کاهش وزن با نوشیدن چند فنجان چای

به گزارش مجله عکسها، البته چای یک نوشیدنی جادویی نیست که به تنهایی موجب کاهش وزن گردد، بلکه می توان آن را پشتیبانی برای یک رژیم غذایی متعادل و رژیم ورزشی در نظر گرفت.

کاهش وزن با نوشیدن چند فنجان چای

چای یک نوشیدنی محبوب در دنیا است که به تامین آب مورد احتیاج بدن یاری می نماید، عطر و طعم خوبی دارد و با توجه به گیاهی که برای آماده کردن آن استفاده شده است می تواند سطوح انرژی بدن را افزایش داده یا به خوابی آرام یاری کند. اما آیا چای می تواند به کاهش وزن نیز یاری کند؟

اگر در کوشش برای کاهش وزن هستید، چای قطعا یکی از بهترین دوستان شما خواهد بود. این نوشیدنی نه تنها یک جایگزین بدون کالری برای بعضی نوشیدنی های شیرین و پر کالری محسوب می گردد، بلکه دارای ویژگی هایی است که می تواند به کاهش اشتها، پشتیبانی از متابولیسم و در نهایت تحقق اهداف کاهش وزن شما یاری کند.

البته چای یک نوشیدنی جادویی نیست که به تنهایی موجب کاهش وزن گردد، بلکه می توان آن را پشتیبانی برای یک رژیم غذایی متعادل و رژیم ورزشی در نظر گرفت.

می تواند جایگزین میان وعده های نامناسب گردد

توجه به سیگنال های که بدن در زمان گرسنگی ارائه می نماید و خوردن غذا یا میان وعده برای فرو نشاندن این احساس اهمیت دارد. اما گاهی اوقات، احساسی دیگر را با گرسنگی اشتباه می گیرند. این امکان وجود دارد که شما تشنه یا بی حوصله باشید و این احساس را با گرسنگی اشتباه گرفته و برای خوردن تنقلات وسوسه شوید.

نوشیدن یک لیوان چای گرم می تواند با این شرایط مقابله نموده و به تقویت احساس سیری یاری کند. زمانی که سوخت درست را در اختیار بدن خود قرار می دهید، احتمال احساس گرسنگی بین وعده های غذایی نیز کاهش می یابد. نوشیدن یک لیوان چای روش خوبی برای تشخیص این است که به واقع گرسنه هستید یا بدن به دلایل دیگری این احساس را در شما ایجاد نموده است.

ممکن است متابولیسم را تقویت کند

بعضی انواع چای توانایی خود در افزایش متابولیسم بدن را نشان داده اند. با افزایش سن، آهنگ متابولیسم بدن به طور طبیعی کند می گردد، اما زمانی که سوخت مورد احتیاج بدن را به درستی تامین کنید، امکان احیای متابولیسم بدن نیز وجود دارد.

به طور خاص، چای سبز یکی از گزینه هایی است که در این زمینه بسیار توصیه شده است. این چای سرشار از کافئین و آنتی اکسیدان کاتچین است که هر دو می توانند نرخ متابولیک را افزایش دهند، از این رو، به سوزاندن کالری بیشتر در طول روز یاری می نمایند.

مطالعه ای در سال 2009 نشان داد شرکت نمایندگانی که چهار تا پنج فنجان چای سبز در روز می نوشیدند، نسبت به آن هایی که چای مصرف نمی کردند، به طور میانگین دو پوند (907 گرم) وزن بیشتری کم نموده و این در شرایطی بود که هر دو گروه به میزان مشابه ورزش می کردند.

می تواند جایگزینی برای نوشیدنی های پر کالری باشد

اگر به طور مرتب نوشیدنی هایی مانند نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا یا دیگر انواع نوشیدنی های شیرین را مصرف می کنید، نوشیدن چای به جای آن ها می تواند یاری زیادی در به نتیجه رسیدن کوشش های کاهش وزن شما بکند.

تا زمانی که یک شیرین نماینده مانند شکر یا شیر به چای اضافه نکنید، یک نوشیدنی بدون کالری در اختیار خواهید داشت و اگر در کوشش برای کاهش چربی بدن و میزان مصرف قند خود هستید، چای جایگزینی بسیار خوب برای نوشیدنی های شیرین و پر کالری محسوب می گردد.

چای قاصدک

می تواند نفخ را کاهش دهد

اگر به این که نفخ در کوشش های کاهش وزن شما اختلال ایجاد می نماید، مشکوک هستید، چای قاصدک به عنوان یک ادرارآور طبیعی می تواند بازی را به سود شما تغییر دهد. با خلاص شدن از مایع اضافه موجود در بدن، ظاهری لاغرتر خواهید یافت.

چای قاصدک دارای ویژگی هایی است که می توانند به کاهش وزن آبی بدن یاری کند. همچنین، این چای می تواند به سمزدایی کبد یاری کند. زمانی که کبد عملکرد مطلوب خود را ارائه می نماید، مواد مغذی به طور موثرتری جذب بدن شده و این شرایط می تواند به تقویت متابولیسم منجر گردد.

در صورت مصرف هر گونه دارو، پیش از مصرف چای قاصدک با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این گیاه می تواند با بعضی آنتی بیوتیک ها و دارو های دیگر، به ویژه آن هایی که در کبد تجزیه می شوند، تداخل ایجاد کند.

چای لیمو نیز می تواند یک گزینه خوب دیگر برای از بین بردن نفخ باشد. این چای حاوی دی-لیمونن است که این آنتی اکسیدان به واسطه آثار ادرارآور خود شناخته شده است.

چای سفید

ممکن است به جلوگیری از ذخیره چربی اضافه یاری کند

چای سبز حاوی کاتچینی به نام اپی گالو کاتچین گالات است که به واسطه آثار ضد التهاب، پشتیبانی از متابولیسم سالم و همچنین پتانسیل کاهش ذخیره چربی در بدن شناخته شده است.

به طور کلی، آنتی اکسیدان های موجود در چای می توانند با کاهش استرس اکسیداتیو از سلامت متابولیک پشتیبانی نمایند. افزون بر این، آن ها می توانند به حفظ سطوح متعادل قند خون یاری نمایند که برای کنترل ذخیره چربی مفید است.

چای سبز و به طور خاص پودر ماتچا سرشار از اپی گالو کاتچین گالات است، از این رو، نوشیدن آن به جای قهوه هنگام صبح یا بعد از ظهر می تواند انتخاب خوبی برای یاری به کاهش ذخیره چربی و وزن باشد.

اپی گالو کاتچین گالات که به نظر می رسد در جلوگیری از تشکیل سلول های چربی جدید نقش دارد، ممکن است اشتها را نیز کاهش دهد. به نظر می رسد اپی گالو کاتچین گالات و آنتی اکسیدان های دیگر از فرایند ریکاوری پس از ورزش پشتیبانی نموده و می توانند به احساس هوشیاری بیشتر یاری نمایند که برای فعال باقی ماندن و انجام ورزش اهمیت دارد.

چای سفید یکی دیگر از گزینه هایی است که در این زمینه می توانید مد نظر قرار دهید. این چای نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان ها است، بلکه مطالعه ای در سال 2009 نشان داد که چای سفید می تواند از تشکیل سلول های چربی جدید جلوگیری نموده و همچنین تجزیه چربی را نیز تقویت می نماید.

چای رویبوس

می تواند به تعادل سطوح هورمونی یاری کند

زمانی که بی تعادلی های هورمونی وجود دارند، کاهش وزن به ویژه با افزایش سن بسیار دشوارتر می گردد. چای های گیاهی می توانند به متعادل کردن سطوح هورمون ها یاری نموده و بر همین اساس، کاهش وزن را تسهیل نمایند.

چای رویبوس یکی از نمونه هایی است که بعضی شواهد کارایی آن در زمینه چربی سوزی را نشان داده اند. چای ریبوس سرشار از آسپالاتین است که مطالعات نشان داده اند این فلاونوئید می تواند هورمون های استرس که می توانند موجب افزایش گرسنگی و ذخیره چربی شوند را کاهش دهد.

مطالعه ای دیگر در سال 2007 نشان داد که چای سیاه می تواند فرایند بازگشت بدن به سطوح عادی کورتیزول و کسب آرامش را تسریع کند. سطوح بالای کورتیزول می تواند موجب مقاومت بیشتر سلول ها در برابر انسولین و در نتیجه افزایش وزن گردد.

چای یربا ماته

ممکن است به تامین سوخت مورد احتیاج بدن در زمان انجام تمرینات ورزشی با شدت زیاد یاری کند

زمانی که با احساس سستی صبحگاهی یا پس از اتمام ساعات کاری روبرو هستید، تمایل کمتری برای انجام فعالیت بدنی خواهید داشت که در نهایت به معنای سوزاندن کالری کمتر است. به همین دلیل، بعضی کارشناسان نوشیدن چای پیش از رفتن به باشگاه را توصیه نموده اند.

کافئین موجود در بعضی انواع چای از جلمه سبز، سیاه، و یربا ماته، می تواند به افزایش سطوح انرژی و انگیزه یاری کند، از این رو، نوشیدن آن ممکن است به کالری سوزی بیشتر در زمان فعالیت بدنی به واسطه کوشش بیشتر شما منجر گردد.

تنها حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا کافئین به حداکثر میزان خود در جریان خون رسیده و به طور کلی اثر آن برای سه تا پنج ساعت دوام می آورد.

شما می توانید نوشیدن چای، به ویژه انواع دارای کافئین را هنگام صبحانه یا طی یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب مد نظر قرار دهید. افزودن شکر به چای می تواند اثر منفی بر اهداف کاهش وزن شما داشته باشد و برای بهبود عطر و طعم چای می توانید مقداری لیمو به آن اضافه کنید، بدون این که کالری زیادی به آن اضافه گردد.

لیمو سرشار از ویتامین C است و می تواند از ثبات قند خون پشتیبانی کند که یکی از اصول کاهش وزن بلند مدت و تقویت متابولیسم است. بیشتر مطالعات نشان داده اند افرادی که سه تا پنچ فنجان چای در روز مصرف می نمایند از بیشترین فواید این نوشیدنی بهره مند می شوند.

منبع: فرادید
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1461

به "کاهش وزن با نوشیدن چند فنجان چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزن با نوشیدن چند فنجان چای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید