چرا خمیازه مسری است؟ ، آنالیز علل مسری بودن خمیازه

به گزارش مجله عکسها، آیا می دانید چرا خمیازه مسری است؟ شاید برای شما نیز بارها این رخ داده باشد که در جمعی فردی خمیازه بکشد و شما نیز آغاز به خمیازه کشیدن نمایید و یا بر اثر خمیازه شما فردی دیگر نیز دچار خمیازه کشیدن گردد و به نحوی خمیازه شما به او انتقال بیابد. همین امر باعث شده است که یک نظریه علمی در این زمینه بیان گردد و جلوۀ جدی تری به خود بگیرد که آیا این مسئله می تواند قابل سرایت باشد؟ چندین و چند مقاله عملی، پزشکی و روانشناختی در این زمینه نوشته شده است و تیم های متعددی یافته ها و نظریه های خود در این زمینه را به رشته نگارش در آورده اند که در این مجال سعی داریم که اجماع مناسبی را بین این مطالب درباره مسری بودن خمیازه ایجاد نماییم.

چرا خمیازه مسری است؟ ، آنالیز علل مسری بودن خمیازه

اگر زمانی مشاهده کردید که به نحوی غیر ارادی و ناخودآگاه با خمیازه کشیدن فردی، دهان شما نیز باز می گردد زیاد تعجب نکنید و بدانید که در رخداد این اتفاق تنها نیستید و در واقع عضوی از گروه 60 تا 70 درصدی افرادی هستید که از خمیازه کشیدن دیگران تأثیر می پذیرند. این تأثیر آنچنان برای بعضی اعضای این درصد بزرگ در جامعه، عمیق است که حتی با حرف زدن درباره خمیازه، تماشا تصویری که در آن فردی در حال خمیازه کشیدن است و یا خواندن درباره این موضوع آغاز به خمیازه کشیدن می نمایند.

برای مطالعه سایر تازه های پزشکی می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

علائم آنفولانزای خوکی و راه های پیشگیری از آن را بشناسید

سایلنت پارتنر | یک ابزار هوشمند برای خاموش کردن صدای خروپف

آیا خوردن سوشی ضرر دارد؟ | محبوب ترین غذای ژاپنی را باید خورد؟؟!!

نظریه

دانشمندان دانشگاه بیلور(Baylor University) از جمله گروه هایی هستند که درباره این که چرا خمیازه مسری است به کاوش پرداخته اند و نظریه خود را مندرج کرده اند و در یک دسته بندی کلی اعلام کردند که بر اساس آن عنوان شد موجوداتی نظیر اسب آبی، مارها، کوسه ها، خوک ها و شامپانزه ها و سگ ها همچون انسان ها قادر به خمیازه کشیدن می باشند اما این تمایل در هیچ گونه ای مانند انسان ها نمی باشد و درصد وقوع این اتفاق در سایر موجودات کمتر از انسان هاست.

بعضی مطالعات اجرا شده درباره مسری بودن خمیازه

در چند سال قبل، تصوری که در مواجهه با خمیازه در فکر همگان نقش می بستد این بود که فردی که در حال خمیازه کشیدن است، نیاز به استراحت دارد و به نحوی مغز او با این عمل اعلام می دارد که زمان خواب فرا رسیده است. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که خمیازه کشیدن هیچ ارتباطی به پایین بودن سطح انرژی افراد ندارد و بیشتر اشاره به شخصیت درونی افراد دارد.

تحقیقات نو در این زمینه نشان می دهد، قسمتی از مغز انسان که وظیفه کنترل و اداره حرکات بدن را عهده دار می باشد، مسئول انتقال پدیده خمیازه و تقلید خارج از اراده است و همین امر سبب ساز مسری بود خمیازه کشیدن شده است. در حقیقت تصاویری که در ماه های اخیر از رشته های اعصاب تهیه و ثبت شده است نشان دهنده این واقعیت از قسمت دورنی مغز انسان هاست. برای رسیدن به این نظریه تحقیقات بر روی یک جامعه آماری متشکل از دانشجویان مهندسی و روانشناسی صورت گرفت. در این پژوهش، هر یک از این دانشجویان را درون اتاقی مجزا از یک دیگر قرار دادند. درون هر یک از این اتاق ها و در کنار دانشجویان یک هم اتاقی وجود داشت که از محققان همان موسسه بود و وظیفه داشت که به صورت متوالی در عرض ده دقیقه ده بار خمیازه بکشد و در ادامه تعداد پاسخ هایی که دانشجویان با خمیازه هایشان به خمیازه های آنان می دهد را ثبت نمایند. پس از سرانجام این مرحله از تمامی این دانشجویان خواسته شد که در یک گروه منسجم به انجام فعالیتی تیمی بپردازند. به خوبی معین و مشاهده شد که همدلی و همکاری موجود در این دانشجویان در طی انجام فعالیت، مقدار بالایی دارد و درصد قابل توجهی از فکر و احساس آنان را به خود اختصاص می دهد. در واقع پس از کنار هم قرار دادن این نتایج، نظریه انتشار شد که بیان می کرد، خمیازه کشیدن نشانه ایست از حس همدلی افراد و وفق دادن خود با دیگران.

به موجب همین تحقیقات و آنالیز بر روی بیماران اوتیسمی که به علت بیماریشان، معمولاً از احساس همدلی کمتری برخودار هستند، نسبت به سایر همسن و سال های خود کمتر دچار خمیازه مسری می شوند و از افرادی که خمیازه می کشند، کمتر تاثیر می پذیرند و با این سری تحقیقات نظریه قبلی تکمیل تر گشت.

در کنار هم قراردان تمام تحقیقات، مشاهده تصاویر و واکنش های غیر ارادی افراد در جوامع آماری مختلف، نظریه فوق را به واقعیت نزدیک تر کرد، هر چند که این نظریه هنوز هم بحث های فراوانی را پیرامون خود مشاهده می نماید. اما از دل همین بحث ها و مناظرات علمی، گاهاً نظریاتی مانند نظریه برایان راندل(Brian Rundle) دانشجوی دکترای رشته روانشناسی و علوم اعصاب دانشگاه بیلور بیان می گردد که می تواند همگان را به فکر فرو برد که می گوید: مسری بودن خمیازه کشیدن بر اثر یک اتصال عصبی بوده که مشابه سایکوپاتی عمل می نماید(روان آزاری، نوعی اختلال شخصیتی شناخته می گردد).

در مطالعه ای دیگر که بر روی 16 طوطی انجام شده است عنوان شد که افزایش دما باعث شده است مقدار خمیازه ای که طوطی ها دچارش می شوند افزایش پیدا کند و با تغییر چهار درجه ای دما هوا در دوره های ده دقیقه ای این رابطه مستقیم که همان افزایش تعداد خمیازه ها با افزایش دما هوا بود، مشهود شد.

در آخرین تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نظریه انتشار یافته است که آمده که سن بر روی تعداد خمیازه افراد و هم چنین تعداد خمیازه هایی که به علت خمیازه ای دیگران دچارش می شوند تأثیر میگذارد و هر چه فرد جوان تر باشد احتمال اینکه خمیازه دیگران را به خود بگیرد بیشتر است. این تحقیق بر روی 328 نفر صورت گرفت به این صورت که یک ویدوئو 3 دقیقه ای از این رویداد به آن ها نشان داده شد و نتایج زیر حاصل شد:

82 درصد افراد زیر 24 ساله این جامعه آماری به ناگاه آغاز به خمیازه کشیدن کردند. این درصد در بین افراد 25 تا 49 ساله با تغییری محسوس به 60 درصد رسید. حال آن که تنها 41 درصد افراد بالای 50 سال دچار این مورد گشتند.بنابراین سن عاملی موثر در مسری بودن خمیازه شناخته می گردد.

تمام موارد فوق تنها بخشی از دست آورد ها و نتایج تحقیقات دانشمندان و نظریه های آنان پیرامون موضوعی است که روزانه با آن مواجهه می شویم و بعضا به راحتی و بدون تأمل از کنار آن عبور می کنیم. پدیده ای که بیشتر از یک عملکرد عادی بدن انسان است و پیچیدگی های خاص خود را دارد. امیدست که در این مجال بعضی از این پیچیدگی ها از اینکه چرا خمیازه مسری است، روشن شده باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2304

به "چرا خمیازه مسری است؟ ، آنالیز علل مسری بودن خمیازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خمیازه مسری است؟ ، آنالیز علل مسری بودن خمیازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید