بچه داری در 30 نما

به گزارش مجله عکسها، بچه دار شدن یک تجربه هیجان انگیز است. بیشتر والدینی که قرار است به زودی طعم شیرین پدر یا مادر شدن را تجربه نمایند، دوران شیرین و پرهیجانی را می گذرانند و خودشان را برای نگهداری از نوزاد آماده می نمایند اما نباید آماده کردن خانه را فراموش کرد. آماده کردن خانه برای ورود یک نوزاد کار چندان مسئله ای نیست اما متاسفانه گاهی مورد

بچه داری در 30 نما

بچه داری در 30 نما

30 توصیه خانگی به والدینی که منتظر تولد فرزندشان هستند

بچه دار شدن یک تجربه هیجان انگیز است. بیشتر والدینی که قرار است به زودی طعم شیرین پدر یا مادر شدن را تجربه نمایند، دوران شیرین و پرهیجانی را می گذرانند و خودشان را برای نگهداری از نوزاد آماده می نمایند اما نباید آماده کردن خانه را فراموش کرد. آماده کردن خانه برای ورود یک نوزاد کار چندان مسئله ای نیست اما متاسفانه گاهی مورد بی توجهی قرار می گیرد. با اختصاص دادن مقدار کمی زمان و بودجه می توانید مطمئن شوید کودکتان به محیطی سالم و ایمن پا خواهد گذاشت.

1.شما نوزادتان را یکی، دو روز پس از تولد به خانه می آورید و ضروری است در خانه تغییراتی بدهید. بهتر است پیش از تولد نوزادتان این کارها را انجام دهید تا در روز به یادماندنی تولد نوزاد که استرس زیادی هم خواهید داشت، کارها آماده باشد و نوزادتان پا به محیطی سالم و امن بگذارد. ضمناً، زمان دقیق زایمان هم نامعین است و بعضی بچه ها زودتر از موعد به جهان می آیند. به همین دلیل، باید زودتر دست به کار شوید و خانه را برای ورود عضو نو خانواده آماده کنید.

2.یک خانه تکانی انجام دهید و همه جای خانه را تمیز کنید. پنجره ها را پاک کنید و دیوارها را بشویید. بهتر است این کار را پیش از بارداری انجام دهید. خانم های باردار نباید کارهای سنگین انجام دهند. اگر پیش از بارداری این کار را انجام نداده اید، برای تمیز کردن خانه از دیگران یاری بگیرید. اگر باردار هستید بهتر است صبر کنید تا تهوع، خستگی و بی حالی 3ماهه اول بگذرد و در 3ماهه دوم این کار را انجام دهید. ماه های آخر، استرس مادر بیشتر می گردد و نباید کارهای سنگین و تغییرات زیاد در خانه انجام گردد. سعی کنید همه کارها تا پیش از ماه آخر انجام گیرد تا مادر آرامش بیشتری داشته باشد.

3.نوزادان اغلب در سطوح پایین و روی زمین یا تخت هستند و تعداد تنفسشان هم زیاد است. بنابراین تمیز کردن این سطوح را از قلم نیاندازید. مبلمان را جا به جا کنید و گرد و خاک زیرشان را پاک کنید. بهتر است فرش ها را بشویید یا حداقل گرد و خاکشان را بگیرید و چند ساعتی زیر نور آفتاب قرار دهید. ملافه های تخت خواب را تنها با مواد شوینده و بدون استفاده از مواد نرم نماینده و ضدعفونی نماینده بشویید و بگذارید زیر نور شفابخش خورشید خشک شوند. گرد و خاک زیر تخت خواب را پاک کنید.

4.هنگام خانه تکانی تا جای ممکن از مواد سفیدنماینده و ضدعفونی نماینده استفاده نکنید و با آب و پودر و مایع شوینده، این کار را انجام دهید.

5.هنگام خرید محصولات خانگی، اطلاعات روی برچسب را بخوانید و کم خطرترترین ماده را انتخاب کنید. همه شوینده ها و پاک نماینده ها یکسان نیستند. بعضی محرک تر و بعضی کم خطرترند. پس از استفاده، درب ظروف را ببندید تا بخارهای آن در خانه پخش نگردد.

6.برای از بین بردن حشرات از راه های طبیعی مانند نصب توری روی پنجره ها و گرفتن درزها و ترک های دیوار بهره ببرید و برای این کار از سموم و حشره کش ها استفاده نکنید.

7.رسم است که هنگام ورود نوزاد به خانه اسفند دود می نمایند. بهتر است از دیگران بخواهید این کار را تنها در حیاط و بیرون آپارتمان انجام دهند؛ چون نوزادان ریه های کوچک و حساسی دادند و دود اسفند در محیط داخل آپارتمان ممکن است آزارشان بدهد.

8.یک دستگاه تصفیه نماینده هوا در خانه داشته باشید. استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا در محیطی که نوزاد قرار است آنجا بخوابد و استراحت کند، می تواند یاری نماینده باشد.

9.سراغ گلدان ها بروید. گیاهان خانگی به علت داشتن خاک مرطوب، محل مناسبی برای رشد میکروب ها و تخم ریزی حشراتی مانند پشه هستند. بعضی گیاهان هم سمی هستند و بچه ها در سنین نوپایی ممکن است آنها را خورده و مسموم شوند. نگهداری از گیاهان و وجود گلدان در خانه هایی که کودک در آن زندگی می نماید توصیه نمی گردد.

10.خیلی ها تنها اتاق نوزاد را آماده می نمایند اما نوزادان احتیاج به مراقبت بیشتری دارند و امن ترین و مطمئن ترین جا برای آنها اتاق خود پدر و مادر است. بنابراین ضروری است اتاق خوابتان را برای ورود نوزاد آماده کنید. جای مناسبی برای خوابیدن نوزاد در نظر بگیرید. برای این کار می توانید از گهواره ها و تخت های فلزی متحرک کوچک بهره ببرید یا کالسکه نوزاد را که در ماه های اول در بیرون خانه استفاده نمی گردد در حالت خوابیده تنظیم نموده و آن را کنار تخت خواب خودتان قرار دهید.

11.از چند هفته پیش از زایمان، روی تشکتان یک لایه پلاستیک و حوله قرار دهید؛ زیرا در اواخر بارداری، احتمال پاره شدن کیسه آب و پس از زایمان هم احتمال خون ریزی وجود دارد. یک پلاستیک و چند حوله هم برای وقتی که از بیمارستان تا خانه در ماشین هستید ضروری است.

12.جایگاه کودک برای آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه را از قلم نیاندازید. کودک شما همواره باید در جایگاه کودک در خودرو بنشیند. این شامل همان اولین باری که از بیمارستان به خانه می آیید هم می گردد. برترین جای قرار دادن جایگاه کودک، قسمت وسط جایگاه عقب خودرو رو به بیرون است. هیچ وقت کودک را در جایگاه جلوی خودرو قرار ندهید؛ به ویژه اگر خودرویتان مجهز به سیستم ایربگ است. اگر از جایگاه ماشین دست دوم استفاده می کنید، به تاریخ درج شده روی برچسب آن که زمان مناسب استفاده را پیشنهاد نموده، توجه داشته باشید.

13.در آشپزخانه، کابینتی را به وسایل کودک اختصاص دهید. وسایل مورد احتیاج نوزاد مانند پستانک و شیشه شیر باید در آب جوش ضدعفونی شوند. قابلمه و ظرف مخصوصی برای این کار در نظر بگیرید. یک حوله و پارچه نخی تمیز هم برای خشک کردن وسایل نوزاد پس از ضدعفونی و جوشاندن در آب احتیاج خواهید داشت.

14.حمام را بشویید و تمام سطوح و کاشی های آن را خوب تمیز کنید. دوش متحرک، تشت و وان مخصوص کودک، چهارپایه و کفپوش پلاستیکی برای جلوگیری از لیز خوردن و یک طبقه در سطح پایین برای قرار دادن شامپو و صابون نوزاد نصب کنید.

15.برترین روش تغذیه کودک شیر مادر است. وسایل لازم برای این کار مانند پد شیردهی، شیردوش و بالشتک مخصوص شیردهی تهیه کنید. در خصوص نوزادانی که از شیر شما محروم هستند و به توصیه پزشک شیر خشک می خورند، شیشه شیر، شیشه شور و شیرخشک تهیه کنید.

16.لباس های نوزاد را پیش از استفاده بشویید. همه لباس ها، ملافه ها، حوله، دستمال ها و وسایل نوزاد را با پودر شوینده مخصوص کودک بشویید و در محل مناسب و جایی که نور آفتاب و جریان هوا وجود دارد خشک کنید و سپس در کشو و کمد قرار دهید.

17.ضروری است پوشک نوزادان در ماه های اول روزی چند مرتبه تعویض گردد و به خاطر اینکه پوست حساسی دارند باید هر بار پاهایشان را با آب بشویید. اگر شیر دست شویی خانه تان از نوع ارتفاع کوتاه است شستن نوزاد برایتان مشکل خواهد بود بنابراین بهتر است برای تعویض شیر دست شویی اقدام کنید و از شیرهای بلند که فضای کافی برای قرار دادن نوزاد دارند بهره ببرید.

18.بوگیرهایی که عطر دارند و حاوی حلال های فرار شیمیایی هستند را از دست شویی بردارید. اگر توالت فرنگی ندارید برای مادر، توالت فرنگی مخصوص از داروخانه تهیه کنید.

19.پوشک به مقدار کافی و در مقدار مناسب بخرید. پلاستیک تعویض پوشک و چند حوله و دستمال نخی برای خشک کردن نوزاد و کرم کالاندولا برای برطرف التهاب های پوستی ناشی از سوختگی پوست پای نوزاد با ادرار تهیه کنید. بهتر است میز کوچکی برای عوض کردن پوشک نوزاد در نظر بگیرید. انجام این کار در مقایسه با تعویض پوشک روی سطح زمین فشار کمتری به عضلات و استخوان هایتان وارد می نماید.

20.چند اسباب بازی که موسیقی ملایمی دارند، بخرید و در اتاق کودک قرار دهید یا چند موسیقی ملایم روی تلفن همراه تان داشته باشید. این کار در مواقعی که کودک گریه و بی قراری می نماید به یاریتان می آید.

21.غذای خانواده را برای چند هفته بعد از تولد نوزاد تهیه کنید. در ماه های آخر وعده های بیشتری بپزید و مقداری از آن را در ظروف دردار یا کیسه های زیپ دار مخصوص ریخته و به شکل منظم و معینی در فریزر قرار دهید.

22.روی بسته ها و ظروف، برچسب بزنید تا محتویات آن معین باشد. بهتر است راهنمای لازم درباره نحوه یخ زدایی و گرم کردن غذا را هم به طور مختصر روی برچسب بنویسید تا دیگران به راحتی بتوانند از آن استفاده نمایند.

23.فهرستی از مراکز تهیه غذا و رستوران های نزدیک خانه، سوپر و داروخانه هایی که خریدتان را با پیک به خانه می فرستند، روی کاغذی بنویسید و آن را روی میز تلفن بچسبانید.

24.کارهای خانه بدون حضور خانم خانه می مانند و باید کسی آنها را انجام دهد. از همین الان فرد یا افرادی را برای این کارها انتخاب کنید و از آنها درخواست کنید برای روز یا روزهایی که در بیمارستان هستید مسوولیت انجام کارها را به عهده بگیرند. می توانید از اقوام یا دوستان نزدیک تان بخواهید برای پخت غذا و انجام کارهای خانه تا چند روز پس از تولد نوزاد یاریتان نمایند.

25.وقتی از بابت کارهای خانه، خیالتان راحت شد؛ برای چند ماه پس از تولد نوزاد برنامه ریزی کنید. شما تا چند ماه احتیاج به یاری دارید. وقت دکتر، غذا پختن و انجام کارهای خانه در کنار رسیدگی به نوزاد آسان نیست. فهرستی از افرادی که می توانند به شما یاری نمایند تهیه کنید.

26.افرادی که قرار است به شما یاری نمایند باید از جای ظروف، مواد غذایی و وسایل لازم باخبر باشند. بهتر است جای همه وسایل و مواد مورد احتیاج را به آنها بگویید و این اطلاعات را روی یک برگ کاغذ نوشته و در آشپزخانه جایی در معرض دید قرار دهید.

27.فهرستی از مواد غذایی و خوراکی هایی که برای دو هفته پس از زایمان احتیاج دارید بنویسید و از همسرتان بخواهید آنها را تهیه کند. این کار در روزهای پس از تولد نوزاد که وقت زیادی برای خرید ندارید به شما یاری خواهد نمود.

28.پس از تولد نوزاد، دوستان و اقوام و آشنایان به دیدنتان می آیند. بنابراین بهتر است از همین الان برای پذیرایی از میهمان ها هم آماده باشید. ظرف های خاک گرفته توی کابینت و بوفه را بشویید و مقداری شکلات و شربت در خانه آماده داشته باشید.

29.دوربین را جایی در دسترس قرار دهید. مطمئن شوید باتری و حافظه کافی دارد. روزهای اول تولد نوزاد دیگر تکرار نخواهند شد.

30.شاید انجام این کارها به نظر زیاد و خسته نماینده بیاید اما برنامه ریزی و انجام به موقع این کارها به شما یاری می نماید تا در روز تولد نوزاد و روزهای بعد از آن آرامش بیشتری داشته باشید و اوقات خوشی را با خانواده و دوستان سپری کنید.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1894

به "بچه داری در 30 نما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه داری در 30 نما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید