شروع کاهش قیمت ها در بازار خودرو ، جدیدترین قیمت پراید

به گزارش مجله عکسها، طبق اعلام رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، قیمت خودروهای داخلی در بازار با یک شیب نزولی در جهت کاهش قرار گرفته است اما همچنان با توجه به نبود سقف قیمتی، رقم های متفاوتی برای یک خودرو دیده می گردد.

شروع کاهش قیمت ها در بازار خودرو ، جدیدترین قیمت پراید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سعید موتمنی اظهار کرد: راستا قیمتی خودروها در بازار تغییر نموده و پس از آن افزایش قیمت های ناگهانی طی دو هفته اخیر، شیب قیمت ها نزولی شده است. در حال حاضر بازار خودرو با فرایند نزولی قیمت ها را شروع نموده است. علت این موضوع به صحبت های سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه هیات دولت در روز گذشته (چهارشنبه)، شروع مجدد ثبت نام در طرح های فروش خودروسازان و ارائه آمارهای فراوریی خودروسازان توسط مسئولان طی روزهای اخیر بازمی گردد.

جدول قیمت فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو

وی اضافه کرد: به طور مثال پرایدی که تا 110 الی 112 میلیون تومان هم پیش رفت اکنون زیر 100 میلیون رسیده، تیبا 120 میلیون تومانی در حال حاضر زیر 115 میلیون تومان است یا خودروی پژو 405 یا سمند که بیش از 175 میلیون تومان شده بودند، بیش از 5 میلیون کاهش قیمت داشته اند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید نمود: همان طور که سرپرست وزارت صمت نیز اعلام کردند، قیمت ها در بازار خودرو تحت تاثیر عوامل روانی بوده است. با این قیمت ها مشتری برای خرید مراجعه نمی نماید و قیمت ها کاذب و بر روی کاغذ افزایش می یافت. در این شرایط نیز دارندگان خودرو شیطنت می نمایند و قیمت خودروهای خود را بالا می برند و سبب ایجاد جو روانی در بازار می شوند.

موتمنی اضافه کرد: خودرویی که هنوز تحویل گرفته نشده یا تا یک سال بعد نیز در رهن شرکت خودروساز باقی است، آگهی نموده و می خواهد سرمایه خود را برای خودرویی که چند ماه دیگر تحویل می گیرد، چندین برابر کند. در بازار خبری از مشتری نیست و تنها قیمت ها هرچند صباحی که بعضی فرصت را مناسب می بینند، قیمت ها را دست کاری می نمایند. برای هیچ یک از خودروها اعم از داخلی، وارداتی و کارنموده مشتری در بازار وجود ندارد؛ چراکه قیمت ها بسیار بالا رفته و از نظر مصرف نماینده، قیمت ها غیرمنطقی هستند.

وی توضیح داد: البته که همه این ها به نبود سقف قیمتی برای خودروها مربوط می گردد و زمانی که سقف قیمتی برای یک محصول و مرجعی وجود ندارد، رفتارها سلیقه ای خواهد بود و هرکس هر قیمتی که بخواهد، تعیین می نماید. چنانچه سقف قیمتی وجود داشت و از یک مرجع تعیین قیمت ها تعیین می شد، برای افرادی که سرمایه گذار هستند و نه مصرف نماینده، اوضاع بازار اینگونه نمی شد. با توجه به این که سقف قیمتی تعیینی وجود ندارد، به طور مثال یک دارنده خودرویی از نمایشگاهی قیمت یک محصول را 105 میلیون تومان می گیرد و برای فروش خود به مشتری قیمت 106 میلیون تومان یا حتی بسیار بالاتر تعیین می نماید.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید نمود: با توجه به این که ما مرجع قیمت گذاری نیستیم، مشتری قیمت از یک نمایشگاه با نمایشگاه دیگر یا نماینده فروش با نماینده فروش دیگر، برای یک خودرو قیمت متفاوت دریافت می نماید. اما به طور میانگین می توان گفت که پراید 111 حدود 97 میلیون تومان، سایپا 131 حدود 93 میلیون تومان، تیبا 108 میلیون تومان و تیبا و ساینا نیز هر یک 115 میلیون تومان قیمت دارند. در محصولات گروه ایران خودرو نیز سمند 172 تا 173 میلیون تومان، پژو 405 حدود 169 میلیون تومان و 206 تیپ 2 در حدود 183 تومان است.

موتمنی در انتها اعلام نمود: با توجه به عدم هماهنگی در قیمت ها و نبود سقف قیمتی، ممکن است قیمت های اعلامی کمی متفاوت باشد. اگر یک بار برای همواره مرجعی برای تعیین قیمت ها در بازار خودرو وجود داشت و سامانه ثبت معاملات خود فعال بود، در بازار شاهد نوسانات این گونه نبودیم. با راه افتادن سامانه خودرو اتحادیه نمایشگاه داران، خرید و فروش ثبتی می شد، افراد سودجو دیگر نمی توانستند نقشی در بازار داشته باشند. امیدوار هستیم و سعی می کنیم که هرچه سریع تر این سامانه فعال گردد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بیان این که در حال حاضر روزانه 3600 دستگاه خودرو فراوری و روانه بازار می گردد، تاکید نمود که آمار فراوری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 25 درصدی را نشان می دهد. دو خودروساز عظیم کشور به صورت تجمعی روزانه 3600 دستگاه خودرو فراوری می نمایند و تحویل خودرو به مشتریان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش سه درصدی داشته است. این آمار و ارقام نشان می دهد که فراوری خودرو مسئله ای ندارد و مطمئن هستم با تداوم این فرایند، همه تقاضاها را پاسخ خواهیم داد.

به اعتقاد سرقینی تفاوت قیمت درب کارخانه با قیمت بازار آزاد خودرو درست نیست و نباید به این میزان باشد. اما اطمینان دارم با افزایش تعداد موارد ثبت نام، قیمت خودرو فرایند نزولی می یابد و تعدیل خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1301

به "شروع کاهش قیمت ها در بازار خودرو ، جدیدترین قیمت پراید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع کاهش قیمت ها در بازار خودرو ، جدیدترین قیمت پراید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید