چرا سرخابی ها سال جاری هم واگذار نمی شوند؟!

به گزارش مجله عکسها، وعده های مسئولان از واگذاری استقلال و پرسپولیس در امسال حکایت داشت اما پرونده واگذاری دو تیم محبوب پایتخت امسال هم بسته نمی گردد و باز هم بازه زمانی دیگری برای آن اعلام شده است. اما آنچه که دلیل عدم واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس از سوی مسئولان اعلام شده، این است که این دو تیم آماده واگذاری نیستند و اطلاعاتشان احتیاج به شفاف سازی دارد.

چرا سرخابی ها سال جاری هم واگذار نمی شوند؟!

به گزارش خبرنگاران، بیش از یک سال از نامه وزیر ورزش و جوانان به رئیس جمهور مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می گذرد و با وجود اینکه حسن روحانی به آن پاسخ مثبت داده، این واگذاری همچنان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. از آن موقع تا به امروز صحبت های زیادی درباره قیمت گذاری و نحوه واگذاری این دو باشگاه به گوش می رسد اما این اظهارنظرها هم راستا نیستند.

در روزهای سرانجامی سال گذشته سازمان خصوصی سازی اظهار داشت که این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال 1398 جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد گردد. اما اوایل تابستان بود که علی اشرف عبدالله پوری حسینی - رئیس سابق سازمان خصوصی سازی - اظهار داشت که مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم.

با این حال مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تا سرانجام شهریور صورت گیرد. مجلس همچنین تاکید نمود که این دو باشگاه نه به وسیله مزایده بلکه باید به وسیله فرابورس واگذار شوند.

به این ترتیب، سرخابی ها باید تمام الزاماتی که برای عرضه شدن در فرابورس مورد احتیاج است را با دقت رعایت نمایند و در چارچوب آن عرضه اولیه شوند و این درحالی است که تا همین چند ماه پیش سر داشتن یا نداشتن صورت های اقتصادی حسابرسی شده و سودده یا زیان ده بودن این دو باشگاه حرف و حدیث های زیادی وجود داشت.

در این راستا، مدیرعامل فرابورس چندی پیش در پاسخ به سوالی در خصوص واگذاری دو باشگاه ورزشی پرسپولیس و استقلال، با اشاره به اینکه ما پیش از این صورت های اقتصادی از این دو باشگاه دریافت نموده ایم اما تا به امروز درخواست رسمی برای ورود به فرابورس از سوی این باشگاه ها مطرح نشده است، گفت: در قانون بودجه، وزارت ورزش و جوانان مکلف شده است سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال را به وسیله بازار پایه فرابورس واگذار کند و سازمان بورس، بازار سرمایه و فرابورس ایران به طور کامل آمادگی آنالیز شرایط این دو باشگاه برای ورود به فرابورس را دارد که به محض دریافت درخواست رسمی، شرایط آن ها برای ورود به فرابورس را آنالیز می کنیم.

با این حال، مسعود سلطانی فر - وزیر ورزش و جوانان - درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پس از نشست با کمیسیون اصل 44 قانون اساسی در این رابطه، به تاریخچه خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس اشاره نمود و گفت که این واگذاری تا سرانجام سال انجام می گردد.

در این راستا، امیر هامونی-مدیرعامل فرابورس- کم تر از یک ماه پیش به تشریح آخرین شرایط واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر اینکه که آیا طبق وعده مسئولان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا سرانجام امسال واگذار می شوند؟ پاسخ داد: این موضوع درحال پیگیری است تا چنانچه موانع رفع گردد شاهد ورود باشگاه ها به بازار سرمایه باشیم. کوشش این است که این واگذاری تا سرانجام امسالصورت گیرد.

واگذاری به سال بعد موکول شد

با وجود وعده دولت و تاکید مجلس، پرونده واگذاری استقلال و پرسپولیس امسال هم بسته نشد و رئیس سازمان خصوصی سازی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت که این واگذاری تا سرانجام امسال صورت نخواهد کرد. علیرضا صالح در این مورد شرح داد: با توجه به ابهامات موجود بعید می دانم این دو باشگاه تا سرانجام امسال واگذار شوند.

چرا سرخابی ها امسال هم واگذار نمی شوند؟

اما آنچه که دلیل عدم واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس از سوی مسئولان اعلام شده این است که این دو تیم آماده واگذاری نیستند و اطلاعاتشان احتیاج به شفاف سازی دارد. صالح در این مورد شرح داده است که یکی از آسیب هایی که تا به امروز در فرآیند خصوصی سازی داشتیم این بود که بنگاه هایی را واگذار کردیم که آماده سازی ابتدایی ننموده بودیم. باید برای بخش خصوصی احترام قائل شویم. اگر دولت نتواند یک بنگاه را اداره کند، چگونه باید از بخش خصوصی توقع داشته باشیم که این کار را انجام دهد؟!

وی با تاکید بر این که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سرمایه ملی هستند، اضافه نمود: در شرایطی می خواستیم این باشگاه ها را واگذار کنیم که زمین چمن و استادیوم نداشتند. دلیل این که این دو باشگاه امسال واگذار نمی شوند احتیاج به آماده سازی آنها و شفاف سازی اطلاعات شان بود. در این راستا جلسات زیادی با وزیر ورزش و جوانان داشتیم و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که تا ابهام در بدهی و سازوکار این دو باشگاه وجود دارد، نمی توان آنها را واگذار کرد.

رییس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر این که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس چند سالی است که در فهرست شرکت های مشمول واگذاری قرار دارند، گفت: در برهه ای از زمان قرار بود برند دو باشگاه یا برند یا استادیومی که قرار بود به باشگاه ها داده گردد واگذار گردد و موضوع واگذاری شرکت مطرح نبود اما در نهایت قرار شد دو شرکت فرهنگی - ورزشی استقلال و پرسپولیس در بازار دوم فرابورس عرضه شوند.

وی با بیان اینکه یک شرکت برای عرضه در فرابورس باید اصلاح ساختار اقتصادی گردد گفت: این در حالی است که دو شرکت استقلال و پرسپولیس زیان انباشته دارند و قرار است به وسیله اصلاح ساختار اقتصادی از تجدید دارایی ها این زیان رفع گردد.

واگذاری استقلال و پرسپولیس در نیمه نخست سال آینده

وی ادامه داد: از سوی دیگر مصوبه هیات وزیران از سال 1391 که قرار بود برمبنای آن دو استادیوم به استقلال و پرسپولیس داده گردد نیز اجرا نشده بود. البته برای واگذار کردن دو استادیوم کارشناسان برای ثبت در دفاتر مشغول ارزیابی هستند و احتمالا تکلیف پرسپولیس تا آخر هفته معین می گردد و شرایط استقلال نیز در حال آنالیز است. علائم تجاری برای پرسپولیس در طبقات 45 گانه به ثبت رسیده و کارشناسان برای ارزیابی علائم تجاری معین شدند. اگر این موضوع در دفاتر شرکت ثبت شد افزایش سرمایه نیز صورت می گیرد. البته باشگاه پرسپولیس در سال گذشته سودآور بوده است. همچنین صورت های اقتصادی دو شرکت قبل از پذیرش نباید مردود باشد که نیست.

صالحی در ادامه از واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در شش ماهه اول سال 1399 اطلاع داد و گفت: بعد از حسابرسی داخلی و تشکیل کمیته حسابرسی، دو باشگاه در شش ماهه اول سال آینده پذیرش می شوند. البته باید مجمع دو تیم تشکیل گردد و امیدواریم این مجامع قبل از عید برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 826

به "چرا سرخابی ها سال جاری هم واگذار نمی شوند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرخابی ها سال جاری هم واگذار نمی شوند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید