500 میلیون دلار مبادلات تجاری ایران و اوراسیا؛ تجارت بسترساز همکاری و امنیت

به گزارش مجله عکسها، رئیس کل گمرک ایران گفت: با اوراسیا نزدیک به 500 میلیون دلار مبادله داریم این رقم در حال حاضر مطلوب نیست و ما به دنبال این هستیم که این مقدار را به چند برابر افزایش دهیم.

500 میلیون دلار مبادلات تجاری ایران و اوراسیا؛ تجارت بسترساز همکاری و امنیت

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران در گفت وگو با خبرنگار مجله عکسها در بیشکک با اشاره به اشتراکات ایران با کشورهای آسیای مرکزی و اوراسیا گفت: نخستین مورد اشتراکات جغرافیایی است، دوم اینکه ما دارای اشتراکات فرهنگی و دینی با این منطقه هستیم و بیشتر اعضای اوراسیا فرهنگ نزدیکی به هم دارند و این موضوع باعث می شود که عضویت ایران در این اتحادیه توجیه داشته باشد.

رئیس کل گمرک ایران گفت: موضوع مهم دیگر این است که هر جا که تجارت افزایش پیدا کند امنیت افزایش پیدا کرده، یعنی ما کمترین و کم هزینه ترین راه ایجاد امنیت را توسعه تجارت می دانیم، هر جا که تجارت برقرار شود امنیت و صلح و آرامش هم ایجاد می شود و این بسیار عالی است.

میراشرفی ادامه داد: هم ­اکنون ما با اوراسیا نزدیک به 500 میلیون دلار مبادله داریم این رقم در حال حاضر مطلوب نیست و ما به دنبال این هستیم که این مقدار را به چند برابر افزایش دهیم. هم در ایران محصولاتی وجود دارد که از نظر قیمت و کیفیت برای منطقه مناسب است و هم در اوراسیا محصولاتی وجود دارد که برای ایرانیان مطلوب می باشد.

وی اضافه کرد: اوراسیا بهترین گوشت، پشم و پنبه را تولید می کند که قابلیت صادر کردن به ایران را دارد و در کشور ما نیز به شدت تنوع محصولات مخصوصا در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و های تک وجود دارد و اگر ظرفیت های 2 طرف را شناسایی شود از وضعیت فعلی که وضعیت مطلوبی نیست می توانیم به وضعیت راضی کننده برسیم.

رئیس کل گمرک ایران گفت: این موارد به عملکرد سازمان های کشورهای عضو بستگی دارد.

میراشرفی شرح داد: یک ماه دیگر ما اجرای برنامه های مشترک را آغاز می کنیم سپس 360 قلم کالا از اوراسیا با تعرفه پایین، عوارض بسیار پایین و برخی از موارد بدون عوارض می تواند وارد ایران شود و 503 قلم کالا از ایران با تخفیف عوارض گمرکی به منطقه اوراسیا صادر می شود. در 3 سال اول ما به این نحو پیش خواهیم رفت، اگر این وضعیت مطلوب باشد، می تواند به عضویت دائم ایران در اوراسیا منجر شود.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی نیز به دنبال افزایش سود است و وظیفه ما است که زمینه را برای بخش خصوصی فراهم کنیم، کار دولت کار ساختن زیرساخت، جاده و ریل گذاری است، بخش خصوصی از جایی که این امکانات فراهم باشد استقبال می­ کند ما فقط باید به دنبال تسهیل امور باشیم و بهبود تجارت، حمل و نقل، انتقال پول، بیمه و مسایل گمرکی و بهداشتی را دستور کار خود قرار دهیم.

رئیس کل گمرک ایران گفت: از آن جایی که اوراسیا منطقه بزرگی است، ما به یک جهت اکتفا نمی کنیم ما جهت ارمنستان را داشته و در دریای خزر نیز با روسیه مرز مشترک داریم.

وی ادامه داد: ترجیح بخش خصوصی ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان است.

میراشرفی بیان داشت: نیاز است که ایران و اوراسیا با ترکمنستان و ازبکستان مذاکراتی را انجام دهند تا مسائل این جهت حل شود.

رئیس کل گمرک ایران شرح داد: در کل 4 جهت اقتصادی با اوراسیا داریم شرقی ترین جهت ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان است، جهت دریای خزر در قزاقستان، جهت دریای خزر در قلمرو روسیه و در آخر جهت ارمنستان، روسیه و بلاروس از این جمله می باشند.

میراشرفی در سرانجام گفت: مسلما اگر این همکاری ها نتایج خوبی برای 2 طرف داشته باشد امکان تمدید، گسترش و حتی عضویت ایران نیز در سازمان اوراسی مطرح می شود اما به عملکرد و ارتباط ما با این سازمان در طول این 3 سال بستگی دارد.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 513

به "500 میلیون دلار مبادلات تجاری ایران و اوراسیا؛ تجارت بسترساز همکاری و امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "500 میلیون دلار مبادلات تجاری ایران و اوراسیا؛ تجارت بسترساز همکاری و امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید