13 نکته طلایی برای مسافران میلیونر فضا ، ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

به گزارش مجله عکسها، سفر به فضا می تواند رویای بسیاری از علاقه مندان به این حوزه باشد که شاید دانستن چند نکته در این باره برایشان خالی از لطف نباشد.

13 نکته طلایی برای مسافران میلیونر فضا ، ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

خبرنگاران: سایت تراول لیژر، در بیشتر قریب به اتفاق تاریخ پروازهای فضایی بشر، تنها کسانی که پیروز شدند به ستاره ها برسند، فضانوردان حرفه ای بودند که توسط آژانس های دولتی در سراسر دنیا استخدام و آموزش دیده بودند؛ به علاوه هفت مسافر بی باک در اوایل سال 2000 که هر کدام برای گذراندن چند روز میلیون ها دلار پرداخت کردند تا بتوانند به داخل ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بفرایند. اما ما در آستانه عصر جدیدی از اکتشافات فضایی هستیم، شرکت های تجاری عظیم، سفینه های فضایی را توسعه می دهند که توانایی پرداخت هزینه مسافران را برای سفر به فراسوی زمین را دارند. در حقیقت احتمالا ظرف چند سال شاهد راه اندازی صنعت دنیاگردی فضایی خواهیم بود.

اما برای رفتن به چنین سفر پرهزینه و سخت چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟ آنچه در ادامه ارائه شده است مواردی از نکات مهمی است که به وسیله تبادل نظر با فضانوردان حرفه ای ناسا جمع آوری شده است؛

1. تنها کار شما در این سفر، استراحت و لذت بردن از سواری خواهد بود

اگرچه این سفر کوتاه خواهد بود، اما در مقایسه با آنچه فضانوردان حرفه ای تجربه می نمایند، یک مسافرت نسبتا آسان برای شما خواهد بود. برای مبتدیان، احتیاجی به نگرانی در خصوص پرواز با فضاپیما نخواهد بود. همه این ها به ارائه دهنده پرواز فضایی بستگی دارد. دکتر پارازینسکی از اعضای ناسا می گوید: شما مسئولیت دیگری به جز لذت بردن از تجربه نخواهید داشت. به همین ترتیب برنامه های آموزشی برای تجارب جهانگردی فضایی در حین زندگی، حدبیشتر چند روز طول می کشد. نکته منفی در عدم آموزش زیاد این است که شما اعتماد به نفس ناشی از آموزش زیاد را ندارید. این را با آموزش من در شاتل فضایی مقایسه کنید جایی که ما صدها و صدها ساعت برای پرتاب در فضا آموزش دیدیم. اگر کاری به بیراهه می رفت، ما دقیقا می دانستیم که چه باید بکنیم و دچار استرس نمی شدیم؛ بنابراین به غیر از یادگیری اعتماد کامل به ارائه دهنده پروازهای فضایی، برای کاهش هرگونه فشار عصبی، با افرادی که قبلا پرواز نموده اند صحبت کنید.

2. مطمئن شوید که از نظر جسمی و روحی متناسب هستید

من فکر می کنم مردم باید با این مسئله به عنوان المپیک رفتار نمایند. این یک تجربه زندگی واقعا عظیم است و اگرچه برای پرواز در فضا احتیاجی نیست که یک ورزشکار المپیکی باشید، اما به تناسب اندام یاری می نماید. به هر حال بدن شما طیف وسیعی از احساسات جدید را در طول پرواز فضایی تجربه خواهد نمود.

اما این فقط در خصوص آمادگی جسمانی نیست، تناسب اندام نیز مهم است. دکتر پارازینسکی می گوید: من فکر می کنم به وسیله تناسب اندام، دقت ذهنی نیز به وجود می آید. هرچه بیشتر درگیر تجربه شوید، بیشتر از آن به یاد می آورید، برای شما تاثیر بیشتری خواهد داشت.

3- نیروهای گرانش که در هنگام پرتاب و ورود مجدد تجربه می شوند، آن چنان شدید نیستند که انتظار دارید

بیشتر بخوانید:

اگر تا به حال یک جریان زنده از پرتاب فضانوردی را یا هرگونه حرکت هالیوودی را در خصوص سفر به فضا مشاهده نموده باشید، می دانید که هنگام پرتاب، فضانوردان دوباره به جایگاه های خود می چسبند. آن ها نیروهای گرانش قوی یا احساس وزنی را دارند که در هنگام شتاب احساس می نمایند. این همان احساسی است که هنگام سرعت بالا در اتومبیل یا عظیمنمایی به وسیله حلقه یا انحنای تیز روی غلتک زوم دارید، اما در هنگام پرتاب موشک، این نیروها قوی تر و پایدارتر هستند. اگرچه این تجربه ممکن است کمی وحشتناک به نظر برسد، اما هواداران مثبت آن می گویند کاملا قابل کنترل است.

اگر شما به اندازه کافی خوب باشید که بتوانید برای سفری با این شرایط، تایید پزشکی دریافت کنید، در اداره نیروهای گرانشی مسئله ای نخواهید داشت. شما به احتمال زیاد در طول تمرینات خود گریز از مرکز را طی خواهید کرد تا احساس خود را آماده کنید، شما در یک ماشین چرخش قرار خواهید گرفت که به شما امکان می دهد نیروهای گرانش قوی را تجربه کنید.

اما برای راحت ترین حالت پرتاب و ورود مجدد به شرایط عادی بدن، بهتر است عضلات را از نظر جسمی شل کنید تا بتوانید با نیروهای گرانشی مبارزه کنید. اگر آرام باشید و بگذارید بدن در کاناپه پرتاب فرو رود، تحمل آن را بسیار آسان تر می گردد. اگر سخت بگیرید، آنجاست که ممکن است به خود آسیب بزنید.

4- برای آماده شدن برای بی وزنی، باید پرواز بدون گرانش را رزرو کنید

گرچه برای وارد شدن به فضا برای تجربه بی وزنی کاملا کوشش (و وقت و هزینه) ضروری است، اما در واقع می توانید این احساس را در اینجا روی زمین تجربه کنید، یا بهتر بگوییم کمی بالاتر از آن. تنها کاری که شما باید انجام دهید رزرو پرواز با جاذبه کاهش یافته است، جایی که یک هواپیما به صورت یک سری پارابولا (یا اشکال قوسی مانند) پرواز می نماید که طی آن مسافران به وسیله سقوط آزاد بی وزنی شبیه سازی شده را تجربه می نمایند.

از نظر جسمی همان چتربازی یا حتی سوار روی غلتک است، اما در این دو مورد، شما حس می کنید که در حال سقوط هستید. هنگامی که در هواپیمای با گرانش صفرهستید، هواپیما با همان سرعت سقوط می نماید، بنابراین در داخل هواپیما شناور هستید. این همان حالتی است که در فضاپیما وجود دارد.

5. یادگیری نحوه غواصی نیز آموزش بی وزنی است

در حالی که زیر آب بودن دقیقا مانند معلق ماندن در فضا نیست، اما روش خوبی برای تمرین حرکت بدون وزنه است. در واقع، ناسا حتی یک نمونه ماکت ISS به اندازه زندگی در داخل یک استخر غول پیکر قرار داده است، به طوری که فضانوردان می توانند برای راهپیمایی های فضایی زیر آب آموزش ببینند.

دکتر پارازینسکی می گوید: مدت زمانی که در زیر آب هستید، حرکت در بی وزنی خیلی سریع به سراغ شما می آید، در زیر آب به طور خنثی شناور شوید و خیلی آرام سعی کنید در کف اقیانوس یا کف استخر خود حرکت کنید. این انرژی زیادی نمی گیرد، اما فکر زیادی می برد.

6. برای چند دقیقه حضور در فضا یک برنامه بازی ارائه دهید

بیشتر بخوانید:

در پروازهای فرعی، تنها چند دقیقه بی وزنی خواهید داشت، بنابراین باید دقیقا برنامه ریزی کنید که چگونه می خواهید وقت خود را در آنجا بگذرانید. آیا تنها به ثبت یک عکس یادگاری بسنده خواهید کرد؟ اگر می خواهید آنچه را کهنه سربازان پرواز فضایی ترفندهای احمقانه فضانوردی می نامند، مانند تلنگر یا چرخش از قبل تصمیم بگیرید. اما مهمتر از همه، زمان بندی درست برای تماشا از پنجره است.

دکتر پارازینسکی می گوید: مهمترین چیزی که من به فضانوردان آینده می گویم خوش طعم کردن منظره از پنجره است. این به دلیل نداشتن اصطلاح بهتر، دیدگاه خداست و تعداد کمی از افراد تا به امروز فرصتی برای دیدن آن داشته اند. واقعا چیز زیبایی است که می توانید در فضا معلق باشید و به سیاره خود نگاه کنید.

7. نگران ثبت عکس های خود نباشید

در خصوص دریافت عکس، اول از همه شما در این زمینه مهارت کافی نخواهید داشت، زیرا برای استفاده از صفر درجه حرارت، کمی تمرین ضروری است. این زمان را برای دریافت عکس هدر ندهید. خاطرات خود را بسازید، از آن پنجره ها تماشا کنید و از تمام تجربه بی وزنی لذت ببرید. به علاوه، با توجه به هزینه های گزاف این پروازهای فضایی، مطمئن باشید که اپراتور شما به هر حال عکس و فیلم سفر شما را در اختیار شما قرار می دهد.

8- وقتی وارد فضای بدون گرانش می شوید، ممکن است کمی گیج شوید

هنگامی که گرانش را از معادله برای مدت زمان مداوم حذف می کنید، عملکرد بدن کمی متفاوت است و عوارض جانبی آن ممکن است شامل سرگیجه و حالت تهوع باشد. شما احساس سرگیجه خواهید کرد، زیرا دیگر نیروی گرانشی مایع را به سمت پاهای شما نمی کشد، بنابراین تمام آن مایعات وارد تنه شما شده و شما می توانید بلافاصله آن را احساس کنید. به نوعی احساس می کنید روی سر خود ایستاده اید.

اما خبر خوب این است که در پروازهای فرعی می توانید از بدترین حالت آن جلوگیری کنید. آدرنالین و هیجان باعث می گردد که شما در ابتدا خوب باشید و تا زمانی که احساس بدی به شما دست می دهد، زمان آن فرا رسیده است که دوباره وارد شرایط عادی بدن شوید.

9. اگر چند روز را در فضا سپری می کنید، برای بعضی از برجستگی ها و کوفتگی ها آماده باشید

در یک پرواز فرعی شما زمان کافی در فضا نخواهید داشت، بنابراین واقعا نگران سازگاری با گرانش صفر نخواهید بود. اما بعضی از شرکت های خصوصی پرواز فضایی در کوششند تا مشتریان خود را برای اقامت طولانی تر به مدار بفرستند. اگر می خواهید چند روز یا حتی چند هفته را در فضا سپری کنید، مهم نیست که چقدر برای این تجربه آموزش دیده اید.

دکتر پارازینسکی می گوید: تماشای فضانوردان تازه کار در یکی دو روز اول ماموریت واقعا خنده دار است. ما آن ها را گاو نر در یک فروشگاه چینی خواندیم. آن ها با تمام وجود به خود فشار می آورند و جمجمه خود را می شنمایند یا زانویشان را می کوبند.

10. نگران انجام کارهای شخصی نباشید

انجام کارهای معمول مانند مسواک زدن دندان ها، رفتن به دستشویی؛ آیا حتی به این فکر نموده اید چگونه از توالت فرنگی بدون جاذبه بهره ببرید؟) همه تجربه های بسیار مختلفی در بی وزنی هستند. به ناچار ممکن است در اوایل سفر خود چند اتفاق ناخوشایند داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

دکتر پارازینسکی می گوید: فقط برای یک وعده غذایی نشسته، چنگال خود را زمین می گذارید و ناگهان می بینید ظرف 30 ثانیه ناپدید شده است، ممکن است دو روز بعد آن را در تمیز نماینده هوا در کابین پیدا کنید، زیرا جریان هوا آن را در آنجا گیر انداخته است. خوشبختانه یک چنگال گمشده به راحتی پاک می گردد و با نگه داشتن آن می توان از شرایط جلوگیری کرد. خرابکاری های دیگر داستان متفاوتی است.

استفاده از سرویس بهداشتی، این چیزی است که شما باید در طول آموزش به آن توجه کنید. استفاده از توالت فرنگی به ویژه ساده نیست و باید مراقب باشید. توالت های فضایی از جریان هوا برای راهنمایی مواردی که قرار است بفرایند استفاده می نمایند. اما برای ایجاد بعضی از آشفتگی ها آماده باشید.

11. اگر قرار است یک راهپیمایی فضایی انجام دهید، خطر برای شما و خدمه شما بسیار بیشتر است

بیشتر فضانوردان خصوصی برای مدت زمان پرواز خود با خیال راحت در داخل کشتی خود فرو می فرایند. اما پیاده روی در فضا برای شما غیرممکن نخواهد بود. شرکت خصوصی پروازهای فضایی Space Adventures با همکاری سازمان فضایی روسیه Roscosmos برای ارسال دو مشتری به فضا در سال 2023، یکی از فضانوردان را به راهپیمایی فضایی خواهد فرستاد.

برخلاف پروازهای فرعی، پروازهای مداری با راهپیمایی فضایی احتیاج به آموزش گسترده ای دارند، با توجه به اینکه راهپیمایی های فضایی ذاتا خطرناک تر از سوار شدن در یک سفینه فضایی هستند. دکتر پارازینسکی می گوید: اگر شما نسبت به کنترل خود بی توجه باشید و در فضای خلوت شناور باشید، کسی نمی تواند برای شما کاری انجام دهد. ممکن است یکی از خدمه بتواند برای نجات شما بیرون بیاید، اما در این صورت زندگی او را نیز به خطر می اندازید. او می گوید: واقعا مهم است که یک مسافر فضایی نه تنها در خصوص سلامتی خود و بلکه به سلامتی خدمه خود نیز فکر کند.

12. اگر در کپسول هستید، برای فرود دست انداز آماده باشید

در حالی که تنها راه رسیدن به فضا به وسیله موشک است، دو راه برای بازگشت وجود دارد: به وسیله یک وسیله نقلیه بالدار، مانند شاتل فضایی یا به وسیله یک کپسول. این تجربه کاملا متفاوت است، زیرا وسایل نقلیه بالدار مانند هواپیما روی باند فرود می آیند، در حالی که کپسول ها از زیر چترها به زمین یا آب می آیند. هر دو طی زمان ورود مجدد طیف وسیعی از نیروهای گرانش را تجربه می نمایند، اما کپسول ها کمی خشن تر هستند، مخصوصا در انتهای سفر.

13. ارزش سرمایه گذاری را دارد

مطمئنا سفر به فضا به عنوان یک جهانگرد، هزینه بالایی خواهد داشت. اما اگر از هر فضانوردی بپرسید مطمئنا به شما می گوید ارزش سرمایه گذاری را دارد. دکتر پارازینسکی می گوید: آنچه من به فضانوردان احتمالی می گویم این است که این تجربه زندگی آن ها را برای همواره تغییر خواهد داد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1713

به "13 نکته طلایی برای مسافران میلیونر فضا ، ارزش سرمایه گذاری را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 نکته طلایی برای مسافران میلیونر فضا ، ارزش سرمایه گذاری را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید