پیداشدن عنصر حیات بر روی یک دنباله دار

به گزارش مجله عکسها، محققان با آنالیز اطلاعات یک دنباله دار به نام 67 پی/چوریوموف-گراسیمنکو که چندین سال پیش توسط کاوشگر فضایی رزتا جمع آوری شده بود، پیروز به شناسایی فسفر یا عنصر حیات روی آن شدند.

پیداشدن عنصر حیات بر روی یک دنباله دار

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، 6 عنصر شیمیایی شامل کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و گوگرد تقریبا تمام مولکول های بیولوژیکی روی زمین را تشکیل می دهند. یکی از بزرگترین سوالات اخترشناسان و دانشمندان، نحوه قرارگیری این عناصر روی زمین است.

این سوال باعث ایجاد فرضیه های مختلفی شده که یکی از اصلی ترین آن ها، آوردن این عناصر به زمین توسط دنباله دارها، سیارک ها و برخورد با پیش سیاره ها است. حالا کشف فسفر روی یک دنباله دار، چنین فرضیه ای را قوت بخشیده است.

چهار عنصر کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن را می توان به راحتی روی سیارک ها و سنگ های فضایی شناسایی کرد. آژانس فضایی اروپا (ESA) در گذشته توانسته بود با تجزیه و تحلیل دنباله دار 67 پی روی آن به گوگرد نیز دسترسی پیدا کند.

حالا اخترشناسان به یک یافته مهم دست پیدا نموده اند. تیمی در دانشگاه تورکو فنلاند توانسته با تجزیه اطلاعات تحلیلگر ثانویه توده یونی دنباله دار (COSIMA) کاوشگر فضایی رزتا، فسفر را روی این دنباله دار شناسایی کند. این وسیله ذرات گرد و غبار کمای این دنباله دار را جمع آوری نموده، از آن ها عکس گرفته و با استفاده از طیف سنج جرمی، آن ها را اندازه گیری نموده است.

این تیم از محققان توانسته در این ذرات جامد مواد معدنی حاوی یون های فسفر را کشف کند. برای اولین بار شاهد کشف این عنصر شیمیایی روی این دنباله دار هستیم. وجود این 6 عنصر شیمیایی روی دنباله دار، فرضیه ایجاد حیات روی زمینه توسط آن ها را قوت می بخشد. طبق پژوهش ها، فسفر یک عنصر حیاتی برای ذخیره سازی، انتقال و استفاده از انرژی توسط سلول های انسان است.

بعضی اخترشناسان بر این باورند که دنباله دارها منبع سایر ترکیبات حیاتی مانند اسید آمینه و آب شبیه به اقیانوس ها هم هستند. این تیم همچنین پیروز به کشف فلوئور به صورت یون های ثانویه +CF در گرد و غبار این دنباله دار شده. در حال حاضر اطلاعی از نقش این عنصر شیمیایی در شکل گیری دنباله دار 67 پی نداریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1438

به "پیداشدن عنصر حیات بر روی یک دنباله دار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیداشدن عنصر حیات بر روی یک دنباله دار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید