قطار سریع السیر تهران مشهد در دستور کار دولت قرار گرفته است

به گزارش مجله عکسها، خبرنگاران/خراسان رضوی وزیر راه و شهرسازی گفت: موضوع قطار سریع السیر تهران مشهد در دستور کار ما قرار گرفته و باید منابع آن خارج از بودجه کشور تامین گردد.

قطار سریع السیر تهران مشهد در دستور کار دولت قرار گرفته است

رستم قاسمی عصر دیروز، 11 فرودین، در جلسه شورای اداری خراسان رضوی که در سالن همایش های صداوسیمای خراسان رضوی با حضور رئیس جمهور برگزار گردید، اظهار کرد: خراسان رضوی در موضوع حمل ونقل مشکلاتی دارد. در بخش پروازی در حال حاضر فرودگاه مشهد برنامه توسعه ای در دست اجرا داشته و به زودی جا به جایی مسافر در آن به 14 میلیون مسافر در سال می رسد. در کنار این مساله مطالعات ساخت فرودگاه تازه مشهد شروع شده و فرودگاه مشهد به شهر تازه فرودگاهی منتقل خواهد شد. بعضی فرودگاه های دیگر استان نیز دارای کسری هایی است که باید جبران گردد.

وی اضافه نمود: با توجه به تغییراتی که در موضوع تامین هواپیماها ایجاد می گردد، مشکل کسری هواپیما در شهرستان ها جبران خواهد شد. در بخش ریلی استان نیز یکی از کریدورهای مهم استان کریدور چابهار به سرخس است که می تواند بخش زیادی از ترانزیت شرق کشور را به خود اختصاص دهد که نیازمند اعتبارات زیادی است. این مورد با تخصیص از صندوق توسعه ملی سرعت گرفته و امیدواریم منابع آن را تامین کنیم. این پروژه برای کشور حائز اهمیت بوده و می تواند ترانزیت کشور را تا شمال قفقاز، هند و چین ادامه دهد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: توسعه بخش ریلی شمال کشور از گلستان به این استان از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده که اگر منابع آن تامین گردد، موضوع زیارت را برای این استان تکمیل می نماید. بعلاوه اصلی ترین موضوع یعنی قطار سریع السیر تهران مشهد در دستور کار ما قرار گرفته و باید منابع آن خارج از بودجه کشور تامین گردد.

قاسمی توضیح داد: خراسان رضوی استان بزرگی است و بعضی جاده های آن وضع خوبی ندارد. در این سفر 6000 میلیارد تومان به توسعه جاده های استان تخصیص داده شده که منهای بودجه جاری 1401 است.

وی بیان نمود: یکی از موضوعات مهم در خراسان رضوی ساماندهی راه های روستایی است. در قانون بودجه 1400 بودجه ای برای راه های روستایی منظور نشده است و ما هیچ بودجه ای در اختیار نداشتیم. به هر دلیلی به 15 هزار میلیارد تومان درخواستی ما رای داده نشد. کشور 30 هزار کیلومتر راه روستایی دارد که نیازمند ساماندهی است. در بسیاری از این روستاها در زمستان با تراکتور تردد می گردد. این موضوع نیازمند تحولی جدی است. براساس برآورد ما اگر سالیانه 15 هزار میلیارد تومان به این 30 هزار کیلومتر راه روستایی اختصاص یابد، موضوع ساماندهی راه های روستایی سه ساله حل می گردد.

وزیر راه وشهرسازی عنوان نمود: بر اساس آمارها حدود 380 هزار نفر در خراسان رضوی در طرح نهضت مسکن ملی ثبت نام نموده اند که جمعیت بالایی محسوب می گردد. امروز 47 هزار واحد در شهر گلبهار و در مشهد عملیات اجرایی آن شروع شد. ظرف سه ماه آینده بخش دوم عملیات اجرایی ساخت واحدهای مسکونی در قالب طرح نهضت مسکن ملی کلید خواهد خورد.

قاسمی گفت: موضوع حاشیه نشینی شهر مشهد از اهمیت زیادی برخوردار است. بر همین اساس توافق شده بود 600 هکتار از زمین های آستان قدس رضوی به شهرک های شهید بهشتی و رجایی اختصاص یابد. درخواست داریم که با عنایت آُستان قدس رضوی و استاندار خراسان رضوی این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه نمود: حدود 5 میلیون واحد مسکونی فاقد سند در کشور وجود دارد که به هر دلیلی در اختیار مردم قرار گرفته است. براساس قانون 1401 ما موظف هستیم که به این تعداد واحد سند داده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2146

به "قطار سریع السیر تهران مشهد در دستور کار دولت قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطار سریع السیر تهران مشهد در دستور کار دولت قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید