گراند و پتی پله؛ از کاخ های معروف و زیبای پاریس، تصاویر

به گزارش مجله عکسها، گراند پله (Grand Palais) در نزدیکی خیابان شانزلیزه واقع شده که یکی از معروف ترین خیابان های پاریس به شمار میرود. وسعت این کاخ به 77000 متر مربع می رسد و یکی از زیباترین ساختمان های شهر پاریس به تعداد می رود.

گراند و پتی پله؛ از کاخ های معروف و زیبای پاریس، تصاویر

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

امروزه برخی از رویدادهای عظیم و مهم و نمایشگاه های تجاری بین المللی در این مکان برگزار می شود؛ اما تاریخچه این بنا به سال 1897 میلادی برمی شود که در آن موقع به آن کاخ عظیم هنرهای زیبا می گفتند. نمایشگاه جهانی سال 1900 میلادی در شهر پاریس برگزار گردید و گراند پله یا همان کاخ عظیم را به مناسبت میزبانی این رویداد تأسیس کردند.

این نمایشگاه آنقدر اهمیت داشت که شهر پاریس تصمیم گرفت پروژه ساخت چندین بنای نو را کلید بزند و پل الکساندر سوم، گراند پله و پتی پله (کاخ کوچک) در تعداد این پروژه ها قرار داشتند.

افراد بسیاری در ساخت کاخ عظیم همکاری کردند

مسابقه ای در سال 1896 میلادی برگزار گردید و تمامی معماران کشور فرانسه اجازه شرکت در آن را داشتند تا ایده ای برای ساخت یک کاخ بدهند که به نمادی از خلاقیت فرانسوی ها تبدیل شود. رقابت میان شرکت نماینده ها، بسیار سخت بود و پس از بحث و گفتگوی بسیار میان گروه گزینش گر (مطبوعات و عموم مردم)، با 4 نفر از شرکت نمایندگان قرارداد بستند: آنری دوگلان، آلبر لووه، آلبر توماس و شارل ژیرول. هر کدام از آن ها مسئولیت مخصوص به خود را داشت و در نتیجه، تمامی نقطه نظرهای آن ها در کنار هم آورده شد تا به اسم یک تیم با یکدیگر همکاری نمایند.

در قسمت سنتوری یا همان آذین بالای در غربی ساختمان، سنگ نوشته ای با این مضمون قابل مشاهده است که این بنای تاریخی از طرف جمهوری، تقدیم به شکوه هنر فرانسوی. بنابراین می توان دید که هدف اصلی تأسیس این بنا، میزبانی عظیم ترین رویداد رسمی هنری در مرکز بوده است.

از رخدادهای تراز اول به رویدادهای پرطرفدار

سالن هایی که به هنرهای زیبا اختصاص داده بودند، در طول 30 سال اولِ تأسیس گراند پله به اوج معروفیت خود رسیدند. اما به مرور زمان به این چشم به آن ها نگاه شد که فاصله و جدایی میان طبقه بورژوا و عموم مردم را نشان می دهند. با شروع جنگ جهانی اول، مردم پاریس بیشتر به تجارت فناورانه سودآور روی آوردند و کم کم از آوازه و پرستیژ نمایشگاه های هنری تراز اول کاسته و تعدادشان هم با افتتاح کاخ اکتشاف (Palais de la Découverte) کمتر شد که آن را در سال 1937 میلادی و به مناسبت نمایشگاه بین المللی هنر و تکنولوژی در زندگی مدرن تأسیس کردند.

کاخ اکتشاف در جناح غربی گراند پله واقع شد و ابتدا قرار بود نمایشگاهی موقت باشد؛ اما چنان مورد توجه نهاده شد که تصمیم گرفتند آن را پس از برگزاری رویداد، خراب ننموده و به نمایشگاهی دائمی تبدیل نمایند. کاخ عظیم در سال 1947 میلادی، نقش خود را به اسم کاخ هنرهای زیبا از دست داد اما همچنان سالانه 40 رویداد را برگزار می نماید و بیش از 2 میلیون بازتماشاماینده در سال دارد. گالری اصلی این کاخ امروزه به نمایش هنر معاصر اختصاص داده شده اما گراند پله به طور کل از 3 بخش تشکیل می شود که هر کدام، ورودی مخصوص به خود را دارند. این 3 بخش شامل کاخ اکتشاف، گالری ملی گران پله و سالن رویداد گران پله می شود.

معماری و بازسازی گراند پله

گراند پله بیشتر به خاطر سقف شیشه ای عظیمش شناخته می شود و با توجه به این ویژگی، به راحتی قابل تشخیص است. طراحی این بنا همان طور که قبلاً گفتیم، حاصل کوشش های چندین معمار بوده اما نظارت کلی آن را معمار معروف فرانسوی، یعنی شارل ژیرول بر عهده داشته که بعدها برای طراحی پتی پله به او اختیار تام داده شد. معماری گراند پله، ترکیب زیبایی از نمای سنگی کلاسیک و آهن ها و پنجره های سبک آرت نوو یا هنر نو است. کاخ عظیم در حال حاضر توانسته اسم عظیم ترین سازه شیشه ای و آهنی در جهان را به خود اختصاص بدهد که زمانی به کریستال پله یا همان کاخ بلورین در لندن تعلق داشت که بعدها در آتش سوخت.

نمای بیرونی این کاخ از سنگ ساخته شده و مجسمه های تماشایی و موزاییک های رنگی زیبایی را به نمایش می گذارد. برجک این کاخ، سبک دوران زیبا (عصر طلایی) را یادآور می شود و از 15000 متر مربع شیشه برای سقف آن استفاده شده است. بعد از اینکه کاشی های بخشی از سقف شیشه ای آن در سال 1993 میلادی فرو ریخت، این ساختمان به مدت 10 سال بسته بود تا به کارهای بازسازی آن رسیدگی نمایند. مرحله اول این بازسازی در سال 2005 و مرحله دوم در سال 2007 به خاتمه رسید و درهای این کاخ دوباره بر روی عموم باز شد. طی این بازسازی، شیشه را جایگزین و چهارچوب فلزی آن را تعمیر کردند. موزاییک ها هم بازسازی و به مجسمه سواره واقع در بالای ساختمان هم رسیدگی شد.

پتی پله

شهر پاریس، مقاصد تماشای بی تعدادی دارد؛ به طوری که حتی اگر یک هفته را هم به گشت و گذار در آن بپردازید، همچنان لیستی از جاذبه های گردشگری دیگر روبه رویتان خواهد بود. تماشای هایی مانند موزه لوور ، برج ایفل ، کلیسای نوتردام ، محله مونمارتر ، قبرستان پرلاشز و سردابه ها در تعداد معروف ترین جاذبه های شهر پاریس قرار دارند و گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود می کشانند. سایر جاذبه ها را می توان در لیست دوم جای داد که بعد از بازدید از جاذبه های بالا می توانید سری به آن ها بزنید؛ به خصوص اگر بار اولتان نیست که به پاریس سفر می کنید.

پتی پله (Petit Palais) به معنی کاخ کوچک، در این لیست قرار می گیرد. این کاخ، درست روبه روی گراند پله نهاده شده و آن را هم به مناسبت نمایشگاه جهانی سال 1900 میلادی بنا کردند. پتی پله از 4 جناح تشکیل می شود و باغی نیم دایره را در برمی گیرد. طراحی این بنا را شارل گیرول برعهده داشت و ساخت آن بیش از 20 سال طول کشید تا به خاتمه برسد. کاخ صنعت در آن موقع طوری ساخته شده بود که جلوی نمای موزه انولید را می گرفت و به همین علت پیشنهاد داده شده که این بنا را خراب و 2 کاخ دیگر را با آن جایگزین نمایند. این پیشنهاد با برنامه نوی که برای توسعه پاریس داشتند، از هماهنگی بیشتری برخوردار بود و به همین علت مسئولان با آن موافقت کردند.

پتی پله در سال 1902 به موزه هنری تبدیل شد

مجموعه آثار دائمی این کاخ از دوران باستان تا 1920 میلادی را در برمی گیرد. بنابراین در یک اتاق آن ممکن است نقاشی یک بازار غذای معروف پاریسی را ببینید که به قرن 19 تعلق دارد و در اتاقی دیگر، دست نوشته هایی از قرون وسطی یا سفال های دوران یونان باستان را تماشا خواهید کرد. ویژگی مثبت این موزه این است که در تعداد موزه های رایگان پاریس قرار گرفته است و نیازی نیست برای ورودی آن هزینه ای بپردازید. بعلاوه می توانید از تمامی آثار آن در چند ساعت بازدید کنید؛ در حالی که حتی اگر یک هفته را هم در موزه لوور بگذرانید، باز هم مجموعه آثارش تمامی ندارد.

کاخ کوچک بیشتر به خاطر نقاشی های دیواری اش معروفیت دارد

آلبرت بسنارد (Albert Besnard)، طراحی 4 نقاشی دیواری برای سالن ورودی پتی پله را برعهده گرفت و از سال 1903 تا 1910 میلادی بر روی آن ها کار کرد. یادتان باشد علاوه بر دیوارها، نگاهی هم به سقف کاخ کوچک بیندازید. از سال 1909 تا 1924 میلادی بر روی سقف های نقاشی شده این کاخ کار شده و برای 2 مورد از گالری های اصلی این بنا هم از نقاشی دیواری استفاده شده است. یکی از آن ها شهر پاریس را در گذشته و از زمان جنگ لوتیشا (Battle of Lutetia) یا همان لوتتیا تا انقلاب فرانسه به تصویر می کشد و دیگری، تصویر مدرن تری را از آن به نمایش می گذارد. حتما از 16 مجسمه نیم تنه گچی هم تماشا کنید که بر روی طاقچه های این کاخ قرار داده شده اند و اثر هنرمندان معروفی همانند اوژن دولاکروا (Eugene Delacroix) هستند.

راه پله های مارپیچ این کاخ به نوبه خود تماشای هستند

معمار این کاخ یعنی شارل گیرول، در خلق گل نرده های آهنی معروفیت دارد و راه پله های پتی پله را هم او طراحی نموده است. پیچ و خم ظریف و زیبای این راه پله، شما را به تعجب وا می دارد که چطور خالق آن، نرده های آهنی را به شکل یک اثر هنری درآورده است. علاوه بر آن، درب طلایی رنگ ورودی کاخ کوچک هم از هنرنمایی های گیرول به شمار میرود.

باغ واقع در حیاط پتی پله را از قلم نیاندازید

با اینکه باغ پتی پله (Jardin du Petit Palais) در یکی از معابر اصلی پاریس واقع شده، ممکن است در نگاه اول متوجه آن نشوید. این کافه-باغ، در حیاط مرکزی موزه نهاده شده و گیاهان سرسبز و ستون های آن را پوشانده که با حلقه های گل آراسته شده اند. برای برطرف خستگی یا صرف ناهار می توانید به این مکان رفته و گلویی تازه کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1845

به "گراند و پتی پله؛ از کاخ های معروف و زیبای پاریس، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گراند و پتی پله؛ از کاخ های معروف و زیبای پاریس، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید