فاصله دریافت از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت های دانش بنیان است

به گزارش مجله عکسها، تهران (پانا) - مدیر عامل شرکت فرابورس ایران به آخرین شرایط شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت بالغ بر 30 شرکت دانش بنیان در بورس و فرابورس تامین مالی شده اند و حدود 13 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دانش بنیان در فرابورس درحال معامله است.

فاصله دریافت از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت های دانش بنیان است

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی موضوع تهدیدها و فرصت های ورود استارتاپ ها به بورس پرداخت و ارقامی در مورد شرایط تامین اقتصادی حوزه نوآوری و دانش بنیان از جهت فرابورس را مورد بررسی قرار داد و اضافه کرد: به شیوه سنتی برای ورود شرکت ها به بازار سرمایه و پذیرش آن ها در بورس و فرابورس بحث شفافیت اطلاعاتی، کیفیت افشای اطلاعات، رعایت الزام های حاکمیت شرکتی و ارزش گذاری سهام شرکت ها مهم ترین موارد مدنظر است و این مساله در دنیای استارتاپ ها به ویژه پررنگ تر است.

وی با اشاره به اینکه شرکت های اینترنتی که طی دو تا سه سال گذشته درخواست پذیرش خود را به فرابورس ارائه کرده اند تا حدود زیادی پیشرفت کرده اند، اضافه کرد: این شرکت ها شاید از شرکت هایی که به شکل سنتی وارد بازار می شوند نیز شفاف تر شده اند اما نحوه ارزش گذاری آنها یکی از مهم ترین چالش های ورود این قبیل شرکت ها به بازار به شمار می رود.

هامونی ضمن یادآوری اینکه شرکت های تامین سرمایه و نهادهای اقتصادی دارای مجوز از سازمان بورس می توانند در زمینه ارزش گذاری این قبیل کسب وکارها می توانند فعالیت کنند، گفت: این شرکت ها شاید از چندین روش مختلف استفاده کنند و در نهایت از نتایج آنها میانگین بگیرند یا حتی از نظرات خبرگان در این زمینه استفاده کنند.

به گفته وی، برای ما مهم است که مدیران شرکت نگاهی با ثبات به تیم مدیریتی و رهبری خود داشته باشند، همچنین سهامداران عمده به راحتی اقدام به خروج از مجموعه نکنند و در واقع جانشین پروری به خوبی در این کسب وکار انجام شود.

هامونی با یادآوری اینکه نگاه بورس نگاهی مبتنی بر تداوم فعالیت است، گفت: امروز در حوزه تامین اقتصادی نوآوری ابزارهایی مانند صندوق های سرمایه گذاری جسورانه داریم که عمر محدودی دارند که از ابتدا هم در امیدنامه آن ها دوره فعالیت و عمرشان ذکر می شود، اما در حوزه شرکت های نوآور، کسب وکارهای اینترنتی و استارتاپ ها نگاه گردانندگان آن ها باید عمیق و بلندمدت باشد.

وی اضافه کرد: چنانچه شرکتی موازین حاکمیت شرکتی را به خوبی رعایت کرده باشد و با جابه جایی مدیر این مجموعه خللی در فرایند فعالیت های آن ایجاد نشود، برای پذیرش در بازار قابلیت بررسی خواهند داشت.

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین در مورد آخرین شرایط صندوق های سرمایه گذاری جسورانه مطرح نمود: تعداد 10 صندوق جسورانه اکنون در فرابورس وجود دارد که اندازه آنها حدود یک هزار میلیارد تومان است و مبلغ تادیه آنها 300 میلیارد تومان و مبلغ ارزش بازار نیز 300 میلیارد تومان است.

هامونی خاظرنشان کرد: همچنین 6 صندوق جسورانه دیگر نیز در حال پذیرش در فرابورس است که ارزش آنها 560 میلیاردتومان بوده و صندوق پیشگام به ارزش 240 میلیاردتومان بزودی در فرابورس پذیره نویسی خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس ایران در عین حال به صندوق های سرمایه گذاری خصوصی اشاره و گفت: به شش صندوق خصوصی مجوز فعالیت داده ایم و در حال ورود به بازار هستند که مجموع ارزش آن ها بیش از 3 هزار میلیاردتومان است.

هامونی تاکید کرد: پول به اندازه کافی برای سرمایه گذاری در استارتاپ ها در بازار وجود دارد، اما هنر این کسب وکارها و صندوق هاست که به زبان مشترکی با یکدیگر برسند و تزریق و جذب منابع از جانب استارتاپ ها به خوبی انجام شود.

به گزارش ایرنا، با توجه به این که بیشتر شرکت های تولیدی به ویژه شرکت های دانش بنیان در کشور برای تامین سرمایه مشکل دارند، با ورود آنها به بورس این مساله حل می شود و اجازه رشد و پیشرفت آنها فراهم خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در آذرماه گفت: فاصله دریافت از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایفای نقش محوری آن ها در اقتصاد است. یکی از برنامه های ما برای جهش تولید بهبود فضای کسب وکار است و اقداماتی در زمینه کاهش زمان ثبت شرکت ها انجام داده ایم .

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1514

به "فاصله دریافت از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت های دانش بنیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله دریافت از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت های دانش بنیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید