیار ما بگذارند باز هست و مطمئنیم که بعد از گذشت اندک زمانی حتی از لحاظ کیفیت نیز می توانیم از مشابه خارجی خود برتر و بهتر باشیم .

قبل از تحریم آمریکا علیه هوآوی این شرکت بازار بزرگی در دنیا داشت، اما پس از آن بازار محصولات این شرکت در اروپا بسیار کاهش پیدا کرد. شرکت مخابرات چقدر سعی کرده است با شرکت هوآوی ارتباط بگیرد و بخش اعظمی از همکاری که از سوی دیگر قطع شده بود از این سمت جبران کند؟

ما در پروژه های قبلی با هوآوی همکاری داشتیم، اما در پروژه های داخلی سعی در بردن راستا به سمت تولیدات داخلی داریم. درست است که هوآوی را دولت آمریکا تحریم کرده، ولی فرقی نمی کند اولویت اول ما حمایت از تولید داخلی است. چه هوآوی باشد چه هر شرکت اروپایی دیگری، ما در تلاش هستیم تا فناوری را به سمت تولید داخل بیاریم. پروژه هایی از قبل با هوآوی داشتیم و در حال پیش بردن آن هستیم و این شرکت نیز علیرغم تحریم در حال پشتیبانی کردن است، ولی در پروژه های جدید از تولیدات داخلی استفاده می کنیم مگر این که تکنولوژی مورد استفاده در کشور وجود نداشته باشد. تلاش ما این است که در پروژه های جدید بتوانیم انتقال تکنولوژی را نیز به داخل کشور انجام دهیم .

درباره مسئله انتقال تکنولوژی، چقدر مخابرات زیرساخت های اینترنت 5G را فراهم کرده است؟

در حوزه زیرساخت همین کار هایی که پیشتر گفته شد انجام داده ایم تا بتوانیم به اپراتور ها یک سرویس مناسب ارائه بدهیم. ما اکنون در یکسال و نیم گذشته در جا هایی که مشکل انتقال اساسی داشتیم مثل استان فارس توانسته ایم مدیریت کنیم و مشکل را حل کنیم و در خدمت اپراتور های عزیزمان باشیم .

شما چه اطلاعاتی در مورد مصرف دیتا در کشور، شامل آماری مانند این که در کجا و با چه سیستم عامل هایی از آن استفاده می شود، در دست دارید؟

در دی ماه سال 96 که هیئت مدیره و مدیرعامل جدید مستقر شده اند، مصرف روزانه دیتا 1800 ترابایت بود و امروز به بالای 4000 ترابایت رسیدیم. برای مثال مصرف دیروز ما 4200 ترابایت بود. این مسئله نشان دهنده اعتماد مردم به ما است و ما امیداوریم بتوانیم از این اعتماد مردم حسن استفاده را داشته و یک سرویس مناسب، با کیفیت و با قیمت مناسب بسازیم. تلاشمان این است که بتوانیم این موارد را در خدمت مردم قرار دهیم. اکنون یکی از مسائل ویژه ای که ما به دنبال آن هستیم سرویس های VDSL و FTTH است. روی تلفن ثابت نهایت سرعت ما در ADSL حدود 10 مگابایت به صورت میانگین است. سرعت سرویس VDSL به صورت میانگین 40 مگابایت است و تا 80 نیز می رود و در سرویس FTTH نیز توانایی 50 تا 300 و بالای آن را نیز دارد. این انتخاب خوبی برای مخابرات است. ما در اولویت اول خود در حال مراجعه به مشتریانی هستیم که این سرویس پیشتر برای آن ها نصب شده است، با تعویض مودم آن ها به صورت رایگان و حتی سیم کشی داخلی در تلاش برای ارائه این دو سرویس به مردم هستیم .

چقدر زیرساخت های مخابرات در جهت شبکه ملی اطلاعات آماده است؟

طبق مواردی که از سوی وزارت ارتباطات اعلام شده، وظیفه ما بیشتر در زمینه زیرساختی محسوب می شود، در این بخش نیز در حال آماده سازی کامل آن هستیم. حتی به اپراتور های دیگر نیز در صورت نیاز، سرویس ارائه می دهیم. ما یک بحث اینترنت داخلی داریم. در ابتدای کار ترافیک اینترنت داخلی حدود 20 گیگ بود و اکنون به 180 گیگ رسیده است. این خود رقم قابل توجهی است و نشان می دهد شرکت هایی که در این حوزه ها و مردم عزیز کشورمان کار می کنند انگیزه ای برای آمدن به سمت ترافیک داخلی دارند. تلاش ما این است که با گسترش سرویس های لازم بتوانیم در حوزه ترافیک داخلی یک کار ویژه انجام دهیم؛ و این می تواند یکی از موارد شبکه ملی اطلاعات باشد .

از آن جایی که کاربران بسیاری درباره ترافیک ملی سوال می پرسند لطفا در این باره توضیح دهید. برای کاربران این گونه جا افتاده است که هر آدرسی که دامنه ir دارد داخلی است، آیا واقعا همینطور است؟

خیر، این مسئله باید طبق ضوابط مشخص شده توسط سازمان تنظیم و وزارت ارتباطات باشد. سرویس هایی مختلفی وجود دارند که دارای هاست داخلی هستند. ممکن است سرویس .ir وجود داشته باشد که در خارج کشور است که البته پیشنهاد می کنیم که به داخل بیایند .

یک بحثی هم در زمینه استارت آپ ها وجود دارد که ما در تلاش هستیم تیم های جوان حاضر در کشور یک ارتباط خوب و نزدیک داشته باشیم. یکی از وظایف ما تعامل خوب با این استارت آپ ها است. نگاه ما نیز، نگاه صرف اقتصادی نیست و قصد داریم در این زمینه به جوانان کشورمان یاری کنیم. منظور استارت آپ هایی است که تولید نرم افزار و کار های این چنینی می کنند و در جایی به پهنای باند یا زیرساخت نیاز دارند .

حتی ما پیشنهادی داریم که در حال حاضر در حال پیش بردن آن با وزارت ارتباطات و سازمان فناوری هستیم. اکنون به دلیل تغییر و پیشرفت تکنولوژی، ساختمان هایی وجود دارند که دارای فضای خالی هستند. ما آمادگی این را داریم که با ضوابط خاص، آن ها را به استارت آپ ها بدهیم؛ زیرا یکی از مسائل اصلی این گروه ها جا و مکانی است که بتوانند از آن استفاده کنند. ما این امکان را داریم و با هماهنگی وزارت ارتباطات و معاونت فناوری ریاست جمهوری انشالله در این حوزه یاری رسان باشیم .

از آن جایی که ما با این افراد در ارتباط هستیم باید بگوییم که آن ها از این مسئله که حمایت نمی شوند ابزار نگرانی می کنند.

ما آمادگی داریم، این افراد می توانند مراجه کنند و ما از آن ها در حوزه های مختلف اعم از زیرساخت و هاستینگ حمایت می کنیم .

لطفا درباره حذف قبوض هم اطلاعاتی در اختیار خوانندگان ما قرار دهید؛ اطلاعاتی اعم از زمان شروع شدن، فاز اجرایی آن و فرایندی که طی می کند.

طبق دستوری که آقای جهرمی وزیر محترم ارتباطات دادند، قرار شد از آخر شهریور قبض کاغذی صادر نکنیم و درست از اول مهر این رخ داد. به طبع این مسئله اکنون در سایت مخابرات یه صفحه ای به نام مخابرات من وجود دارد که در آن جا مردم عزیز می توانند مراجعه کرده و ریز صورت حساب خود را داشته باشند. همچنین روش پرداختی مختلف نیز قرار داده ایم که شامل نر م فزار های مختلف و کد دستوی مانند # 2020 می شود. همچنین سرویس 200 ما هنوز برقرار است که به وسیله این موارد می توانند قبض خود را پرداحت کنند .

آیا آماری از هزینه های صرفه جویی شده در این طرح دارید؟

ما تقریبا در این بحث برای 30 میلیون مشترک حدود 100 میلیارد سالیانه صرفه جویی داریم .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 720

به "آمادگی کامل برای حمایت از استارتاپ ها را داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی کامل برای حمایت از استارتاپ ها را داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید