12 طرح اقتصادی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد

به گزارش مجله عکسها، با مشارکت بیش از 80 درصدی بخش خصوصی، 12 طرح اقتصادی، صنعتی، عمرانی و گردشگری شاخص در قشم با سرمایه گذاری ارزی بیش از 20 میلیون دلار و 31 هزار و 600 میلیارد ریال امروز توسط رییس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

12 طرح اقتصادی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم روز پنجشنبه در سومین آیین افتتاح طرح های اقتصادی مناطق آزاد کشور درقشم گفت:با بهره برداری این طرح های شاخص اقتصادی و عمرانی در دو بخش دولتی و خصوصی؛ مجموعا برای بیش از چهار هزار و 122 نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد می شود.

کیهان عباسیان اضافه کرد: طرح توسعه بندر تجاری بهمن شهر قشم با سرمایه گذاری سه هزار و 200 میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد قشم یکی از شاخص ترین طرح های عمرانی است که به تسهیل مبادلات و خدمات به تجاری، کمک می کند.

وی ادامه داد: بخش نخست این طرح توسعه فضای آسفالت بندر بهمن به طول 360 متر، یک رمپ رو رو را شامل می شود که به پهلوگیری همزمان شناورهای پنج هزار و 10 هزار تنی کمک کرده و باعث تسهیل در نقل و انتقال کالاها در شناورها می شود. همچنین امکان پهلوگیری همزمان هفت لنج باری و افزایش ظرفیت پهلوگیری شناورها به 14 فروند را فراهم می کند که این طرح در زمان اجرا برای 100 نیرو اشتغال به همراه داشته است.

وی، اسکله سوخت رسانی شرکت ستاره قشم یکی از طرح های ملی سازمان منطقه آزاد قشم دانست و اضافه کرد: این طرح با سرمایه گذاری 2 هزار و 850 میلیارد ریالی بخش خصوصی امکان پهلوگیری برای کشتی های با توان 10 هزار تن DWT را فراهم می کندکه در بخش ساخت اسکله سوخت رسانی این شرکت 60 نیرو اشتغال داشته اند که این تعداد در زمان بهره برداری به 12 نیرو می رسد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم اظهارداشت: یکی دیگر از طرح های اقتصادی متعلق به بخش خصوصی که توسط ریاست جمهوری افتتاح شد، طرح ساخت شناورهای یک هزار تنی و تعمیر شناورهای تا 400 تن توسط تعاونی شناورسازی مدکندالوی قشم با سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری، طرح شاخص دیگر منطقه آزاد قشم است.

عباسیان در این طرح، تراول لیفت (جرثقیل) یارد تعمیرات این شرکت که توان نقل و انتقال شناورهای تا 400 تن وزن را برای انجام مراحل تعمیرات دارد، به بهره برداری رسید و اشتغالزایی برای 15 نیرو در زمان ساخت و 150 نیرو در زمان بهره برداری از مشخصات دیگر این طرح است.

وی شرح داد: همچنین مجتمع تجاری معراج با زیربنای 147 هزار مترمربع و سرمایه گذاری بخش خصوصی به مبلغ 17 هزار میلیارد ریال در 8 طبقه برای افزایش سرانه فضای تجاری، اقامتی و تفریحی شهر قشم به بهره برداری رسید.

عباسیان گفت:زیرزمین این مجتمع، پارکینگی با ظرفیت 800 خودرو است و سه طبقه آن به بخش تجاری با 1650 واحد و 2400 مترمربع فضای شهربازی اختصاص یافته و یک طبقه اختصاصی برای فود کورت ها و رستوران ها و سه طبقه فضای هتلینگ از مشخصات دیگر این طرح است.

وی اضافه کرد: همچنین طبقه های پنجم تا هفتم این مجتمع با 210 واحد شامل سوئیت های یک، 2 و سه خوابه بیش از 750 تخت به ظرفیت اقامتی جزیره اضاف کرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: محوطه هشت هزار متری رو به دریای این مجتمع ظرفیتی برای افزایش فضای رفاهی و تفریحی شهر قشم به شمار می رود. و این طرح در زمان ساخت 550 نیرو و در زمان بهره برداری، سه هزار و 600 نیرو را صاحب شغل کرده است.

وی در ادامه از افتتاح سه طرح زیربنایی و عمرانی خبر داد و گفت: بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده برون شهری در محور جاده شاقتصادی واریانت قشم به سوزا حد فاصل جزایر ناز با اعتباری اضافه کرد 120 میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد قشم و آماده سازی سایت مسکونی شهری (65 هکتاری) با سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد، شامل زیرسازی و آسفالت معابر از جمله اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود شرایط زندگی و ارتقای خدمات در حوزه راه سازی است.

عباسیان اضافه کرد: فاز دوم شهرک آفتاب با سرمایه گذاری سه هزار میلیاردی شرکت تعاونی آفتاب در زمینی به وسعت 60 هزار متر مربع و زیربنای 35 هزار مترمربع شامل 111 واحد مسکونی دوبلکس سه و چهار خوابه است که با هدف ارتقای سرانه فضاهای مسکونی شهر قشم مورد بهره برداری قرار گرفت که در زمان احداث این طرح ها 380 نفر در آن فعالیت داشته و پس از افتتاح برای 140 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

وی اظهار کرد: شرکت تولیدکننده انواع خوراک دام و پودر ماهی نیز یکی از طرح های صنعتی است که در نخستین پنجشنبه سال 1400 توسط ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم به بهره برداری رسید که این مجموعه با سرمایه گذاری 150 میلیارد ریالی بخش خصوصی و ظرفیت تولید سالانه 200 تن خوراک دام و 300 تن پودر ماهی فعالیت خود را آغاز کرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در سومین آیین بهره برداری از طرحهای مناطق آزاد درقشم اضافه کرد: همچنین شرکت تولید ماسک دیگر مجموعه تولیدی است که با سرمایه گذاری 200 میلیارد ریالی بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کرد که در زمان احداث برای 10 نفر ایجاد اشتغال کرده و با بهره برداری آن 17 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شدند.

عباسیان در بخش صنعت نفت، گاز و انرژی از پیش راه اندازی آزمایشگاه مرجع فرآورده های نفت و مشتات گازی خبرداد و شرح داد: با سرمایه گذاری 180 میلیارد ریالی بخش خصوصی این آزمایشگاه برای 30 نفر در زمان ساخت و در زمان بهره برداری برای 20 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرد.

وی بیان داشت: سامانه پایش تصویری رانندگی و نظارتی با سرمایه گذاری 280 میلیارد ریالی توسط بخش دولتی طرح دیگری است که امروز توسط رییس جمهوری به بهره برداری رسید و در زمان احداث این سامانه 25 نفر در آن فعالیت داشتند و پس از بهره برداری برای 25 نفر اشتغال ایجاد کرد.

وی تنها طرح بخش گردشگری افتتاح شده را مربوط به مجتمع اقامتی و گردشگری در ساحل جنوبی اعلام کرد و گفت: توسعه این مجتمع اقامتی با سرمایه گذاری 620 میلیاردی بخش خصوصی اجرایی شده است که 75 تخت به ظرفیت اقامتی جزیره قشم اضافه کرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: 96 نفر در زمان احداث این طرح در آن مشغول فعالیت بودند و پس از افتتاح برای 38 نفر اشتغالزایی ایجاد کرد.

دراین مراسم استاندار هرمزگان، ائمه جمعه شیعه واهل سنت قشم و جمعی مسوولان محلی نیز حضور داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1648

به "12 طرح اقتصادی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 طرح اقتصادی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید